Sercowiec na wakacjach – na to muszą uważać osoby z chorobami układu krążenia na urlopie. Jak przygotować się do podróży? Czego unikać?

Marta Siesicka-Osiak
Urlop potrzebny jest każdemu, a osoby z chorobami układu krążenia powinny szczególnie zadbać o odpowiedni odpoczynek. Muszą jednak należycie go zaplanować. Aby sprawdzić, na co zwrócić szczególną uwagę, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Urlop potrzebny jest każdemu, a osoby z chorobami układu krążenia powinny szczególnie zadbać o odpowiedni odpoczynek. Muszą jednak należycie go zaplanować. Aby sprawdzić, na co zwrócić szczególną uwagę, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Zinkevych/Getty Images
Z powodu chorób układu krążenia umiera w Polsce najwięcej osób, są one odpowiedzialne za zgony aż połowy Polaków. Chorujący na serce to grupa szczególnie wrażliwa na zmiany ciśnienia i temperatury. Czy to oznacza, że powinni zrezygnować z letniego odpoczynku? Nie, ale wybierając się na wakacje, powinni zadbać zarówno o komfort podroży, odpowiednie zaplecze medyczne oraz wybrać właściwą formę wypoczynku. Zobacz, o czym jeszcze powinien pamiętać pacjent kardiologiczny, wybierający się w podróż latem.

Spis treści

Masz chore serce? Dopasuj urlop do swojego stanu zdrowia. O czym powinien pamiętać sercowiec na wakacjach?

Każdy wyjazd osoby chorej wymaga wcześniejszego ustalenia planu. Dotyczy to zarówno podróży, jak i samego pobytu. Szczególnie czujne powinny być osoby, które w ostatnim czasie przeszły zabiegi operacyjne albo pogorszyło się ich samopoczucie.

  1. Planując urlop, przede wszystkim należy pamiętać o umówieniu się – z odpowiednim wyprzedzeniem – na wizytę u lekarza prowadzącego, aby upewnić się, że planowana forma odpoczynku jest wskazana i bezpieczna. Być może okaże się, że potrzebne będzie wykonanie dodatkowych badań lub zmiana leków albo ich dawkowania, np. włączenie dodatkowych leków przeciwzakrzepowych na czas podróży albo zmniejszenie dawki leków moczopędnych.
  2. Szykując się na dłużą podróż, należy koniecznie pamiętać o zapakowaniu do bagażu podręcznego wszystkich leków i kopii dokumentacji medycznej, w tym karty identyfikacyjnej rozrusznika serca, która będzie potrzebna m.in. do okazania na lotnisku.
  3. W trakcie podróży samolotem lub pociągiem powinno się w regularnych odstępach wstać na kilka minut i pochodzić. Z lotu powinny zrezygnować osoby, który w ciągu ostatnich kilku dni przeszły zawał lub przychodzą zaostrzenie choroby wieńcowej. Przeciwskazaniem są także niedawno przebyte operacje i niekontrolowane arytmie.
  4. Wybierając się za granicę, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne i sprawdzić, czy w najbliższej okolicy znajdują się specjalistyczne ośrodki lecznicze.

Sprawdź, o czym jeszcze powinny pamiętać osoby z chorobami układu krążenia, szykując się do wakacji:

Na co powinien uważać sercowiec na wakacjach?

Czy sercowiec może jechać w góry lub nad morze? Jaką formę wypoczynku powinny wybrać osoby po zawale, z nadciśnieniem i innych chorobami układu krążenia?

Miejsce i forma wypoczynku powinny być dobrane adekwatnie do stanu i potrzeb chorego. Najlepszym wyjściem jest przedyskutowanie planu podróży ze swoim kardiologiem, który doradzi najbardziej bezpieczną formę wypoczynku.

Czytaj też: Robisz to w samolocie? Ten błąd może kosztować cię życie

Sercowcom z pewności nie służą wysokie temperatury, dlatego powinni zrezygnować z wycieczek do miejsc, w których upał może dawać im się we znaki. Warto odpuścić także wyprawy w miejsca położone powyżej 2000 metrów n.p.m. – duże zamiany ciśnienia i niższe stężenie tlenu mogą źle wpłynąć na samopoczucie.

Bezpiecznym rejonem będą natomiast miejsca, w których można uprawiać turystykę pieszą, cieszące się dobrą jakością powietrza i dające możliwość schronienia się w cieniu drzew w razie upału. Osoby chore na serce mogą cieszyć się zarówno urokami morza, jak i jezior. Jednak wchodząc do wody, powinny pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować się do kąpieli, aby uniknąć szoku termicznego. Nie należy kąpać się:

  • bezpośrednio po opalaniu,
  • tuż po posiłku lub na czczo,
  • po spożyciu alkoholu lub narkotyków,
  • w wodzie zimniejszej niż 14 stopni Celsjusza.

Dowiedz się więcej:

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia