Szokujące dane o raku. Wkrótce najczęściej chorować będą czterdziestolatki. Zobacz, na jakie nowotwory zapadają osoby przed 50. rokiem życia

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Na nowotwory choruje o 80 proc. więcej młodych osób niż przed 30 laty. Niestety, już wkrótce rak będzie najczęściej wykrywany u osób w wieku 40 lat. Badacze wskazują nie tylko na alarmujące wskaźniki zachorowań, ale także najczęstsze rodzaje raka u osób przed pięćdziesiątym rokiem życia. Sprawdź, jakie zagrażają wtedy nowotwory, by lepiej zadbać o badania i profilaktykę.
Młoda kobieta chora na raka
Z szacunków wynika, że w już 2030 roku najwięcej zachorowań na raka będzie dotyczyło czterdziestolatków. bialasiewicz/123RF

Spis treści

Dramatyczny wzrost przypadków raka przed 50. rokiem życia

Przypadki raka wśród osób przed pięćdziesiątką są obecnie coraz częstsze, a szybkość wzrostu zachorowań jest wręcz szokująca. Z badania opublikowanych w „BMJ Oncology” wynika bowiem, że w ciągu zaledwie trzech dekad liczba chorych onkologicznie zwiększyła się na całym świecie o blisko 80 procent!

Czytaj też: Rak płuca o 95 proc. częściej atakuje teraz kobiety

Chociaż choroby onkologiczne częściej występują u osób starszych, od lat 1990. w wielu częściach świata dotykają także ludzi przed 50 r.ż. W większości dotychczasowych badań skupiano się jednak tylko na sytuacji lokalnej, regionalnej albo krajowej. Niewiele uwagi poświęcono jednak na analizę problemu w skali globalnej. Zrobili to naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego, którzy poddali analizie dane z badania „Global Burden of Disease 2019”, dotyczących zachorowań na 29 typów nowotworów w 204 krajach świata.

W badaniu szkoci przyjrzeli się nie tylko zapadalności na nowotwory, ale także związanej z nimi śmiertelności, konsekwencjom zdrowotnym (liczbie lat życia skorygowanym niepełnosprawnością, tzw. wskaźnik DALY) oraz dodatkowym czynnikom ryzyka dla wszystkich osób w wieku od 14 do 49 lat.

Te nowotwory są teraz najczęstsze u młodych ludzi

Badacze ustalili, że liczba nowych zdiagnozowanych nowotworów u osób poniżej 50. roku życia wyniosła w 2019 r. w skali świata aż 1,82 milionów. Oznacza to wzrost o 79 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Zmarło natomiast nieco ponad milion osób w tym wieku, co oznacza wzrost liczby zgonów o niemal 28 proc. na przestrzeni trzech dekad.

Do nowotworów powodującymi najwięcej zgonów i przypadków niepełnosprawności należą rak piersi, a zaraz po nim nowotwory tchawicy, płuca i żołądka, a także rak jelita grubego. Największy wzrost liczby zgonów dotyczył chorych z rakiem nerki i rakiem jajnika.

Za największą liczbę przypadków choroby onkologicznej i związanych z nią zgonów odpowiedzialny był rak piersi, natomiast zmniejszeniu uległo zagrożenie rozwojem raka wątroby, które każdego roku spadało średnio o 2,88 procent.

Ustalono ponadto, że najszybciej przybywa młodych pacjentów z rakiem tchawicy oraz rakiem prostaty. To podważa dotychczasową wiedzę na temat najczęstszych typów nowotworów są w tej grupie wiekowej.

Gdzie na raka choruje najwięcej osób przed pięćdziesiątką?

W badania wiemy też, gdzie na świecie przybyło najwięcej młodych pacjentów onkologicznych. Obszary te to Ameryka Północna, Australazja i Europa Zachodnia. Mimo to problem nie ominął krajów o niskim i średnim dochodzie, gdzie miał znacznie większy wpływ na liczbę zgonów i powikłań wśród kobiet niż mężczyzn. Najwyższe wskaźniki odnotowano w Oceanii, Europie Wschodniej i Azji Środkowej.

Czytaj też: Masz raka i co dalej? Skorzystaj z darmowej pomocy. Sięgnij po wsparcie również finansowe w walce z nowotworem

Na podstawie uzyskanych danych badacze szacuję, że do 2030 r. liczna nowych przypadków nowotworów wzrośnie o 31 proc., a spowodowanych nimi zgonów – o 21 proc. Najwięcej zachorowań będzie stwierdzanych w grupie czterdziestolatków.

Choć w rozwoju nowotworu pewną rolę odgrywają kwestie genetyczne, najbardziej sprzyjają mu inne czynniki. To szczególnie dieta obfitująca w czerwone mięso i sól, a uboga w owoce i przetwory mleczne. Do choroby przyczynia się także spożywanie alkoholu, palenie tytoniu i brak aktywności fizycznej, a także zbyt częsta antybiotykoterapia, zaburzenia mikroflory jelitowej i zanieczyszczenie środkowiska.

– Pilnie potrzebne są środki zapobiegawcze i poprawa procesu wczesnej diagnozy, a także określenie optymalnych strategii leczenia nowotworów w tej grupie wiekowej – podsumowują autorzy artykułu w „BMJ Oncology”. – Aby osiągnąć te cele, istnieje pilna potrzeba współpracy i dystrybucji zasobów na poziomie globalnym.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rainbow Jojo
I get paid more than $120 to $130 per hour for working online. ( f98e) I heard about this job 3 months ago and after joining this i have earned easily $15k from this without having online working skills.

Go here for info==========>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia