Poznaj duże ryzyko i bardzo niebezpieczne reakcje alergiczne po ukąszeniu tego owada

Łukasz Lipiński
Wideo
od 16 lat
Latem, gdy spędzamy więcej czasu na powietrzu, istnieje ryzyko spotkania z niebezpiecznymi owadami, takimi jak komary, osy, pszczoły, kleszcze i pająki. Ich ukąszenia mogą być bolesne, irytujące, a w niektórych przypadkach wywoływać silne reakcje alergiczne. Dlatego warto przestrzegać zasad ochrony, aby minimalizować ryzyko ukąszeń i cieszyć się bezpiecznym latem.

Alergia na użądlenie owadów i groźne reakcje organizmu

Latem wzrasta ryzyko ukąszenia przez owady. W naszej galerii poniżej radzimy, jak uniknąć przykrych konsekwencji ukąszenia.

Pamiętaj, że nawet po podjęciu środków ochrony, nie można całkowicie wyeliminować ryzyka ukąszenia owadów. Jeśli dojdzie do ukąszenia, staraj się nie drapać tego miejsca, ponieważ to może pogorszyć sytuację (dojdzie do rozprowadzenia jadu w limfie). Zastosuj zimny kompres lub odpowiedni preparat przeciwbólowy i uważnie śledź reakcję organizmu.

Jeśli dojdzie do tak poważnej reakcji alergicznej jak np.

  • obrzęk ciała,
  • duszności,
  • zawroty głowy

lub objawy nie ustępują, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Reakcje po użądleniu owadów

Niektóre osoby mogą być silnie uczulone na toksyny zawarte w jadzie danego owada, nie zdając sobie z tego sprawy. Mocna reakcja alergiczna może prowadzić nawet do zawału serca.

Owad ten bywa bardzo niebezpieczny.

Uwaga! Niebezpieczne użądlenia przez szerszenia. Pierwsza po...

Jak zachować się w przypadku alergii po użądleniu owada

Jeśli reakcja alergiczna po ukąszeniu ogranicza się do niewielkiego obrzęku występującego wokół rany, być może nie będzie konieczna interwencja medyczna. Jeżeli jednak występują cięższe objawy alergiczne po ukąszeniu (np. duszności, zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej), należy niezwłocznie skonsultować to zdarzenie z lekarzem.

W tym przypadku nie można czekać na rejestrację w przychodni zdrowia (POZ), lecz szybko udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Lekarz dyżurny zmierzy choremu ciśnienie oraz saturację (poziom tlenu we krwi), a także - jeśli będzie to konieczne - poda stosowny do reakcji środek przeciwalergiczny, np.:

  • Laticort,
  • Locoid (hydrokortyzon),
  • Beloderm,
  • Diprolene,
  • Dexafree,
  • Dexamethason,
  • Dexapolcort.

Podanie tych zastrzyków w odpowiednim odstępie czasu od wystąpienia cięższej reakcji alergicznej może uratować życie chorego. Bez wątpienia nie warto więc zwlekać z wizytą na SOR, jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy mamy alergię na jad owada. Tutaj liczy się każda minuta.

Zobacz także: Kontakt z tymi owadami może zabić. Nie tylko Ewa Sałacka zmarła „od osy”. Jak uniknąć użądlenia osy lub pszczoły?

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia