Trzaskający palec serdeczny – jak sobie poradzić z tą dolegliwością? Czym jest zespół trzaskającego palca

Tomasz Skrobacz
Kamolrat Banjamad (123RF)
Trzaskający palec serdeczny to stosunkowo częsta dolegliwość o zróżnicowanych przyczynach występowania. Najczęściej jest ona konsekwencją przebytych urazów i kontuzji. Może wynikać również z problemów reumatoidalnych. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że trzaskający palec serdeczny to zazwyczaj efekt zapalenia więzadła mięśni zginacza palca.

Ból palców u rąk przy zginaniu pojawia się dość często. Niestety równie często bywa lekceważony. Najprostszą przyczyną jego powstawania jest uraz fizyczny. W takiej sytuacji rzeczywiście nie należy się przejmować dolegliwością. Wystarczy stosować środki uśmierzające ból i ewentualnie zmniejszające obrzęk. Idealnie sprawdzają się do tego celu różnego rodzaju maści.

Ból palca serdecznego a trzaskanie

Jednak nie zawsze tak jest. Ból palca może pojawić się bez wyraźnej przyczyny. Oznacza to, że nie jest on wynikiem uderzenia. W takim przypadku najczęściej chodzi o palec serdeczny. Duża część ludzi bagatelizuje problem, zakładając, że na pewno przeszli jakiś uraz, którego już nie pamiętają. Choć bywa i tak, to jednak często przyczyny są niepokojące.

Przyczyny trzaskających palców

Palec serdeczny może boleć z wielu powodów, a uraz mechaniczny jest najbardziej optymistycznym scenariuszem. Niestety często jest to objaw poważnego schorzenia. Może być efektem zapalenia ścięgna lub stawu. Leczenie takiego schorzenia może mieć charakter doraźny i polegać na farmakologii oraz miejscowym stosowaniu lekarstw zewnętrznych (maści, kremy). Bywają jednak przypadki, kiedy konieczna jest operacja.

Niekiedy zapalenie może mieć charakter reumatoidalny. Jest to choroba przewlekła o charakterze autoimmunologicznym, która dotyczy tkanki łącznej pojawiającej się w całym ciele. Schorzenia niestety nie da się wyleczyć, ale można łagodzić jego przebieg.

Równie często przyczyną bólu palca są zmiany zwyrodnieniowe stawów, które zazwyczaj związane są z procesem starzenia. Rzadko, kiedy pojawiają się one przed czterdziestym rokiem życia. Palec serdeczny najczęściej atakowany jest jednak przez schorzenie określane przez lekarzy jako trzaskający palec.

Przeczytaj również:

Na czym polega trzaskanie palca serdecznego?

Starzejący palec, bo tak też bywa określana ta dolegliwość, to poważne schorzenie, które wiąże się z intensywnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej pojawia się w palcu serdecznym, ale może także dotyczyć kciuka. Trzaskający palec to efekt specyficznego zapalenia więzadła mięśni zginacza palca. Prowadzi do stanu, w którym ścięgno znacznie zwiększa swoją objętość, a przez to nie jest w stanie przecisnąć się przez zmniejszoną pochewkę, co prowadzi do o wiele wyższej siły mięśnia zginającego niż prostującego.

Dolegliwość ta skutkuje kilkoma kłopotliwymi objawami. To przede wszystkim brak możliwości powrotu palca do swojej pozycji po jego zgięciu, co oznacza upośledzoną jego ruchliwość, która działa tylko w jedną stronę. Oczywiście schorzenie powoduje także ból. Podczas zmiany położenia palca słychać także nieprzyjemne trzaskanie.

Skąd się bierze trzaskanie palca serdecznego?

Przyczyn powstawania tego schorzenia jest klika. Najbardziej powszechnym są częste urazy mechaniczne prowadzące do zwyrodnienia ścięgna oraz przeforsowywanie mięśni palca. Często choroba dotyka zatem przedstawicieli niektórych zawodów, jak np. muzyków. Trzaskający palec serdeczny bywa również efektem ubocznym przebytych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Dolegliwość może także wywoływać mukopolisacharydoza, dna moczanowa, cukrzyca czy amyloidoza. Nie bez powodu o schorzeniu tym mówi się również jako starzejący palec. Może się ono bowiem pojawiać wraz z upływem lat, kiedy stawy naturalnie tracą swoją sprawność.

Na czym polega diagnoza trzaskającego palca serdecznego?

Objawy strzelającego palca są dość oczywiste, więc najczęściej do postawienia diagnozy wystarczy wywiad przeprowadzany z pacjentem. Lekarz musi wykluczyć uraz fizyczny jak np. zwichnięcie. Czasami dla pewności zleca się wykonanie badania USG, które daje jednoznaczną odpowiedź.

Leczenie trzaskającego palca serdecznego

Sposób leczenia trzaskających palców zależy od jego stanu, a właściwie stopnia zniszczeń, jakie poczyniło zapalenie, a to jest z kolei zależne od długości trwania choroby. Największe szanse na szybkie i łatwe pozbycie się dolegliwości mają osoby, które zgłosiły się do lekarza przed upływem sześciu miesięcy od początku zaistnienia dolegliwości. Wtedy jest bowiem szansa, że nie nastąpiła duża utrata ruchliwości. W takich przypadkach stosuje się fizykoterapię, rehabilitację i leki przeciwzapalne. Czasami konieczne jest unieruchomienie palca na ok. trzy tygodnie.

Kiedy pacjent zatracił zdolność ruchomości palca lub farmakologia i rehabilitacja nie skutkują, konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Nie jest on skomplikowany i nie należy się go bać. W większości przypadków ogranicza się do wykonania nacięcia na pochewce chorego ścięgna, co przywraca możliwość wykonywania pełnych ruchów w obydwu kierunkach. Czasami chirurg musi dodatkowo poszerzyć pierścienie zwężonej pochewki.

Po odbytym zabiegu konieczne będzie oszczędzanie zoperowanego palca, a po pewnym czasie rozpoczęcie także ćwiczeń, które stopniowo przywrócą sprawność.

Zobacz też:

Kulisy zdrowia: inhalacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia