Jakie powikłania COVID-19 występują najczęściej? Sprawdź liczby! Wyniki dużego badania wykazały ryzyko komplikacji dla różnych pacjentów

Anna Rokicka-Żuk
Komplikacje COVID-19 stają się częstsze wraz z wiekiem, choć paradoksalnie w przypadku niektórych z powikłań ich rozwój dotyczy większej liczby osób mających poniżej 65 lat
Komplikacje COVID-19 stają się częstsze wraz z wiekiem, choć paradoksalnie w przypadku niektórych z powikłań ich rozwój dotyczy większej liczby osób mających poniżej 65 lat ocskaymark/123RF
O możliwych komplikacjach infekcji nowym koronawirusem wiemy coraz więcej, a świeżych informacji dostarczyły badania z udziałem wyjątkowo dużej grupy osób. Naukowcom udało się ustalić najczęstsze rodzaje powikłań zdrowotnych u pacjentów z COVID-19, a także określić bezwzględne ryzyko ich rozwoju – również w zależności wieku i od trybu leczenia.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wywołuje znacznie więcej rozmaitych powikłań niż poznane dotychczas choroby wirusowe. Nie wszystkie są jeszcze dobrze zbadane, a nawet odkryte. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, co powoduje tę różnorodność problemów i związanych z nimi objawów – mechanizmy te są wciąż tematem prac.

Na podstawie zebranych już danych można natomiast dokonywać analiz, których wyniki wspomogą nie tylko badania nad COVID-19, ale również leczenie choroby. A ponieważ od początku pandemii minął prawie rok, dostępne są informacje dotyczące znacznie większych grup pacjentów niż nawet jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

Takim badaniem jest analiza wykonana przez naukowców z Uniwersytetu Toronto, której wyniki opublikowano na łamach „Canadian Medical Association Journal”. Dotyczy chorych leczonych w Stanach Zjednoczonych między 1 marca a 30 kwietnia 2020 roku.

Ponad połowa z niemal 70,3 tysięcy chorych z COVID-19 wymagała przyjęcia do szpitala, a ok. 5 proc. z nich trafiło na oddział intensywnej terapii. Większość pacjentów była w wieku ok. 65 lat, a prawie 56 proc. stanowiły kobiety.

Dzięki poddaniu szczegółowej analizie przypadków wszystkich pacjentów udało się ustalić bezwzględne ryzyko rozwoju najczęstszych powikłań zdrowotnych COVID-19:

  • wirusowe zapalenie płuc – 27,6 procent,
  • niewydolność oddechowa lub zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) – 22,6 procent,
  • ostra niewydolność nerek – 11,8 procent,
  • posocznica (sepsa), zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) lub wstrząs septyczny – 10,4 procent.

Sprawdź także:

Prawdopodobieństwo pojawienia się wymienionych powikłań w przebiegu zakażenia koronawirusem było też uzależnione od wieku chorych, a także trybu terapii, tj. tego, czy byli leczeni na szpitalnym oddziale zakaźnym czy intensywnej opieki medycznej (OIOM).

Wszyscy pacjenci:

  • zapalenie płuc – 9,9 proc. do 18 r.ż.; 31 proc. w wieku 18-65 lat; 43,1 proc. dla osób 65+,
  • niewydolność płuc – 5,9 proc. do 18 r.ż.; 17,9 proc. w wieku 18-65 lat; 29,6 proc. dla osób 65+,
  • niewydolność nerek – 0,7 proc. do 18 r.ż.; 7,2 proc. w wieku 18-65 lat; 16,7 proc. dla osób 65+,
  • sepsa 1,7 proc. do 18 r.ż., 8,9 proc. w wieku 18-65 lat; 13,7 proc. dla osób 65+.

Pacjenci hospitalizowani:

  • zapalenie płuc33,1 proc. do 18 r.ż.; 62,1 proc. w wieku 18-65 lat; 55,4 proc. dla osób 65+,
  • niewydolność płuc – 28,7 proc. do 18 r.ż.; 42,7 proc. w wieku 18-65 lat; 40,7 proc. dla osób 65+,
  • niewydolność nerek – 3,7 proc. do 18 r.ż.; 17,9 proc. w wieku 18-65 lat; 23,3 proc. dla osób 65+,
  • sepsa – 8,1 proc. do 18 r.ż.; 22 proc. w wieku 18-65 lat; 19,2 proc. dla osób 65+.

Pacjenci wymagający intensywnej terapii:

  • zapalenie płuc – 53,1 proc. do 18 r.ż.; 88,8 proc. w wieku 18-65 lat; 89,3 proc. dla osób 65+,
  • niewydolność płuc – 65,1 proc. do 18 r.ż.; 75,8 proc. w wieku 18-65 lat; 81,4 proc. dla osób 65+,
  • niewydolność nerek – 11,1 proc. do 18 r.ż.; 41 proc. w wieku 18-65 lat; 57,4 proc. dla osób 65+,
  • sepsa – 15,7 proc. do 18 r.ż.; 55,3 proc. w wieku 18-65 lat; 56,7 proc. dla osób 65+.

Przeczytaj także:

Jednocześnie wykazano inne rodzaje komplikacji zdrowotnych u pacjentów z koronawirusem. Choć bezwzględne ryzyko ich rozwoju nie jest duże, są one ściśle związane z COVID-19:

  • odma opłucnowa (zapadnięcie płuca) – 0,4 procent,
  • rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe (zaburzenia krzepliwości krwi) – 0,1 procent,
  • zapalenie mięśnia sercowego (myocarditis) – 0,1 procent.

W przeciwieństwie do wcześniejszych doniesień, nie odnotowano większego zagrożenia udarem mózgu.

Źródło: Diagnosis-wide analysis of COVID-19 complications: an exposure-crossover study, Canadian Medical Association Journal

Dowiedz się więcej na temat:

ZOBACZ: Niebezpieczne powikłania po przejściu COVID-19. Jakie ślady koronawirus pozostawia w naszym organizmie? Ekspert: dr Tomasz Karauda, lekarz z oddziału chorób płc szpitala im. Barlickiego w Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Prof Kuna twierdzi, że grypa daje poważniejsze powikłania niż covid, o czym mówił na antenie TVP.

G
Gość

1. DR SCOTT JENSEN CYTUJE WYTYCZNE CDC DLA LEKARZY: "W przypadkach, w których nie można postawić jednoznacznej diagnozy COVID, ale jest ona podejrzewana lub prawdopodobna (np. okoliczności są przekonujące z rozsądnym stopniem pewności), dopuszczalne jest zgłoszenie COVID-19 w akcie zgonu jako „prawdopodobny” lub „przypuszczalny” (STRONA: GONIEC NA TEMAT JEGO WYSTĄPIENIA W PROGRAMIE „ The Ingraham Angle ”)......2. DYSPONUJĄC DANYMI MEDYCZNYMI WŁOSKI POSEŁ -VITTORIO SGARBI - POWIEDZIAŁ: „We Włoszech nie umarło 25 000 osób z powodu Coronavirusa – to nie prawda! (…) Dane Włoskiego Instytutu Zdrowia mówią, że 96 % z nich, to umarli z powodu innych patologii (...) To jest sposób, aby terroryzować ludzi i wprowadzać dyktaturę!” (FILM NA BITCHUTE: "Włoski polityk Vittorio Sgarbi potwierdza że 25000 zgonów na covidka to ściema!!!")..........3. DR ANNIE BUKACEK: „Nie ma ogólnie przyjętej definicji zgonu na Covid 19. CDC (Centers for Disease Control and Prevention ) twierdzi, że umieralność na Covid 19 zawiera potwierdzone przypadki i takie przypadki, w których istnieje podejrzenie, że to Covid 19 (to jest cytat ze strony internetowej CDC). Przetłumaczę to: CDC uznaje za prawdziwe – faktyczne przypadki i przypadki spekulacyjne (…) co automatycznie przeszacowuje prawdziwe dane na temat umieralności" (FILM NA CDA: „Dr. Annie Bukacek: Manipulowanie aktami zgonu COVID 19 tłumaczenie symultaniczne”)

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia