Spis treści
Monitoring wystawiania recept na fentanyl i inne opioidy
Kilka dni temu media społecznościowe obiegł przerażający filmik z Poznania, pokazujący osoby po zażyciu najprawdopodobniej fentanylu. To lek, który stosowany nie w celach leczniczych silnie uzależnia i zbiera obecnie śmiertelne żniwo zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej zażywany jest także w Polsce.
Niepokojące WIDEO z Polski. Czeka nas fala zombie po zażyciu śmiertelnego narkotyku?
Fentanyl to jeden z najgroźniejszych narkotyków na świecie. Po spożyciu go ludzie zaczynają wyglądać niczym zombie. Stany Zjednoczone od dawna mierzą się z poważnym problemem z fentanylem, a teraz wsz...
Jednym ze sposobów przeciwdziałania zażywaniu leku jako narkotyku jest rejestracja jego sprzedaży. Minister zdrowia podkreśliła w "Wydarzeniach" Polsat News, że poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy.
Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu - zaznaczyła.
Leszczyna wyjaśniła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.
- Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane - powiedziała dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.
Czym jest fentanyl?
Fentanyl to opioidowy lek przeciwbólowy. Jest on znacznie silniejszy od morfiny i heroiny. Często używa się go w medycynie do łagodzenia silnego bólu, ale także może być nielegalnie produkowany i sprzedawany jako narkotyk, co stanowi poważne zagrożenie ze względu na jego wysoką toksyczność i potencjalne śmiertelne działanie.
Dr Eryk Matuszkiewicz, poznański toksykolog wyjaśniał w rozmowie z Polska Press, że fentanyl to jest lek. Stosowany w odpowiednich dawkach przynosi pomoc tym, którzy cierpią z powodu chorób nowotworowych. Stosowany jest np. w śpiączkach farmakologicznych.
Nowy narkotyk zbiera śmiertelne żniwo. Toksykolog z Poznania ostrzega
Rośnie liczba zgonów, które są skutkiem przedawkowania fentanylu. Aktualnie nie ma narkotyku, który spowodowałby śmierć tak wielu ludzi w USA. Zaczyna robić się z nim coraz większy problem także w Eur...
Natomiast używanie poza wskazaniami, czyli w celu odurzania się jest bardzo niebezpieczne, dlatego że łatwo go przedawkować. Bardzo silnie odurza, spowalnia i dochodzi do zatrzymania oddechu. Brak oddechu, niedotlenienie organizmu, zwłaszcza serca, prowadzi w ciągu kilku minut do zatrzymania krążenia i może dojść do zgonu.
Fentanyl w Polsce
Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku - poinformowała Policja.
W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.
Fentanyl, najbardziej niebezpieczny narkotyk świata, jest już na Opolszczyźnie!
Prokuratura ujawniła, że przestępca, który w Namysłowie zaatakował policjantów mieczem, posiadał fenylofentanyl. To obecnie najsilniejszy i najbardziej niebezpieczny narkotyk na świecie. I jeden z pie...
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.