Nowe wyceny rehabilitacji
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) 11 stycznia podpisał zarządzenie wprowadzające kilka ważnych zmian w rehabilitacji pacjentów w warunkach ambulatoryjnych i domowych. Zarządzenie będzie obowiązywało od 1 lutego 2022 r.
Kluczowe znaczenie w przywróceniu pacjenta do pełnej sprawności ma czas, czas, który fizjoterapeuta indywidualnie poświęca pacjentowi. Dlatego, zgodnie z postulatami środowiska fizjoterapeutów, zarządzenie Prezesa NFZ wprowadza nowe zasady rozliczania świadczeń, gdzie czas pracy fizjoterapeuty z pacjentem, jest podstawowym czynnikiem wyceny świadczeń rehabilitacyjnych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dzięki tej zmianie fizjoterapeuta będzie mógł dostosować indywidualnie prowadzoną terapię do pacjenta, aby przynosiła jak najlepsze efekty zdrowotne.
Wejście w życie zarządzenia oznacza również zwiększenie środków na zabiegi fizjoterapeutyczne. Przeznaczenie większych funduszy na sektor rehabilitacji sprawi, że czas oczekiwania w kolejce na świadczenia znacznie się skróci.
NFZ informuje, że od 1 lutego 2022 r. można spodziewać się również wzrostu wycen za usługi w punktach rehabilitacji dziennej i stacjonarnej. Kwota uzależniona będzie od czasu poświęconego przez fizjoterapeutę na pracę z pacjentem.
Zgodnie z postulatami środowiska fizjoterapeutów, zarządzenie Prezesa NFZ wprowadza nowe zasady rozliczania świadczeń, gdzie czas pracy fizjoterapeuty z pacjentem, jest podstawowym czynnikiem wyceny świadczeń rehabilitacyjnych.
Większy wybór zabiegów rehabilitacyjnych
Rozporządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadza również zmiany w katalogu dostępnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Oznacza to, że fizjoterapeuta będzie mógł dowolnie wybierać metody terapeutyczne.
Pacjenci zyskają szansę na indywidualny dobór zabiegów, dzięki czemu zwiększy się szansa na szybszy powrót do zdrowia.
Źródło:Uproszczony katalog zabiegów rehabilitacyjnych daje większą swobodę terapeuty w wyborze procedur fizjoterapeutycznych. Rehabilitant może dowolnie pakietować zabiegi, aby uzyskać najlepsze wyniki terapii dla pacjenta – czytamy na stronie NFZ.
- Ważne zmiany w rehabilitacji. Skorzysta pacjent i fizjoterapeuta Narodowy Fundusz Zdrowia