Rehabilitacja po COVID-19 tylko po teście PCR. Jak skorzystać z rehabilitacji pocovidowej i jakie zabiegi przysługują w ramach NFZ?

Monika Góralska
Rehabilitacja po COVID-19 trwa od 2 do 6 tygodni i zapewnia opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne.
Rehabilitacja po COVID-19 trwa od 2 do 6 tygodni i zapewnia opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. unaihuizi/123rf.com
Przeszedłeś COVID-19, ale nadal odczuwasz skutki choroby? Masz duszności, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe czy zaburzenia depresyjne? Możesz skorzystać z rehabilitacji po przechorowaniu COVID-19 nawet rok po wyzdrowieniu, ale tylko wtedy, gdy miałeś wykonany test PCR. Sprawdź, komu przysługuje i jak skorzystać z rehabilitacji pocovidowej.

Spis treści

Czym jest rehabilitacja pocovidowa?

Wiele osób po przejściu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 skarży się na długo utrzymujące się, nawet do kilku miesięcy po wyzdrowieniu, skutki choroby. Tak zwany długi COVID lub long COVID objawia się występowaniem powikłań dotyczących głównie układu oddechowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz narządu ruchu. Pacjenci najczęściej zgłaszają trudności z oddychaniem, bóle mięśni i stawów, osłabienie i szybszą męczliwość, kołatanie serca oraz objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, odczuwanie lęku, niepokoju i stresu czy zaburzenia pamięci i koncentracji tzw. mgła mózgowa.

Rehabilitacja ma za zadanie pomóc choremu szybciej wrócić do zdrowia i pełni sił zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Ma więc na celu poprawę sprawności oddechowej, zwiększenie wydolności wysiłkowej i krążeniowej oraz poprawę jakości zdrowia psychicznego.

Zobacz także:

Kto może skorzystać z rehabilitacji po przejściu COVID-19?

Po przechorowaniu COVID-19 w ciągu 12 miesięcy od wyzdrowienia, czyli zakończenia izolacji domowej, wypisu ze szpitala lub z izolatorium, można skorzystać z rehabilitacji pocovidowej, która jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Rehabilitacja trwa od 2 do 6 tygodni i zapewnia opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Aby z niej skorzystać należy po zakończeniu leczenia na COVID-19 uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W zależności od stanu zdrowia pacjenta może on skorzystać z rehabilitacji stacjonarnej, w uzdrowisku, gabinecie fizjoterapii lub w domu. Lista placówek zajmujących się rehabilitacją pocovidową znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ramach rehabilitacji pocovidowej wykonywane są zabiegi takie jak m.in.:

  • terenoterapia, treningi marszowe,
  • kinezyterapia, ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych oraz efektywnego kaszlu,
  • balneoterapia,
  • hydroterapia,
  • inhalacja,
  • masaże,
  • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia,
  • leczenie dietetyczne,
  • treningi relaksacyjne.

Pacjent skierowany przez lekarza rodzinnego na rehabilitację pocovidową musi mieć następujące badania:

  • RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby,
  • aktualna morfologia i OB,
  • CRP (białko ostrej fazy),
  • EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Rehabilitacja tylko dla osób z pozytywnym testem PCR

Należy jednak pamiętać, że z rehabilitacji mogą skorzystać jedynie ozdrowieńcy, którzy zakażenie wirusem SARS-CoV-2 mieli potwierdzone za pomocą testu RT-PCR wykonanego na zlecenie lekarza POZ. Tracą więc na tym ci, którzy unikali wykonania tego rodzaju testu na COVID-19, aby nie podlegać izolacji, ale też osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Jeśli jednak odczuwamy niepokojące i uciążliwe objawy ze strony układu oddechowego, neurologicznego czy sercowo-naczyniowego, a nie zrobiliśmy testu na COVID-19 lub zrobiliśmy tylko test antygenowy, to możemy skorzystać z rehabilitacji w ramach NFZ. Nie będzie to dokładnie rehabilitacja pocovidowa, ale wiele dolegliwości może być leczonych w warunkach ambulatoryjnych, uzdrowiskowych czy domowych w ramach świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego każdej osobie ubezpieczonej zarówno dorosłej, jak i niepełnoletniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia