Spis treści
Tabletka "dzień po" od kwietnia bez recepty?
Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego w sprawie antykoncepcji awaryjnej. Pigułka zawierająca w składzie octan uliprystalu, ma być dostępna bez recepty dla osób od 15. roku życia.
O to, kiedy tabletkę "dzień po" będzie można kupić w aptece bez recepty, zapytano minister zdrowia w TVN24 GO.
"Mam nadzieję i głęboko w to wierzę, że na tym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu przegłosujemy ją, że Senat nie będzie zwlekał, i że pan prezydent podpisze. Gdyby to wszystko stało się naprawdę szybko, to sądzę, że od 1 kwietnia powinna być dostępna w aptekach bez recepty" - odpowiedziała.
Episkopat o stosowaniu tabletek „dzień po”. Stawia sprawę jasno: działają abortywnie
"Z punktu widzenia etycznego stosowanie tabletek »dzień po« jest niemoralne" – oświadczył zespół ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych. Episkopat wyraził swoje zaniepokojenie planow...
Szefowa resortu zaznaczyła, że według opinii m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, lekarzy, ginekologów, położników, tabletka jest bezpieczna. "Oczywiście, będziemy prowadzić kampanię informacyjną, z której będzie wynikało, że to nie jest tabletka, której można używać systematycznie, bo to jest - jak sama nazwa wskazuje - antykoncepcja awaryjna, wyjątkowa" - podkreśliła Leszczyna.
Granica 15. roku życia bezpieczna?
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Minister zapytano też - w kontekście niektórych krytycznych opinii - czy granica 15. roku życia, czyli wieku, od którego tabletkę będzie można kupić bez recepty, nie jest zbyt niska.
Odparła, że "problem w tym, że w tych wszystkich państwach UE, w których tabletka - zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków - jest dostępna bez recepty, nie ma żadnego ograniczenia wieku". "My wprowadziliśmy to ograniczenie w związku z tym, że w Polsce obcowanie z małoletnim poniżej 15. roku życia jest karalne. Nie chcąc narażać farmaceutów na to, żeby domyślali się, czy dziewczyna ma lat 15 czy 14 i pół (...) uznaliśmy, że to rozporządzenie, do którego delegację mam w ustawie, daje wszystkim takie poczucie bezpieczeństwa". Ponadto, jak wskazała, "piętnastoletnia dziewczyna jest dojrzała (płciowo)".
Zakaz sprzedaży e-papierosów? Ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany
Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów. – Te papierosy to plaga, będziemy chronić szczególnie młodych ludzi – powiedziała minister Izabela Leszczyna.
Wytyczne dla farmaceutów
Minister poinformowała też, że resort zdrowia opracowuje wytyczne, ale nie rozporządzenie, dla aptekarzy. "Farmaceuta będzie musiał sprawdzić wiek, więc legitymacja jest potrzebna" - przekazała.
W wytycznych - jak dodała minister - będzie chciała zawrzeć "pewną procedurę, która spowoduje, że jeśli jakaś dziewczyna jest w trudności (...), to oczywiście, też będzie mogła liczyć na poradę farmaceutyczną". Dopytywana, czy będzie to "rozmowa przy okienkach", zwróciła uwagę, że w aptekach, "oczywiście, nie we wszystkich", są oddzielne pomieszczenia przeznaczone np. do szczepień.
Źródło: