Bioniczna trzustka, którą jako pierwsi na świecie opracowali polscy naukowcy, została wydrukowana w technice 3D. Udało się ją stworzyć wraz z naczyniami krwionośnymi, co do tej pory wydawało się niemożliwe. Jak tego dokonano?
Polacy pierwsi na świecie wydrukowali bioniczną trzustkę, która może pomóc w walce z cukrzycą.
Ze świńskich trzustek pobranych w rzeźni pozyskano tzw. wyspy trzustkowe, czyli specjalne grupy komórek, które są zdolne do wytwarzania insuliny. Do drukowania nowego organu wykorzystano tzw. biotusz, którego kolejno nakładane na siebie warstwy tworzą trójwymiarową strukturę płatków trzustkowych.
W kwietniu naukowcy wszczepią je myszom i sprawdzą, w jaki sposób będą funkcjonowały w organizmach żywych. Na październik zaplanowano eksperymenty na świniach. Naukowcy chcą, by w przyszłości opracowany przez nich wynalazek mógł pomóc wytwarzać insulinę osobom chorym na cukrzycę.
– Biodrukowanie tkanek i narządów to przyszłość współczesnej medycyny. Może odmienić życie wielu pacjentów – przekonuje chirurg-transplantolog, dr hab. med. Michał Wszkoła.
Rewolucyjny wynalazek Polaków zmieni oblicze transplantologii?
Naukowcy nie kryją, że do dalszych prac badawczych jest im niezbędne wsparcie finansowe. W tym celu zorganizowano specjalną aukcję charytatywną, poczas której będą zbierane środki na rozbudowę laboratorium biodruku tkankowego. Chętni mogą zakupić (także za pośrednictwem internetu) niezwykłe obrazy nawiązujące do dzieł najwybitniejszych abstrakcjonistów, które w rzeczywistości przedstawiają... komórki trzustki pod mikroskopem!
źródło: Fundacja Badań i Rozwoju Nauki