Urodziłeś się w tych latach? Jesteś bardziej narażony na rozwój raka. Zagraża ci 17 rodzajów nowotworów w tym rak piersi, trzustki i wątroby

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Niektóre pokolenia są bardziej narażone na rozwój raka niż inne. Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Walki z Rakiem odkryli, że osoby urodzone w konkretnych latach częściej chorowały i umierały na 17 różnych rodzajów nowotworów. Zachorowalność wśród osób urodzonych w tym przedziale czasu była nawet 3 razy wyższa niż wśród innych pokoleń.

Spis treści

Urodziłeś się w tych latach? Jesteś bardziej narażony na rozwój raka

Z roku na rok wzrasta liczba osób chorujących na raka. Wykazały to również badania naukowców z American Cancer Society (ACS). Okazało się, że ogólna zachorowalność na raka wśród młodszych osób jest 2-3 razy wyższa niż wśród starszych. Natomiast wskaźnik zachorowań na raka raka trzonu macicy był prawie 170 proc. wyższy wśród osób urodzonych w roku 1990 niż u osób urodzonych w roku 1955.

Najszybszy wzrost wskaźników zachorowań zaobserwowano w przypadku raka trzustki, jelita cienkiego oraz nerek i miednicy.
Najszybszy wzrost wskaźników zachorowań zaobserwowano w przypadku raka trzustki, jelita cienkiego oraz nerek i miednicy. freepik.com

W badaniu naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 23 654 000 pacjentów, u których zdiagnozowano 34 rodzaje raka w latach 2000-2019. Wzięli pod uwagę również dane dotyczące śmiertelności 7 348 137 pacjentów, którzy zmarli na 25 rodzajów raka. Dane dotyczyły osób w wieku 25–84 lata. Uczestników podzielono na grupy na podstawie roku urodzenia, od 1920 do 1990 roku.

Wyniki wykazały, że osoby z pokolenia X (urodzone w latach 1965–1985) i pokolenia millenialsów (urodzone w latach 1986–1995) mają wyższe ryzyko zachorowania na 17 rodzajów raka w porównaniu do swoich poprzedników, znanych jako pokolenie wyżu demograficznego.

Osoby z pokolenia X i millenialsów były nawet trzykrotnie bardziej narażone na rozwój niektórych rodzajów raka niż osoby z pokolenia wyżu demograficznego.

Wskaźnik zachorowań na raka trzustki, nerek i jelita cienkiego u mężczyzn i kobiet oraz na raka wątroby u kobiet urodzonych w roku 1990 był około dwa do trzech razy wyższy niż u osób urodzonych w roku 1955.

– Te odkrycia stanowią uzupełnienie rosnących dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka u pokoleń po wyżu demograficznym, rozszerzając wcześniejsze ustalenia dotyczące wczesnego raka jelita grubego i kilku nowotworów związanych z otyłością, aby objąć szerszy zakres typów nowotworów – powiedziała dr Hyuna Sung, główna autorka i starsza główna badaczka ds. nadzoru i równości w opiece zdrowotnej w American Cancer Society (ACS).

Jakie nowotwory grożą młodym pokoleniom? Na nie chorują coraz częściej

U osób urodzonych w 30-letnim okresie, czyli w latach 1965-1995, częściej diagnozowano m.in. raka piersi, trzustki i wątroby. Jednak ogólnie występowało zwiększone ryzyko zachorowania na wszystkie główne rodzaje nowotworów łącznie.

Wśród 17 nowotworów, na które coraz częściej chorują młodzi ludzie znalazły się:

  • rak wpustu żołądka – rodzaj raka żołądka,

  • rak jelita cienkiego,

  • rak piersi z dodatnim receptorem estrogenowym (ER +),

  • rak jajnika,

  • rak wątroby i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych (u kobiet),

  • rak jamy ustnej i gardła niezwiązany z wirusem HPV (u kobiet),

  • rak odbytu,

  • rak jelita grubego i odbytnicy,

  • rak trzonu macicy,

  • rak pęcherzyka żółciowego i innych dróg żółciowych,

  • rak nerki i rak miedniczki nerkowej,

  • rak trzustki,

  • szpiczak,

  • rak żołądka niebędący rakiem wpustu żołądka – rodzaj raka żołądka,

  • rak jąder,

  • białaczka,

  • mięsak Kaposiego, który atakuje  wyściółkę naczyń krwionośnych i limfatycznych u mężczyzn.

Naukowcy doszli do wniosku, że wśród osób dorosłych w wieku od 25 do 49 lat „najszybszy wzrost wskaźników zachorowań” zaobserwowano w przypadku raka trzustki, jelita cienkiego oraz nerek i miednicy.

W przypadku osób urodzonych w latach 90. XX wieku wskaźnik zachorowań na raka macicy wzrósł o 169 proc. w porównaniu z osobami urodzonymi w latach 50. XX wieku. Wśród młodszych pacjentów wzrosła także śmiertelność z powodu raka wątroby, macicy, pęcherzyka żółciowego, jąder i jelit.

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego młodsze pokolenia częściej chorują na raka, jednak prawdopodobną przyczyną jest otyłość.

Są też jednak dobre wieści. Z badania wynika, że liczba osób chorujących na niektóre nowotwory, takie jak te związane z paleniem tytoniu, np. rak płuc czy zakażenie, wirusem HPV, np. rak szyjki macicy nie wzrasta, a ich liczba może nawet spadać.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia