Po tych objawach rozpoznasz jęczmień na oku i zapalenie spojówek. Spuchnięta powieka i zaczerwienione oko mogą sygnalizować infekcję

Marta Siesicka-Osiak
Sprawdź w naszej galerii, jakie charakterystyczne objawy daje jęczmień na powiece. Na początku można pomylić go z zapaleniem spojówek.
Sprawdź w naszej galerii, jakie charakterystyczne objawy daje jęczmień na powiece. Na początku można pomylić go z zapaleniem spojówek. Wirestock/GettyImages
Jęczmień na oku, gradówka i zapalenie spojówek należą do najczęstszych chorób narządu wzorku. Są bolesne i uciążliwe. Często wymagają podawania leków na receptę w postaci kropli i maści, choć np. w przypadku jęczmienia domowe sposoby mogą pomóc w skróceniu czasu choroby. Podpowiadamy, jak rozpoznać poszczególne rodzaje infekcji oczu.

Spis treści

Najczęstsze objawy jęczmienia. Po czym go poznać?

Spuchnięta powieka i zaczerwienione oko najczęściej nie wróżą nic dobrego. Pierwsze objawy infekcji często ciężko przypisać konkretnej chorobie. Jeśli jednak na powiece zaczyna pojawiać się charakterystyczna grudka, mamy niemal pewność, że rozwija się jęczmień albo gradówka – ropny stan zapalny gruczołów znajdujących się w powiece, a spowodowany przez bakterie.

Sprawdź w naszej galerii, jakie objawy towarzyszą pojawieniu się jęczmienia na oku.

Najlepszy domowy sposób na jęczmień na oku

Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się jęczmienia lub gradówki. Najpopularniejsze z nich to pocieranie oka złotem i przykładanie okładów z ciepłego jajka ugotowanego na twardo. Zwykle jednak nie działają. Najbardziej skuteczną i bezpieczną metodą jest przygotowanie suchego kompresu z małej czystej szklanej butelki wypełnionej ciepłą wodą[/b] owiniętej w chusteczkę higieniczną. Jeszcze lepiej sprawdzi się bazaltowy kamień do masażu ogrzany w gorącej wodzie, osuszony i tak samo zawinięty w chustkę.

Czytaj także: Założyła sztuczne rzęsy i oślepła. Jej oko zmieniło kolor, wstydziła się wychodzić z domu

Taki kompres należy przykładać kilka razy dziennie na 10-15 minut do chorego oka. Przyśpieszy to krążenie w okolicy oka, odblokuje ujście gruczołów i pomoże szybciej opróżnić ropień. Dodatkowo warto stosować na brzegi powiek dedykowany krem lub żel bez recepty z zawartością olejku z drzewa herbacianego.

Nigdy nie należy wyciskać ani nakłuwać ropnia. Jeśli jęczmień lub gradówka utrzymuje się więcej niż 7 dni, pojawia się silny ból lub gorączka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie spojówek – objawy, które wskazują na to schorzenie

Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych infekcji oczu. Może mieć różne podłoże, od bakteryjnego, przez wirusowe, po alergiczne. W większości przypadków objawy są takie same. Zalicza się do nich:

  • zaczerwienienie gałki ocznej,
  • obrzęk powieki,
  • świąd,
  • uczucie obecności ciała obcego w oku,
  • wydzielina (jej wygląd zależy od podłoża zapalenia),
  • ból, swędzenie i kłucie,
  • nadwrażliwość na światło.

To, co odróżnia je od jęczmienia i gradówki, to brak charakterystycznego ropnia, choć w ostrych zapaleniach mogą mu towarzyszyć grudkowate odczyny. Jeśli dolegliwości nie przechodzą po zastosowaniu domowych metod lub ból i objawy stają się uciążliwe, należy zgłosić się do okulisty, który dobierze odpowiednie leczenie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia