Recepty przez Internet z ograniczeniami już w ciągu miesiąca. Konieczne zmiany w e-receptach online zapowiada Minister Zdrowia

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
fot. aleksandarlittlewolf/Freepik
fot. aleksandarlittlewolf/Freepik
Leki na receptę są przepisywane w trybie online nawet bez konsultacji z lekarzem. Firmy oferujące takie płatne usługi wyrosły jak grzyby po deszczu wraz z wprowadzeniem krajowego systemu elektronicznych recept. W rozmowie z Ministrem Zdrowia nazwane zostały procederem, a szef resortu poinformował o przygotowaniu odpowiednich rozwiązań, które mają mu zapobiec. Ograniczenia mają być wprowadzone już w ciągu miesiąca.

Leki na receptę można zamówić szybko przez internet. Za odpowiednią opłatą kod e-recepty otrzymamy np. 3 minuty, choć standardem jest 15-20 minut. Leki nie są przy tym objęte refundacją, tylko odpłatne w 100 proc. Jest to możliwe nawet bez konsultacji z lekarzem, w niektórych przypadkach przez całą dobę. Dla wielu osób to na pewno wygodne rozwiązanie jednak innych zachęca do nadużyć.

Zobacz: Limity na e-recepty wprowadzone. Zobacz, na czym polegają ograniczenia w zdalnym przepisywaniu leków

Taki sposób wystawiania recept online został nazwany wręcz „procederem” podczas poniedziałkowej rozmowy Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego w Radio Plus. Działalność takich stron internetowych powinna być ograniczona, za czym opowiedział się szef resortu.

– Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć – powiedział Niedzielski. – Chcemy też zracjonalizować ten model działania rynku w ten sposób, żeby jednak wprowadzić pewne takie wyznaczniki, ograniczenia, które będą mówiły, że tych recept nie można wydawać tysiąc w ciągu doby na jednego lekarza.

Zobacz też:

Minister wskazał też, że w przypadku leków psychotropowych resort zdrowia na pewno będzie dążyć do pewnego ograniczenia czy wręcz zakazu wydawania ich w takim trybie. Podkreślił też, że resort zdrowia jest otwarty na rozmowy dotyczące leków, które należałoby objąć pewnymi ograniczeniami.

– Będę chciał rozmawiać z panem prezesem Jankowskim z Naczelnej Izby Lekarskiej, bo szukamy tutaj takich rozwiązań, które nie będą wylewały dziecka z kąpielą – ocenił szef MZ.

Zapytany o to, kiedy nowe rozwiązania dotyczące e-recept mogłyby zostać wprowadzone, odpowiedział, że jest to kwestia miesiąca – w tym przypadku należy bowiem zareagować stosunkowo szybko. Wyjaśnił ponadto, że planowo rozwiązanie będzie wprowadzone rozporządzeniem.(PAP)

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Aleksandra Kiełczykowska
ak/ joz/ mir/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia