Spis treści
Epidemia zapalenia spojówek w Pakistanie. Ponad 300 tys. przypadków zakażeń
Zapalenie spojówek paraliżuje Pendżab, prowincję w środkowo-wschodnim Pakistanie. Przez cztery dni od czwartku 28 września 56 tysięcy szkół będzie zamkniętych. Jest to spowodowane alarmującym wzrostem liczby przypadków infekcji oczu.
– Zamknięcie (szkół) ogłoszono jako środek zapobiegawczy, mający zapewnić maksymalną ochronę uczniów przed infekcją – powiedział rzecznik ministerstwa edukacji Pendżabu Zulfiqar Ali.
Wzrost zakażeń u dzieci ma mieć związek m.in. z tym, że nie przestrzegają one środków ostrożności w szkołach. Pojawiły się też doniesienia, że administracja szkolna pozwala uczniom pozostać w domu, gdy tylko zarażą się wirusem i zaleca rodzicom, aby szczególnie dbali o swoje dzieci.
Jak wynika z raportów, choć na problemy z oczami skarżyła się duża liczba dzieci, to zapalenie spojówek dotyka ludzi we wszystkich grupach wiekowych.
Do państwowych szpitali dziennie trafia 500-600 pacjentów. Pendżab to najbardziej zaludniona prowincja w kraju, gdzie mieszka 127 milionów ludzi. Najwięcej przypadków jest odnotowywanych w Lahaurze, stolicy prowincji.
Jak rozprzestrzenia się zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek to infekcja oczu spowodowana przez bakterie (najczęściej różne szczepy gronkowców i paciorkowców). Stan zapalny oka wywołany zapaleniem spojówek powoduje zaczerwienienie, swędzenie i wydzielinę. Najczęściej przebiega łagodnie, ale wariant o podłożu wirusowym jest bardzo zaraźliwy. Obok zapalenia alergicznego jest to najczęstsza choroba spojówek u osób dorosłych. Zapalenie spojówek może być też jednym z objawów COVID-19 lub grypy.
Jak twierdzą eksperci, zapalenie spojówek szybko rozprzestrzenia się w gęsto zaludnionych miastach, gdzie ludzie są narażeni na nieprzyjazne środowisko, takie jak fabryki, targowiska i place handlowe. Infekcja oczu sieje spustoszenie w Lahaurze, stanowiąc prawie 40 proc. zachorowań.
W Pakistanie zostało wydane ostrzeżenie o znacznym ryzyku powszechnego przenoszenia infekcji z powodu braku środków ostrożności w kwestii wirusowego zapalenia spojówek.
Prof. dr Asad Aslam, starszy okulista i były wicekanclerz Uniwersytetu Medycznego Króla Edwarda w Lahaurze, twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby ocenić rzeczywisty wpływ wirusowego zapalenia spojówek. Wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby oficjalnie zarejestrować dokładną liczbę zgłoszonych przypadków.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Prof. Aslam dodał też, że infekcja może łatwo się rozprzestrzeniać poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami, bliski kontakt z zakażonymi osobami, a nawet poprzez rozmowy, które mogą spowodować przeniesienie infekcji z układu oddechowego do oczu. Doradził pacjentom zachowanie szczególnej ostrożności oraz zalecił, aby osoby z zapaleniem spojówek nosiły ciemne okulary, a także niezwłocznie oddzieliły swoją pościel i naczynia od reszty domowników.
Co roku rośnie liczba zakażeń zapalenia spojówek
Okulista zauważył też, że liczba przypadków zapalenia spojówek jest większa z roku na rok.
– Każdego roku obserwowaliśmy wzrost liczby przypadków zapalenia spojówek w Pendżabie, ale tym razem intensywność epidemii była znacznie większa niż w poprzednich zgłoszonych przypadkach – powiedział prof. Aslam.
Jak wyjaśnił, wirus rozprzestrzenia się, gdy pacjent dotyka gałki ocznej, a następnie ma kontakt z innymi powierzchniami lub ludźmi.
Zapalenie spojówek może też wynikać z infekcji bakteryjnych lub reakcji alergicznych. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 12 do 24 godzin, należy udać się na wizytę do lekarza, aby zapobiec powikłaniom.