Spis treści
To tylko pieprzyk czy może rak? Czerniaka trudno rozpoznać
Według dermatologów przez całe życie na naszej skórze pojawia się od 10 do 40 pieprzyków o różnym kształcie i rozmiarze. Są one zwykle niegroźne, ale niektóre z nich mogą okazać się zmianami nowotworowymi.
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Wywodzi się on z komórek pigmentowych skóry (melanocytów). Komórki te produkują barwnik (melaninę) chroniący skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego czerniak powstaje właśnie pod wpływem ekspozycji skóry na słońce, czyli podczas nadmiernego opalania.
Czytaj też: Od 1 lipca nowa lista leków refundowanych. Duże zmiany w refundacji insulin i środków stosowanych w in vitro
Dzięki temu, że czerniaki umiejscowione są na skórze i mają od niej dużo ciemniejszy kolor da się je łatwiej wykryć niż inne nowotwory. Często jednak nie jest łatwo odróżnić je od typowych pieprzyków, więc zwykle są ignorowane.
5 „czerwonych flag” pomoże rozpoznać objawy czerniaka. Zrób test ABCDE
Dr Sooj, brytyjski lekarz pierwszego kontaktu oraz ratownik na TikToku opublikował film, w którym podpowiada jak w łatwy sposób rozpoznać raka skóry. W 5 punktach podaje listę kontrolną głównych objawów czerniaka:
Możesz mieć nowy pieprzyk na skórze lub zauważyć zmianę w istniejącym pieprzyku. Najprawdopodobniej nie ma się czym martwić, ale oto oznaki czerniaka, czyli rodzaju raka skóry.
5 „czerwonych flag” czerniaka to:
A – asymetryczność. W przeciwieństwie do typowych pieprzyków, czerniaki mają nierówny kształt lub „dwie bardzo różne połówki” pod względem koloru i tekstury,
B – (ang. border) – granica. Czerniaki mają nierówne, poszarpane brzegi,
C – (color)– kolor. Barwa czerniaka jest niejednolity, zmiana najczęściej jest połączeniem dwóch lub więcej różnych kolorów takich jak brąz, czerń, czerwień lub róż,
D – (diameter) – średnica. Czerniak jest dość duży i ma średnicę większą niż 6 mm, czyli mniej więcej tyle, co średnica gumki od ołówka,
E – (evolving) – ewolucja, czyli zmiana kształtu, rozmiaru lub koloru. Jeśli twój „pieprzyk” zacznie krwawić, swędzieć lub łuszczyć się może okazać się, że jest to czerniak.
W przypadku zauważenia tych oznak jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Dr Sooj radzi także, żeby co jakiś czas oglądać dokładnie swoją skórę, a w przypadku trudno dostępnych miejsc poprosić o pomoc bliską osobę. Dobrze jest też śledzić zmiany w pieprzykach za pomocą aparatu, robiąc co jakoś czas zdjęcia. Wtedy łatwiej jest uchwycić wszelkie z wymienionych powyżej objawów i zmian w wyglądzie znamion.
Sprawdź też: Domowej roboty filtr UV to przepis na raka skóry