Najnowsza lista leków refundowanych już od 1 maja 2023 r. Zobacz zmiany na liście aptecznej, programach lekowych i chemioterapii

Anna Rokicka-Żuk
Lista leków refundowanych jest uaktualniana co kilka miesięcy. fot. gpointstudio/freepik
Lista leków refundowanych jest uaktualniana co kilka miesięcy. fot. gpointstudio/freepik
Już od 1 maja 2023 r. obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych. Na wykazie znalazło się ponad pół tysiąca pozycji, w tym kortykosteroidy, leki przeciw cukrzycy, astmie i stosowane w terapii onkologicznej. W projekcie nie zawarto jednak planowanych zmian w programie leczenia łuszczycowego zapalenia stawów – prace wciąż trwają. Wyjaśniamy, jakie wprowadzono zmiany.

Spis treści

Nowa lista leków refundowanych już od maja

Od 1 maja obowiązywać będzie nowa lista refundacyjna, która obejmuje 533 pozycje. Odpowiedni projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych ukazał się 18 kwietnia 2023 r. w serwisie MZ na stronach gov.pl.

Na nowym wykazie znalazły się leki należące do różnych grup, m.in.:

  • kortykosteroidy,
  • chemioterapeutyki,
  • leki przeciwastmatyczne,
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki zawierające hormony płciowe,
  • leki stosowane w chorobach psychicznych.

Czytaj też: Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak z niej skorzystać? Sprawdź, kiedy możesz dostać leki za darmo

Wykaz w nowej wersji obejmuje m.in. środki z tzw. listy aptecznej – w tym leki dla seniorów („leki 75+”) oraz dla kobiet w ciąży, a także leki refundowane w poszczególnych programach lekowych oraz chemioterapii. Refundacji nie będzie już podlegać 26 pozycji z wcześniejszego wykazu, który obowiązywał od 1 marca 2023 r..

Pokrycie przez Narodowy Fundusz Zdrowia części lub całości kosztów zakupu leków i środków medycznych będzie dotyczyć w sumie 111 nowych pozycji. Dotyczy przy tym również odpowiedników dotychczas refundowanych leków, nowych opakowań leków już uwzględnionych na wykazie, ich dawek oraz wskazań, a także nowych substancji i leków z importu równoległego.

Zmiany w programach lekowych od 1.05.2023

W projekcie wykazu refundowanych zawarto szczegóły dotyczące programów leczenia poszczególnych chorób, jednak bez planowanych zmian odnośnie terapii łuszczycowym zapalenia stawów (ŁZS). Prace nad ustaleniem treści tego programu są wciąż w toku.

Wprowadzone już zmiany w programach lekowych to zakończenie refundacji leku Zirabev, a także rozszerzenie refundacji m.in. następujących programów lekowych:

  • „Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (B.55.)” – rozszerzenie o 2 nowe opcje terapeutyczne: lek Jyseleca (Filgotinib) i lek Zeposia (Ozanimod).
  • „Leczenie chorych na chłoniaki B-komórkowe (B.12.FM.)” – rozszerzenie o nowy lek: Minjuvi (Tafasitamab),
  • „Leczenie pacjentów chorych na raka podstawnokomórkowego skóry (B.88.)” – rozszerzenie o nowy lek: Libtayo (Cemiplimab).
  • „Leczenie chorych na ostrą białaczką szpikową (B.114.)” – rozszerzenie o nową opcję terapeutyczną: doustną azacytydynę (Onureg),
  • „Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B (B.15.)” – rozszerzenie o nowy nową opcję terapeutyczną: lek Adynovi (Rurioctocog alfa pegol), czyli rekombinowany czynnik VIII krzepnięcia krwi o przedłużonym działaniu,
  • „Leczenie chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów (B.35.)” – rozszerzenie o dwa nowe leki: Tremfya (Guselkumab) oraz Skyrizi (Risankizumab).

Na liście refundacyjnej obowiązującej od 1 maja 2023 uwzględniono odpowiedniki substancji, które są już refundowane w ramach programach lekowych. Jest to pierwszy odpowiednik zawierający ranibizumab – lek Ximluci, a także kolejne odpowiedniki leków:

  • adalimumab – lek Yuflyma;
  • dazatynib – lek Dasatinib Mylan;
  • kabazytaksel – lek Eleber;
  • pirfenidon – lek Pirfenidon Zentiva.

Sprawdź: Recepty przez internet z ograniczeniami już w ciągu miesiąca. Konieczne zamiany w e-receptach online zapowiada Minister Zdrowia

Wprowadzono także zmiany w chemioterapii. Na liście produktów objętych refundacji nie znalazły się leki:

  • Fulvestrant Mylan,
  • Fulvestrant Sandoz,
  • Pemetrexed Sandoz (proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji w 2 dawkach),
  • Zirabev (Bevacizumab).

Od maja 2023 r. refundacji podlegać będą natomiast odpowiedniki substancji leczniczych, które są już refundowane. Na liście pojawił się lek Zolsketil pegylated liposomal – pierwszy odpowiednik zawierający doksorubicynę liposomalną pegylowaną (postać koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji), a także Polalid (4 dawki) – kolejny odpowiednik zawierający lenalidomid. W wykazie widnieje ponadto lek Bortezomib Accord – bortezomib w postaci roztworu do wstrzykiwań, jak również wszystkie leki, które zawierające lenalidomid (refundacja w chemioterapii w ramach załącznika C.84.d).

Źródło: Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2023 r. Ministerstwo Zdrowia

Sprawdź też:

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda
Kaftrio refundowane od 6 roku życia miało być formalnością ... A tu niespodzianka.

Wytłumaczcie 7 latkowi dlaczego on musi co 3 miesiące leżeć w szpitalu. I po co mu aż tyle leków...
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia