Ministerstwo zdrowia wprowadzi monitoring recept na fentanyl i inne opioidy. Ma to związek z rosnącą plagą zażywania fentanylu

Wojciech Rogacin
Platforma X
W związku z rosnącym zjawiskiem zażywania szczególnie niebezpiecznego narkotyku fentanylu, od poniedziałku Ministerstwo Zdrowia wprowadzi codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy. Zapowiedziała to na antenie "Wydarzeń" Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Spis treści

Monitoring wystawiania recept na fentanyl i inne opioidy

Kilka dni temu media społecznościowe obiegł przerażający filmik z Poznania, pokazujący osoby po zażyciu najprawdopodobniej fentanylu. To lek, który stosowany nie w celach leczniczych silnie uzależnia i zbiera obecnie śmiertelne żniwo zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej zażywany jest także w Polsce.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania zażywaniu leku jako narkotyku jest rejestracja jego sprzedaży. Minister zdrowia podkreśliła w "Wydarzeniach" Polsat News, że poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy.

Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu - zaznaczyła.

Leszczyna wyjaśniła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.

- Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane - powiedziała dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.

Czym jest fentanyl?

Fentanyl to opioidowy lek przeciwbólowy. Jest on znacznie silniejszy od morfiny i heroiny. Często używa się go w medycynie do łagodzenia silnego bólu, ale także może być nielegalnie produkowany i sprzedawany jako narkotyk, co stanowi poważne zagrożenie ze względu na jego wysoką toksyczność i potencjalne śmiertelne działanie.

Dr Eryk Matuszkiewicz, poznański toksykolog wyjaśniał w rozmowie z Polska Press, że fentanyl to jest lek. Stosowany w odpowiednich dawkach przynosi pomoc tym, którzy cierpią z powodu chorób nowotworowych. Stosowany jest np. w śpiączkach farmakologicznych.

Natomiast używanie poza wskazaniami, czyli w celu odurzania się jest bardzo niebezpieczne, dlatego że łatwo go przedawkować. Bardzo silnie odurza, spowalnia i dochodzi do zatrzymania oddechu. Brak oddechu, niedotlenienie organizmu, zwłaszcza serca, prowadzi w ciągu kilku minut do zatrzymania krążenia i może dojść do zgonu.

Fentanyl w Polsce

Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku - poinformowała Policja.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
USS wojtuś
Dlatego ludzie jadą do czech
S
Stefan
A niech jedzą to [wulgaryzm] i [wulgaryzm]ą. Wcale mnie to nie interesuje, a leczenie na ich koszt.
m
marek
Ten monitoring oznacza, że lekarze za "co łaska" piszą aż długopis się wypisze. Chyba, że to dilerzy zastraszają lekarzy.
G
Gość
16 czerwca, 08:26, brudny harry:

Żadnych ograniczeń ilościowych / tylko wiekowe/, co najwyżej pouczenie-ostrzeżenie o skutkach. Chcesz się truć rób to na własną odpowiedzialność, a leczenie na własny koszt. Dość cackania się z narkomanami i alkoholikami. Pieniądze przeznaczyć np. na leczenie chorób onkologicznych.

Chłopie, to nie są leki na ból gardła. One nie są wypisywane na życzenie każdego pacjenta.

G
Gość
Rogacin, twoje praktyki cenzorskie odziedziczyleś PO- rodzince z SB?
b
brudny harry
Żadnych ograniczeń ilościowych / tylko wiekowe/, co najwyżej pouczenie-ostrzeżenie o skutkach. Chcesz się truć rób to na własną odpowiedzialność, a leczenie na własny koszt. Dość cackania się z narkomanami i alkoholikami. Pieniądze przeznaczyć np. na leczenie chorób onkologicznych.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia