Uważaj! Te stworzenia mogą ci zepsuć wakacje! To jeżowce, meduzy, węże, pająki i spółka. Czy sikanie na ukłucie pomaga?

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Morze, plaża, jezioro, góry i upragniony wypoczynek! Pamiętasz o jedzeniu, wodzie i kremach z filtrem, ale czasem zapominasz, że podczas wakacji mogą czekać na ciebie i twoich bliskich też nieprzyjemne niespodzianki. I niekoniecznie chodzi o paragony grozy. Na miejscu możesz spotkać żyjątka (wbrew nazwie jednego z nich nie ma tam żadnego człowieka!), które mogą ci skutecznie uprzykrzyć letni relaks. Te zwierzęta kłują, żądlą, gryzą i są trujące. Zobacz, na co uważać i zachowaj ostrożność!

Spis treści

Użądlenia, ukąszenia i oparzenia. Bliskie spotkania ze zwierzętami na wakacjach

Wiele zwierząt morskich i lądowych gryzie, żądli lub parzy. Ich jad przedostaje się na ciało ofiary przez zęby, macki, kolce lub skórę. Inne nie są jadowite, ale mogą spowodować uszkodzenia ostrymi zębami. U większości z nich są to mechanizmy obronne lub pomagające im polować w poszukiwaniu pożywienia.

Większość użądleń i ukąszeń tych zwierząt jest spowodowana przypadkowym kontaktem – nadepnięciem, otarciem się czy położeniem dłoni na zwierzęciu.

Para pływająca w morzu
W czasie wakacji mogą na nas czyhać różne niebezpieczeństwa. Jak się ich ustrzec? Stefano Zocca/Unsplash

Jeżeli dojdzie do ukąszenia lub użądlenia, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią następujące objawy:

  • obrzęk wokół miejsca użądlenia,
  • trudności w oddychaniu,
  • trudności z zachowaniem przytomności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • wymioty,
  • skurcze,
  • intensywne krwawienie.
7 chorób, którymi możesz się zarazić podczas wakacji w ciepłych krajach

7 chorób, którymi możesz się zarazić podczas wakacji w ciepłych krajach

Wakacje to beztroski czas. Odpoczywamy, zwiedzamy, odpoczywamy na plaży i w wodzie, smakujemy lokalną kuchnię. Popularnym celem podróży Polaków są kraje basenu Morza Śródziemnego. Często nie zdajemy s...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak leczyć ukąszenia lub użądlenia zwierząt morskich i lądowych?

Leczenie różni się w zależności od rodzaju ukąszenia lub użądlenia. Jest jednak kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać:

  • Nie stosuj żadnych leków bez zalecenia lekarza.
  • Nie ćwicz – wzmożony ruch może przyspieszyć rozprzestrzenianie się jadu.
  • Rany płucz wyłącznie wodą morską, chyba że są inne zalecenia personelu medycznego.
  • Załóż rękawiczki, jeżeli usuwasz żądło lub macki.

Jeżeli w pobliżu nie ma ratownika lub nikogo z ochrony zdrowia, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy po użądleniu czy ukąszeniu przez zwierzęta, które możesz spotkać w wodzie i na lądzie.

Jak postępować w przypadku ukąszenia lub użądlenia przez meduzę, jeżowca i inne stworzenia?

Czym można zarazić się w hotelu? Te choroby możesz przywieźć z wakacji

Czym można zarazić się w hotelu? Te choroby możesz przywieźć z wakacji

Wakacje to czas, który powinien sprzyjać odpoczynkowi i regeneracji. Ostatnie, co mamy w urlopowych planach, to choroba. Niestety, może się ona przytrafić każdemu wczasowiczowi, niezależnie od tego, c...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jak zapobiegać ukąszeniom i użądleniom zwierząt? Środki ostrożności

Choć nie ma 100-procentowej metody chroniącej nas przed niechcianymi przygodami w morzu, to możesz zrobić kilka rzeczy, które mogą cię przed nimi ustrzec. Dzięki tym środkom ostrożności wyprawa na plażę będzie bezpieczniejsza. Przed udaniem się na plażę warto sprawdzić, na jakie formy życia morskiego możesz się natknąć i przygotować się na ewentualne spotkanie.

  • Bądź świadom. Przed udaniem się na plażę i przed samym wejściem na nią zapoznaj się z dostępnymi informacjami, przeczytaj wszystkie znaki ostrzegawcze dotyczące zwierząt, które występują lokalnie i mogą być groźne.
  • Nie dotykaj zwierząt. Unikaj dotykania zwierząt, nawet jeśli są martwe. Nawet pojedyncza macka wciąż może stanowić zagrożenie.
  • Szuraj stopami. Chodząc po płytkiej wodzie, szuranie stopami może pomóc uniknąć bezpośredniego nadepnięcia na zwierzę. Żyjątko może też wyczuć, że ktoś się zbliża i zmienić miejsce pobytu.
  • Patrz, gdzie kładziesz ręce. Jadowite stworzenie może być pod skałą lub w szczelinie i zaatakować znienacka.
  • Okryj się. Ubranie może pomóc uchronić ciało przed użądleniami czy zadrapaniami. Dobrym pomysłem jest noszenie butów w wodzie. Pamiętaj jednak, że niektóre stworzenia mają kolce, które mogą przebić but czy piankę.

Większość ukąszeń i użądleń zwierząt morskich nie zagraża życiu, a te drobne można leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty i podstawowej pierwszej pomocy. Jeżeli uszkodzenie wydaje się być poważne, udajmy się po pomoc medyczną. W przypadku wystąpienia objawów takich jak trudności w oddychaniu lub połykaniu, ból w klatce piersiowej lub paraliż, natychmiast wezwij pomoc medyczną.

Tym możesz zarazić się na basenie i kąpielisku. Jak tego uniknąć?

Tym możesz zarazić się na basenie i kąpielisku. Jak tego uniknąć?

Bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty – wszystkie te patogeny możemy spotkać w zbiornikach wodnych. Odpowiadają za infekcje, które mogą pojawiać się po kąpieli w niewystarczająco czystym basenie lub po ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czy sikanie na użądlenie meduzy pomaga?

O sikaniu na miejsce poparzone przez meduzę urósł mit. Ta prosta metoda miałaby przynieść ulgę cierpiącej osobie. Motyw ten wykorzystany został nawet w serialu „Przyjaciele”. Poparzona przez meduzę Monica skorzystała z oferowanej przez Chandlera pomocy.

Zobacz scenę z „Przyjaciół” z meduzą i metodą „na mocz”:

Prawda jest jednak inna: sikanie na użądloną przez meduzę część ciała nie poprawi naszego samopoczucia. Potwierdziły to liczne badania. Ludzki mocz zawiera amoniak i mocznik, jednak ich stężenie jest zbyt małe, by pomogło. Dodatkowo sód w moczu wraz z prędkością strumienia moczu może przesuwać żądła w miejscu urazu, co z kolei może spowodować, że uwolnią jeszcze więcej jadu.

Ruszasz na urlop? Tego nie może zabraknąć w twojej apteczce turystycznej

Ruszasz na urlop? Tego nie może zabraknąć w twojej apteczce turystycznej

Apteczka pierwszej pomocy powinna być nieodłącznym elementem twojego bagażu, niezależnie od tego, czy szykujesz się na jednodniową, samotną wycieczkę rowerową czy w dalszą podróż z całą rodziną. Jedna...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia