Rehabilitacja lecznicza wznowiona. Rząd znosi kolejne obostrzenia. Sprawdź, kiedy dokładnie nastąpi otwarcie gabinetów rehabilitacyjnych

Martyna Jaros
Opieka wykwalifikowanego rehabilitanta jest niezbędna dla wielu osób, by zachować sprawność fizyczną na wysokim poziomie
Opieka wykwalifikowanego rehabilitanta jest niezbędna dla wielu osób, by zachować sprawność fizyczną na wysokim poziomie 123rf
„Myślimy o uruchomieniu wkrótce zabiegów fizjoterapeutycznych, bo wiemy, że to istotne dla wielu pacjentów” – mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej 21 kwietnia 2020 roku. W środę 29 kwietnia znana jest już dokładna data odmrożenia rehabilitacji dla pacjentów. To ogromna radość dla fizjoterapeutów oraz ich podopiecznych.

Rehabilitacja jest dla wielu pacjentów niezbędna!

Gabinety rehabilitacyjne to miejsca, w których pacjenci wymagający wsparcia leczniczego mogą uzyskać niezbędną pomoc. „W Polsce co roku około 10 mln osób korzysta z pomocy fizjoterapeutów, a dzięki rehabilitacji szybciej wracają do zdrowia, poprawiają komfort i jakość funkcjonowania, są aktywni.” – zaznacza Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. n. med. Maciej Krawczyk.

Niestety z powodu obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 działalność fizjoterapeutów, a zarazem gabinetów rehabilitacyjnych, została zamrożona. Powoduje to ogromne problemy dla pacjentów, którzy zmagają się z innymi chorobami niż COVID-19. Osoby po poważnych urazach, seniorzy z chorobami przewlekłymi oraz pacjenci z problemami kardiologicznymi, neurologicznymi i pulmonologicznymi, nie mogą czekać na pomoc!

Dla osób nagle wymagających rozpoczęcia rehabilitacji (po poważnym wypadku) oraz regularnie korzystających z usług fizjoterapeutów odłożenie w czasie zabiegów może spowodować nieodwracalne i destrukcyjne zmiany w organizmie. Spośród negatywnych następstw braku opieki fizjoterapeutycznej, specjaliści wymieniają: zaniki mięśniowe, spadek wydolności organizmu i siły mięśni, ogólne osłabienie, zaburzenia psychoruchowe, a także narażenie na powikłania zakrzepowo-zatorowe, które mogą wywołać zawał serca lub udar mózgu.

”Fizjoterapeuci są przedstawicielami samodzielnego zawodu medycznego. Nie należy mylić nas z usługami relaksacyjnymi (masaż) czy upiększającymi (fryzjerzy, kosmetyczki). Zadaniem fizjoterapii jest leczeniem, dlatego na całym świecie jest ona uznawana za istotny element leczenia.” – podkreśla prezes KIF w liście do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego i Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Rehabilitacja wznowi działalność po majówce!

„Po konsultacji z MZ podjęliśmy decyzję, by uruchomić rehabilitację od 4 maja. Mimo tego, że od 4 maja rusza możliwość uczestniczenia w rehabilitacjach, nadal zamknięte będą salony masażu. - podał do wiadomości premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 29 kwietnia.

"Pacjenci mogą wrócić na fizjoterapię i miejmy nadzieję, że proces ich rehabilitacji będzie od tej chwili przebiegał bez zakłóceń. Osoby ze stanami ostrymi (bólowymi) czy po zabiegach mogą od razu trafić do fizjoterapeutów. Pacjenci w domach i ich rodziny mogą otrzymać już pełne wsparcie. My, fizjoterapeuci możemy normalnie wrócić do pracy i skupić się na pacjentach i ich potrzebach.” – zaznacza Prezes KIF.

Zobacz, zapowiedź serii "Aktywny senior w domu"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia