Tu smog dusi najbardziej. Oto niechlubni zwycięzcy smogowego rankingu polskich miast. Na liście trzy uzdrowiska

Przemysław Zańko-Gulczyński
Problem smogu w Polsce wciąż jest poważny, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Przejdź do galerii i sprawdź, gdzie z jakością powietrza jest najgorzej.
Problem smogu w Polsce wciąż jest poważny, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Przejdź do galerii i sprawdź, gdzie z jakością powietrza jest najgorzej. Tomasz Czachorowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Smog to problem, który w starciu z pandemią zszedł od kilku lat na drugi plan. Nie zmienia to jednak faktu, że jego zgubny wpływ na zdrowie odczuwamy wszyscy. Gdzie jakość powietrza jest najgorsza? Przedstawiamy wielkich przegranych niechlubnego rankingu miast stworzonego przez Polski Alarm Smogowy.

Spis treści

Gdzie ze smogiem jest najgorzej? Oto smogowy ranking miast

– Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – podsumowuje wyniki najnowszego raportu Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Najnowsza edycja smogowego rankingu miast powstała w oparciu o dane z 2021 r., zebrane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane nie napawają optymizmem – w miejscowościach, które znalazły się w rankingu powietrze nie nadaje się do oddychania przez 2–3 miesiące w roku. Co gorsza, średni roczny poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu w tych miastach i wsiach przekracza dopuszczalną normę aż o 700–1500 proc.

Jak podaje PAS, niechlubni „zwycięzcy” smogowego rankingu to:

  • Nowa Ruda (woj. dolnośląskie),
  • Nowy Targ (woj. małopolskie),
  • Sucha Beskidzka (woj. małopolskie).

Przejdź do galerii i sprawdź, jakie jeszcze miejscowości mają największy problem ze smogiem:

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

W rankingu brak największych miast, są za to uzdrowiska

Na ironię zakrawa fakt, iż na liście polskich miejscowości z najgorszą jakością powietrza znalazły się aż trzy uzdrowiska. Są to:

  • Goczałkowice-Zdrój,
  • Rabka-Zdrój,
  • Szczawno-Zdrój.

Sprawdź, jakie miejscowości znalazły się na szczycie smogowego rankingu:

– Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów – zauważa Siergiej. – Rabka-Zdrój to aż 800 proc. normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie!

Co ciekawe, wśród wielkich przegranych rankingu zabrakło największych miast, choć jeszcze kilka lat temu np. w Krakowie jakość powietrza była wprost katastrofalna. Miasta te na ogół podjęły jednak działania mające na celu poprawę sytuacji, takie jak wprowadzenie w życie uchwał antysmogowych zakazujących palenia węglem i drewnem, wspieranie mieszkańców przy wymianie pieca (np. w ramach programu „Czyste Powietrze”) czy kontrola palenisk w celu wykrycia palenia śmieciami. Przyniosło to skutek – we wspomnianym Krakowie stężenie pyłów i benzo(a)pirenu w powietrzu spadło o 45 proc. Niestety, mniejsze miejscowości często nie działają tak aktywnie na rzecz walki ze smogiem, co widać po wynikach rankingu.

W tym roku z jakością powietrza będzie jeszcze gorzej?

Jak zwracają uwagę eksperci PAS – i nie tylko oni – w tym roku należy spodziewać się dalszego pogarszania się problemu smogu. Wynika to z kryzysu energetycznego, w związku z którym wiele osób kupuje na opał niskiej jakości węgiel czy wręcz pali śmieciami. Wpływ na jakość powietrza będzie też miało zawieszenie części norm jakości węgla (powrót do sprzedaży miału węglowego).

– Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim – komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia