Uwaga na fałszywe e-recepty. NFZ i policja ostrzegają przed oszustami. Jak się ustrzec przed cyberprzestępcami?

Gabriela Fedyk
Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości z fałszywymi e-receptami
Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości z fałszywymi e-receptami gov.pl/Ministerstwo Zdrowia
Cyberoszuści wciąż znajdują nowe sposoby na to, aby wyłudzić nasze dane i pieniądze. Żerują także na zdrowiu, wysyłając fałszywe e-recepty, o czym informuje Narodowy Fundusz Zdrowia i policjanci. Jak rozpoznać podrabianą e-receptę? Podpowiadamy, jak się ustrzec przed oszustami i gdzie sprawdzić, czy dana recepta jest prawdziwa.

Spis treści

E-recepta – oszuści wyłudzają dane

Oszuści wciąż pojawiają się z kolejnymi metodami na wyłudzenie naszych danych i pieniędzy. Wysyłają wiadomości mailowe lub SMS-y z niebezpiecznymi linkami. Tym razem do swoich nieuczciwych poczynań używają e-recept, czyli elektroniczną wersję tradycyjnej, papierowej recepty.

– Ostrzegamy przed nowym wariantem kampanii phishingowej wyłudzającej dane do logowania. Tym razem cyberoszuści wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia i usługę e-recepta – apeluje Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz: Limity na e-recepty wprowadzone. Zobacz, na czym polegają ograniczenia w zdalnym przepisywaniu leków

Na rządowej stronie internetowej pojawił się komunikat, w którym Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) alarmuje, że wizerunek Ministerstwa Zdrowia jest wykorzystywany przez oszustów, którzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail. W treści takiego maila jest informacja o wystawieniu e-recepty ze złośliwym załącznikiem. Po kliknięciu w niego przekierowuje nas do strony, gdzie cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane logowania do poczty elektronicznej.

W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanych wiadomości, które dotyczą np. Ministerstwa Zdrowia i e-recept, można to sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej lub dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod numer 800 190 590.

E-recepta – jak odróżnić prawdziwą od fałszywej e-recepty?

Ostrożność ponad wszystko – ta zasada powinna przyświecać nam za każdym razem, kiedy otrzymujemy wiadomości mailowe i SMS-owe z nieznanego lub podejrzanego źródła, nawet jeżeli chodzi o e-receptę. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić link do kliknięcia w treści komunikatu oraz e-mail lub SMS wtedy, kiedy nie kontaktowaliśmy się ostatnio z lekarzem.

Prawdziwą e-receptę można otrzymać jako:

  • SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu lub/i
  • e-mail z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie, albo
  • powiadomienie/kod w aplikacji mojeIKP, lub
  • wydruk informacyjny.

Warto pamiętać, że w adresie maila nadawcy musi być domena gov.pl, a SMS przychodzi z aplikacji e-zdrowie. W tych wiadomościach nie ma żadnych linków.

Jeżeli już dostaniemy e-mail lub SMS, należy zgłosić to do CERT Polska. Można to zrobić za pomocą specjalnego formularza , wysyłając mail na adres cert@cert.pl lub SMS-em na numer 799 448 084 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów).

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tak uważam
Dziwne , że służby państwowe nie szukają i nie ścigają różnych

przestępców elektronicznych , np. takich jak ci , natrętne telefony

itp. zostawiając obywateli bez jakiejkolwiek osłony i pomocy.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia