Wiele osób podejrzewających u siebie COVID-19 zwraca uwagę na objawy takie jak gorączka, kaszel, ból głowy czy ból mięśni. Niewiele jednak z nich zauważa ból pleców, który według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) występuje aż u 15 proc. osób zakażonych koronawirusem. Ból pleców może być wczesnym objawem COVID-19, który pomoże w zdiagnozowaniu choroby, ale może również utrzymywać się już po wyleczeniu jako jeden z długotrwałych objawów COVID-19.
Ból pleców to jeden objawów COVID-19
W lutym 2020 r. WHO analizując dane 56 tys. osób zakażonych koronawirusem w Chinach odkryło, że u 15 proc. z nich występował ból pleców. Objaw ten jednak zwykle jest pomijany i nie wymieniany wśród głównych objawów COVID-19. Nie należy go jednak lekceważyć, ponieważ może stanowić istotny wskaźnik zakażenia i skłonić do przeprowadzenia testu na koronawirusa.
Zobacz także:
Skąd się bierze ból pleców przy COVID-19?
Jednym z głównych objawów choroby jest ból mięśni, a plecy składają się z wielu grup mięśni. Lekarze uznają ból pleców przy infekcji koronawirusem jako mechanizm obronny organizmu na zakażenie. Ból pleców, nóg oraz innych mięśni, a nawet całego ciała i kości spowodowany jest reakcją układu immunologicznego na stan zapalny jaki wywołuje wirus. W ten sam sposób organizm reaguje na zakażenie innymi wirusami w tym m.in. grypy.
Ból pleców w trakcie infekcji spowodowanej przez koronawirusa może wynikać również z unieruchomienia chorego, co powoduje osłabienie, sztywnienie i napięcie mięśni, a w efekcie ból. Dlatego właśnie ból pleców wśród głównych objawów COVID-19 umieszczany jest razem z bólami mięśni, przez co może być uznawany za mało charakterystyczny objaw tej infekcji.
Jaki jest ból pleców przy COVID-19?
Ból pleców często jest pierwszym objawem zakażenia koronawirusem i przypomina ból korzonków. Zlokalizowany jest on najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czyli na dole pleców, ale może wystąpić także na całej długości kręgosłupa, w tym w okolicy łopatek, karku czy żeber. Odczuwany jest on jako silny, głęboki, przejmujący i zaburzający normalne funkcjonowanie ból pleców. Pacjenci często doświadczają również intensywnego bólu mięśni, nóg, łydek.
Silny ból pleców wymieniany jest wśród głównych objawów zakażenia koronawirusem u osób w pełni zaszczepionych, których liczba obecnie wzrasta wraz ze wzrostem ogólnej liczby zakażeń. Trzeba jednak pamiętać, że sam ból pleców nie świadczy jeszcze o zakażeniu koronawirusem, bo może on być spowodowany np. nieprawidłową postawą, długim przebywaniem w pozycji siedzącej (szczególnie w czasie pracy zdalnej), zapaleniem stawów, osteoporozą czy kontuzjami.
Ból pleców w czasie COVID-19 łagodzą doustne leki przeciwbólowe lub środki przeciwbólowe w maściach stosowanych miejscowo. Chory powinien też dużo odpoczywać i nie przemęczać się.
Źródła:
Can COVID-19 Cause Back Pain? healthline.com
Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) WHO
ZOBACZ: Joga lekiem na zbolały kręgosłup i umysł. "Na jogę trafiają często osoby, które po prostu chcą poczuć się lepiej