Spis treści
Jakie badania zrobić po zdradzie?
Zdrada nie jest czymś, czego się spodziewasz, wchodząc w relację z drugą osobą. Jednak jeśli do niej dojdzie (a nie możesz wykluczyć takiego scenariusza), to musisz wiedzieć, na jakie choroby powinnaś się zbadać. Pamiętaj, że konsekwencje chorób przenoszonych drogą płciową mogą być poważne. Lekarz ginekolog Łukasz Ciastoń podaje całą listę badań.
Dzięki podstawowym badaniom dowiesz się, czy partner nie zaraził cię chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są to:
kiła,
HIV,
Hbs,
HCV,
HSV,
chlamydia.
Jak podaje lekarz, badania te można wykonać z krwi w każdym laboratorium. Zaleca też, żeby udać się do ginekologa i wykonać wymaz z szyjki macicy, żeby sprawdzić, czy też inne możliwe infekcje przenoszone podczas seksu, takie jak:
Mycoplasma,
Ureaplasma,
rzęsistek pochwowy,
rzeżączka.
Ginekolog zwraca też uwagę na raka szyjki macicy, który również jest przenoszony przez kontakty seksualne i zaleca wykonanie cytologii płynnej z badaniem w kierunku infekcji wirusem HPV.
– I co ważne, nie są to badania, które można wykonać tylko po zdradzie, ale również wtedy, gdy chcemy odpowiedzialnie wejść w nową relację – dodaje dr Ciastoń.
Co jest powodem zdrady?
Odkrycie, że partner cię zdradził, może być druzgocące. Możesz się czuć oszukana, zraniona, zła, smutna, a nawet możesz odczuwać to fizycznie. Zawsze też pojawia się pytanie: „dlaczego?”.
W 2017 r. w The Journal of Sex Research zostało opublikowane badanie, które miało na celu zbadanie właśnie tego tematu. W ankiecie internetowej wzięło udział 495 osób, które zdradziły powody swojej niewierności.
Wśród uczestników było 259 kobiet, 213 mężczyzn i 23 osoby, które nie określiły swojej płci. W większości były to osoby heteroseksualne (87,9 proc.), średnio w wieku 20 lat i niekoniecznie w związku.
W badaniu zidentyfikowano osiem kluczowych czynników, przez które ludzie dopuszczają się do niewierności. Choć nie wyjaśniają one każdego przypadku zdrady, to mogą być pomocne w zrozumieniu, dlaczego ludzie zdradzają.
Gniew lub chęć zemsty – czasami ludzie zdradzają ze złości lub chęci zemsty (np. za zdradę partnera lub partnerki). Zdrada może być powodowana frustracją w związku, nieobecnością partnera, niedostępnością fizyczną lub emocjonalną czy złością po kłótni.
Odkochanie się lub zakochanie się w innej osobie – kiedy zakochanie mija lub zaczyna się, ale jest skierowane do innej osoby, może popchnąć cię w ramiona innej osoby, żeby znów poczuć „motyle w brzuchu”.
Czynniki sytuacyjne i możliwości – już sama możliwość zdrady może zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Nie oznacza to, że każdy, kto ma taką możliwość, zdradzi. Jednak dystans w relacji, niska samoocena i niespodziewana propozycja spotkania z kimś atrakcyjnym może zwiększyć prawdopodobieństwo niewierności.
Problemy z zaangażowaniem – ludzie, którzy mają trudności z zaangażowaniem, mogą być bardziej skłonni do zdrady. Dodatkowo zaangażowanie nie oznacza tego samego dla wszystkich. Osoby w związku mogą mieć bardzo różne poglądy na temat statusu związku (związek na wyłączność lub otwarty). Inne powody niewierności związanej z zaangażowaniem to np. brak zainteresowania długoterminową relacją, pragnienie bardziej swobodnego związku, chęć wyjścia ze związku.
Niezaspokojone potrzeby – czasami potrzeby intymne jednego lub obojga partnerów pozostają niezaspokojone w związku. Wiele osób decyduje się pozostać w związku, bo np. jest satysfakcjonujący pod innymi względami. Jednak niezaspokojone potrzeby mogą prowadzić do frustracji, a to może prowadzić do zaspokojenia tych potrzeb gdzie indziej.
Pożądanie seksualne – niektóre osoby do zdrady może motywować zwykła chęć uprawiania seksu. Mogą to być też nadarzająca się okazja lub niezaspokojone potrzeby seksualne. Nawet osoby, które mają satysfakcjonujące seksualnie relacje, mogą nadal chcieć uprawiać więcej seksu z innymi osobami. Może to wynikać z wysokiego poziomu libido, a niekoniecznie z jakichkolwiek problemów seksualnych lub intymnych w związku.
Chęć urozmaicenia – w kontekście związku pragnienie różnorodności często odnosi się do seksu, choć również może oznaczać rozmowy, różne aktywności nieseksualne, pociąg do innych ludzi, relacje z innymi osobami oprócz obecnego partnera.
Niska samoocena – do zdrady może popychać też chęć zwiększenia poczucia własnej wartości. Uprawianie seksu z nową osobą może prowadzić do pozytywnych uczuć (atrakcyjność, pewność siebie itp.).
Pamiętaj, żeby po zdradzie lub wchodząc w nową relację zrobić badania na choroby przenoszone drogą płciową.
Źródła:
Badania po zdradzie Instagram doktor_ciaston
Motivations for Extradyadic Infidelity Revisited Journal of Sex Research