Spis treści
Stres pod lupą
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, choć zazwyczaj kojarzy się negatywnie, to może mieć na nas także pozytywny wpływ np. mobilizując nas do działania. Jeśli jednak towarzyszy nam stale i działa negatywnie na nasze codziennie funkcjonowanie, wtedy należy podjąć kroki, które pozwolą nam skutecznie go redukować.
Badanie „Stres pod lupą – jak radzą sobie z nim Polacy” zlecone przez Zentiva Polska, zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 18+. Sprawdzono, jak często Polacy odczuwają stres, jakie są jego źródła i jak sobie z nim radzą.
Tak stresują się Polacy
Jak wynika z raportu, 81 proc. Polaków odczuwa stres przynajmniej kilka razy w miesiącu, w tym aż jedna trzecia badanych stresuje się codziennie, tyle samo kilka razy w tygodniu, a 21 proc. kilka razy w miesiącu.
Zdecydowanie częściej stresują się kobiety – aż 86 proc. z nich przynajmniej kilka razy w miesiącu odczuwa stres, przy czym to samo deklaruje o 10 proc. mniej mężczyzn. Autorzy badania zwracają uwagę, że najbardziej zestresowaną grupą Polaków są ludzie młodzi.
W najmłodszej grupie respondentów (18-24 lata) aż 41 proc. ankietowanych odczuwa stres codziennie, z kolei wśród osób mających od 25 do 34 lat, codziennego stresu doświadcza aż 47 proc. Najmniej zestresowana grupą są osoby 60+, które deklarują, że codzienny stres dotyka zaledwie 14 proc. z nich.
Główne źródła stresu Polaków
W ciągu ostatnich dwóch lat Polacy zauważyli wzrost poziomu stresu w swoim życiu – taki stan deklaruje aż 67 proc. ankietowanych. Najbardziej odczuwają go ludzie młodzi (18-34 lata) – 83 proc. z nich denerwuje się obecnie bardziej niż dwa lata temu.
Co jest głównym powodem naszego stresu? Według ankietowanych są to kolejno:
- zdrowie (37 proc.),
- sytuacja finansowana (37 proc.),
- relacje rodzinne i z bliskimi (32 proc.),
- praca zawodowa (31 proc.),
- życie w ciągłym biegu (27 proc.),
- zmiany w życiu osobistym (26 proc.),
- sytuacja globalna (19 proc.),
- media i informacje (12 proc.),
- sytuacja mieszkaniowa (10 proc.),
- oczekiwania społeczne (7 proc.),
- trudno powiedzieć (5 proc.).
Jak Polacy radzą sobie ze stresem?
Polacy starają się radzić sobie ze stresem różnymi metodami, są wśród nich m.in. słuchanie muzyki (37 proc.), spędzanie czasu na świeżym powietrzu (35 proc.), oglądanie filmów i seriali (33 proc.), a także poświęcanie czasu na hobby (29 proc.) oraz rozmowa z bliskimi (27 proc.). Co 5. Polak lubi się ze swoim problemem przespać, a 17 proc. uważa, że sport pomaga im rozładować stres, 13 proc. sięga w tym celu po jedzenie i picie, a 11 proc. skupia się na nauce lub pracy.
Jak mówi dr Rafał Albiński, psycholog, terapeuta i wykładowca, zaproszony do skomentowania wyników badania, w zakresie radzenia sobie ze stresem warto zachować elastyczność:
Nawet metody, które przez lata są dla nas skuteczne mogą – kiedy pojawią się nowe okoliczności i wyzwania – okazać się mniej efektywne niż wcześniej. Co wtedy? Szukamy nowych sposobów! Jak mówi przysłowie „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”.
Wpływ stresu na zdrowie Polaków
Jak się okazuje aż 48 proc. Polaków, stwierdza, że jeśli ich metody nie działają, to nic nie robią dalej z sytuacją. Kolejne 34 proc. zażywa suplementy i leki dostępne bez recepty, a 23 proc. respondentów korzysta z pomocy specjalisty.
– Warto pamiętać, że chroniczny stres, nieprzepracowany w sposób świadomy, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób, takich jak bezsenność, stany lękowe i depresja. Stres osłabia nasz organizm na poziomie hormonalnym, wpływa na układ nerwowy oraz zdolność do regeneracji – przestrzega dr Albiński.
Jednocześnie przestrzega przed przypisywaniem wszelkich dolegliwości stresowi – niepokojące objawy warto weryfikować u lekarzy, aby wykluczyć przyczyny pozapsychologiczne.