Rak trzustki: objawy, rokowania, przyczyny. Sprawdź, jakie badania stosuje się przy diagnozowaniu raka trzustki

Monika Żurawska
Rak trzustki: objawy, rokowania, przyczyny, diagnoza
Rak trzustki: objawy, rokowania, przyczyny, diagnoza [pixabay.com]
Nowotwory to w Polsce pierwsza (najczęstsza) przyczyna zgonów przed 65 rokiem życia oraz druga w ogóle. W ostatnich latach najwięcej zgonów przypisuje się nowotworom: płuc, jelita grubego, żołądka, piersi oraz na skutek raka trzustki. W Polsce badania te nadzoruje Centrum Onkologii w Warszawie, konkretnie Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów. Rak trzustki jest szczególnym przypadkiem, ponieważ zazwyczaj w związku z brakiem widocznych objawów wykrywany jest w zaawansowanym stadium rozwoju. Często pacjentowi zostaje mało czasu od momentu postawienia diagnozy. Czy można się ustrzec przed nowotworem trzustki? Sprawdź przyczyny, objawy i leczenie raka trzustki.

Rak trzustki stoi na podium w rankingu przyczyn zgonów wywołanych guzami złośliwymi (zarówno w Europie jak i w USA.) Jest on bardzo charakterystyczny, ponieważ zazwyczaj wykrywany zostaje w późnym stadium rozwoju, przez co proces jego destrukcyjnego wpływu na organizm następuje bardzo szybko. Pozytywne rokowania drastycznie maleją. Według statystyk medycznych prowadzonych w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców rocznie diagnozuje się od 4 do 10 osób z rakiem trzustki. Ryzyko tego nowotworu wzrasta wraz z wiekiem. Należy on do grupy nowotworów tytoniozależnych – palenie, zwłaszcza przez wiele lat naraża na wystąpienie tej choroby.

Rak trzustki – przyczyny

Co sprzyja rozwojowi raka trzustki?

 • palenie tytoniu,
 • przewlekłe zapalenie trzustki,
 • otyłość,
 • mięsna, źle zbilansowana dieta,
 • spożywanie posiłków obfitujących w tłuszcze,
 • cukrzyca,
 • wrodzone zespoły nowotworowe,
 • czynnik genetyczny (10%).

Warto przeczytać:

Inne, ogólne czynniki rakotwórcze to:

 • czynniki zawodowe,
 • zachowania seksualne,
 • czynnik dzietności,
 • zakażenia,
 • spożywanie alkoholu,
 • skażenia środowiskowe.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Przy udziale Światowej Organizacji zdrowia powstał Europejski Kodeks Walki z Rakiem, na który składa się 12 zasad zapobiegających zachorowaniu na nowotwory. Przede wszystkim odrzuca on palenie i używanie tytoniu w jakiejkolwiek postaci. Łącznie z paleniem biernym.

Przeczytaj również:

Przypomina o konieczności utrzymywania prawidłowej masy ciała i zachęca do aktywności fizycznej każdego dnia. Pomóc ma przy tym stosowanie się do zaleceń prawidłowego żywienia (jedzenia warzyw, owoców, roślin strączkowych i unikania soli, napojów słodzonych, przetworzonej żywności).

Kodeks nakłania także do wyeliminowania alkoholu i nadmiernej ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo zachęca do pogłębiania przez ludzi wiedzy dotyczącej higieny pracy i warunków, w jakich żyją. Powinni być świadomi, aby nie narażać się, np. na szkodliwe działanie radonu. Dodatkowo w Kodeksie można wyczytać, że kobiety po porodzie karmiące piersią oraz te, które nie stosują terapii hormonalnych także zmniejszają ryzyko wystąpienia raka. Dwie ostatnie zasady traktują o tym, aby pamiętać o szczepieniu najmłodszych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wirusowi brodawczaka ludzkiego (dziewczęta) oraz o wykonywaniu okresowych badań przesiewowych w celu ewentualnej, jak najszybszej diagnozy zmian chorobowych.

Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem o zaleceniach WHO:

Rak trzustki – objawy

Trzustka to organ składający się z konkretnych części. Nowotworowe zmiany pojawiają się najczęściej w głowie trzustki (60%) i w ok. 20% w jej trzonie, ogonie. Do najczęstszych objawów raka tego organu należą:

 • nudności,
 • spadek masy ciała,
 • brak apetytu,
 • wzdęcia,
 • wrażenie opuchniętej jamy brzusznej,
 • biegunka,
 • wymioty.

Rak trzustki – pozytywne rokowania

Pozytywne informacje, jakie możemy otrzymać podczas zdiagnozowania u nas raka trzustki, to m.in:

 • wysoki stopień zróżnicowania guza,
 • guz o średnicy mniejszej niż 2 cm,
 • występujący wyłącznie na trzustce, bez typowych przerzutów, np. na węzły chłonne.

Rak trzustki – badania

Ważną kwestią w profilaktyce nowotworowej jest nie tylko profilaktyka pierwotna, ale także wtórna. Wykonywanie regularnych badań przesiewowych jest niezwykle istotne, aby na bieżąco monitorować, czy nie wystąpiły jakiekolwiek zmiany rakotwórcze w organizmie (lub przerzuty po zakończonym leczeniu). Niestety, w Polsce poziom propagowania badań profilaktycznych pod kątem nowotworów jest niski. Z roku na rok liczba zachorowań wzrasta. Pozytywną wiadomością są jednak statystyki, z których wynika, że zdiagnozowane osoby od momentu otrzymania informacji o nowotworze przeżywają średnio kilka lat dłużej niż było to jeszcze parę lat temu.

Dowiedz się, jakie badania profilaktyczne należy wykonywać

Podstawowe badania profilaktyczne, które mogą uratować Ci życie!

Polska wciąż jednak ma słabe miejsce pod kątem wyników oceniających prowadzenie badań nowotworów w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Wynik ten zaniża czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii od momentu diagnozy. Bywa, że jest to nawet kilka tygodni.

Jakie badania są wykonywane podczas podejrzeń raka trzustki? W przypadku podejrzeń raka trzustki warto wykonać USG jamy brzusznej. Może ono wykryć guza o dużej średnicy. Nie jest drogie, ale niestety w przypadku bardzo małych zmian na trzustce może ich nie wykazać. Natomiast wszystkim osobom z takim podejrzeniem zależy, aby wykryć zmiany chorobowe w jak najszybszym czasie. Bardziej szczegółowym badaniem, rzadziej wykonywanym jest tomografia komputerowa jamy brzusznej. Niestety również może być zawodna pod tym samym względem, co USG, nie wykrywając małych zmian. Niektórzy lekarze zalecają również rezonans magnetyczny. Po jego wykonaniu można zobaczyć kształt organu, jego strukturę, czy stan przewodu trzustkowego.

W sytuacji zdiagnozowania raka trzustki pacjenta poddaje się:

 • operacji usunięcia konkretnej części narządu (czasem także narządów sąsiadujących),
 • po operacji stosowana jest chemioterapia bądź radioterapia,
 • wdraża się różnego rodzaju leczenie farmakologiczne wpływające np. na zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby.

Rak trzustki - czy w Polsce uda się wynaleźć skuteczną metodę walki z tą chorobą?

Rak trzustki – przerzuty

U 90% ludzi, u których diagnozuję się raka trzustki, nastąpiły już rozległe przerzuty na inne organy jamy brzusznej. W związku z tym leczenie radykalne, jak np. chemioterapia stosowana jest tylko u ok. 20% pacjentów, których stan pozwolił na wykonanie zabiegu usunięcia części trzustki i innych narządów zaatakowanych przez raka.

Przeczytaj również:

Źródła:

 • Dzieło zbiorcze, ,,Rola metaloproteinaz i ich inhibitorów w raku trzustki”
 • Dzieło zbiorcze, ,,Najczęstsze nowotwory złośliwe w Polsce - główne czynniki ryzyka i możliwości optymalizacji działań profilaktycznych”

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.