Rehabilitacja jest dla wielu pacjentów niezbędna!
Gabinety rehabilitacyjne to miejsca, w których pacjenci wymagający wsparcia leczniczego mogą uzyskać niezbędną pomoc. „W Polsce co roku około 10 mln osób korzysta z pomocy fizjoterapeutów, a dzięki rehabilitacji szybciej wracają do zdrowia, poprawiają komfort i jakość funkcjonowania, są aktywni.” – zaznacza Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. n. med. Maciej Krawczyk.
Niestety z powodu obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 działalność fizjoterapeutów, a zarazem gabinetów rehabilitacyjnych, została zamrożona. Powoduje to ogromne problemy dla pacjentów, którzy zmagają się z innymi chorobami niż COVID-19. Osoby po poważnych urazach, seniorzy z chorobami przewlekłymi oraz pacjenci z problemami kardiologicznymi, neurologicznymi i pulmonologicznymi, nie mogą czekać na pomoc!
Dla osób nagle wymagających rozpoczęcia rehabilitacji (po poważnym wypadku) oraz regularnie korzystających z usług fizjoterapeutów odłożenie w czasie zabiegów może spowodować nieodwracalne i destrukcyjne zmiany w organizmie. Spośród negatywnych następstw braku opieki fizjoterapeutycznej, specjaliści wymieniają: zaniki mięśniowe, spadek wydolności organizmu i siły mięśni, ogólne osłabienie, zaburzenia psychoruchowe, a także narażenie na powikłania zakrzepowo-zatorowe, które mogą wywołać zawał serca lub udar mózgu.
”Fizjoterapeuci są przedstawicielami samodzielnego zawodu medycznego. Nie należy mylić nas z usługami relaksacyjnymi (masaż) czy upiększającymi (fryzjerzy, kosmetyczki). Zadaniem fizjoterapii jest leczeniem, dlatego na całym świecie jest ona uznawana za istotny element leczenia.” – podkreśla prezes KIF w liście do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego i Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Rehabilitacja wznowi działalność po majówce!
„Po konsultacji z MZ podjęliśmy decyzję, by uruchomić rehabilitację od 4 maja. Mimo tego, że od 4 maja rusza możliwość uczestniczenia w rehabilitacjach, nadal zamknięte będą salony masażu. - podał do wiadomości premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 29 kwietnia.
"Pacjenci mogą wrócić na fizjoterapię i miejmy nadzieję, że proces ich rehabilitacji będzie od tej chwili przebiegał bez zakłóceń. Osoby ze stanami ostrymi (bólowymi) czy po zabiegach mogą od razu trafić do fizjoterapeutów. Pacjenci w domach i ich rodziny mogą otrzymać już pełne wsparcie. My, fizjoterapeuci możemy normalnie wrócić do pracy i skupić się na pacjentach i ich potrzebach.” – zaznacza Prezes KIF.