- Wstrzymujemy transport 330 tys. szczepionek dla grupy "0" do szpitali węzłowych - poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM.
Decyzja rządu jest spowodowana informacją firmy Pfizera o czasowym zmniejszeniu dostaw szczepionek do krajów UE, najprawdopodobniej 18-25 stycznia. Pfizer zapewnia, że po tym czasie dostawy wrócą do właściwego harmonogramu. Pfizer tłumaczył, że musiał przeprowadzić modyfikację produkcji, co wymaga czasu. Dzięki zmianom będzie możliwe wyprodukowanie 2 miliardów szczepionek rocznie zamiast 1,3 miliarda.
- Do tej pory ani my, ani Komisja Europejska nie otrzymaliśmy zaktualizowanego harmonogramu dostaw. W związku z tym podjęliśmy działania, które mają zabezpieczyć dalszy proces szczepień - mówi Michał Dworczyk cytowany przez Onet.
W związku z tym rząd zmienił plany na przyszły tydzień. 50 tysięcy szczepionek zostanie wysłanych do szpitali, aby wykonać drugie szczepienia. 120 tys. szczepionek trafi na szczepienie do DPS. - Do szpitali węzłowych na szczepienia grupy "zerowej" miało trafić 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienie. Wstrzymaliśmy ten transport do momentu, gdy firma Pfizer prześle nam dokładny harmonogram dostaw do Polski - mówi minister Dworczyk.
Wstrzymanie dostaw do szpitali węzłowych spowoduje opóźnienie w harmonogramie szczepień "grupy zero".
- Sprawdź, czy chorowałeś na COVID-19! Te objawy wskazują na przebytą łagodną infekcję
- Szczepienia poza kolejnością. Celebryci się tłumaczą. ARM zarzuca szpitalowi kłamstwo
- Szczepionka na COVID-19 bezpieczna? Pytania i odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazania?
- Procedury szczepień przeciw COVID-19. Jak wyglądają w praktyce?
Kto należy do grupy „zero”?
W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. To:
- pracownicy szpitali węzłowych,
- pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
- pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych
- rodzice hospitalizowanych wcześniaków.