Zmiany w prawie jazdy w 2024? Kierowcy 65+ będą musieli przejść kilka badań

Aneta Kolesińska
Unia Europejska wprowadzi zaostrzone przepisy - jeśli stracisz prawo jazdy w jednym z krajów członkowskich - stracisz je wszędzie! Zobacz, za co możesz utracić dokument w 2024 roku.
Unia Europejska wprowadzi zaostrzone przepisy - jeśli stracisz prawo jazdy w jednym z krajów członkowskich - stracisz je wszędzie! Zobacz, za co możesz utracić dokument w 2024 roku. istock.com
Nowe przepisy unijne będą surowiej karać kierowców przekraczających prędkość. Jeśli stracimy prawo jazdy w jednym z unijnych państw, nie będziemy mogli jeździć w żadnym z nich. Także seniorów czekają restrykcje, wielu z nich straci prawo jazdy bezpowrotnie. Dlaczego? Dowiedz się więcej.

Przepisy dotyczące prawa jazdy mają się zaostrzyć jeszcze w tym roku. Poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierna prędkość lub jazda pod wpływem alkoholu, będą prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej Unii Europejskiej. Kto jeszcze może stracić prawo jazdy i dlaczego? Przeczytaj poniżej.

Jeśli stracisz prawo jazdy, nie będziesz mógł jeździć w żadnym kraju Unii

Do tej pory luka w przepisach pozwalała wielu kierowcom poruszającym się między państwami Unii na swobodę. Czasowe lub stałe zabranie prawa jazdy obowiązywało tylko w kraju, w którym kierowca złamał przepisy. W pozostałych państwach kierowcy nadal mogli używać "zabranego" dokumentu. Europosłowie chcą to zmienić - według nowych wytycznych utrata prawa jazdy będzie obowiązywać w każdym kraju członkowskim.

Kto najbardziej ucierpi na nowych przepisach?

W marcu 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła pakiet bezpieczeństwa ruchu drogowego, w którego zapisie były również przepisy o dyskwalifikacji kierowców, czyli możliwości odebrania prawa jazdy na terenie całej Unii. Pomysł zyskał ogromne poparcie wśród parlamentarzystów.

- W ostatnich latach poprawiono bezpieczeństwo na europejskich drogach i zmniejszono liczbę ofiar śmiertelnych z 51 tys. w skali roku do 20 tys. - twierdzą przedstawiciele komisji.

Nowa dyrektywa ma również wprowadzić wspólną europejską „bazę danych” poważnych wykroczeń. Taki system pozwoli krajom UE na informowanie się nawzajem o takich przypadkach jak czasowe zawieszenie prawa jazdy. To również dotyczyłoby przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym.

Za to możesz stracić prawo jazdy!

Lista poważnych wykroczeń drogowych ma zostać poszerzona o prowadzenie pojazdów bez ważnego prawa jazdy. Parlament Europejski chce także ujednolicenia w sprawie limitów prędkości w obszarze zabudowanym. W Polsce stracimy prawo jazdy po przekroczeniu 50 km/h, europosłowie chcą zaostrzenia limitu do 30 km/h.

Dodatkowo seniorzy także mogą stracić prawo jazdy. Unia ma zamiar wprowadzić obowiązkowe badania dla seniorów po 65. roku życia. Testy będą oceniać zdolności psychiczne, refleks czy koncentrację, które są niezbędne do bezpieczniej jazdy. Takie badania mają być aktualne 15 lat i będą dotyczyć wszystkich kierowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia