To już nie wyrok śmierci! Czerniaka można w 100 proc. wyleczyć, ale w tym celu trzeba go szybko wykryć. Onkolog apeluje o działanie

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Słońca coraz więcej, tymczasem eksperci apelują o rozsądek. Wciąż nie chronimy skóry. Widać to po liczbie zachorowań na czerniaka, która w ciągu ostatniej dekady wzrosła w Polsce aż dwukrotnie. Niestety, śmiertelność choroby jest u nas o 20 procent większa niż w Europie. Zobacz, co robić, by wcześnie wykryć czerniaka, gdy jest praktycznie w stu procentach wyleczalny. Ta wiedza może uratować życie.

Spis treści

Czerniak to złośliwy rak skóry

Czerniak zbiera coraz większe żniwo, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji. To wyjątkowo złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek pigmentowych skóry (melanocytów), które produkują barwnik chroniący ją przed promieniowaniem ultrafioletowym, czyli melaninę.

Lekarz obserwuje znamię u pacjentki pod lupą
Samodzielne oględziny skóry nie wystarczą, warto regularnie pokazywać swoje znamiona dermatologowi serezniy/123RF

Jak pokazują statystyki, przypadków czerniaka jest w Polsce coraz więcej. W ciągu ostatniej dekady liczba ta podwoiła się. Jak podał prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB, obecnie czerniaka diagnozuje się 4,4 tys. osób rocznie. Tymczasem wszystkie nowotwory skóry dotykają co roku ok. 50 tys. pacjentów.

Zobacz też: Tyle kremu z filtrem potrzebujesz, żeby uniknąć oparzeń słonecznych i raka. Dermatolog na TikToku pokazuje prosty trik na dwa palce

Niestety, z powodu braku świadomości profilaktyki, prawie połowę przypadków diagnozuje się w późnym stadium choroby, gdy nowotwór jest zaawansowany lub rozsiany, co obniża skuteczność terapii onkologicznej. Dlatego w naszym kraju umieralność na czerniaka jest o 20 proc. wyższa niż w Europie.

Tymczasem eksperci przekonują, że czerniak to nie wyrok. Skuteczne terapie są już dostępne dla pacjentów.

– Czerniak to nowotwór, który najłatwiej wykryć, bo znajduje się na skórze – podkreślił onkolog prof. Piotr Rutkowski. – Wcześnie wykryty czerniak to jest praktycznie 100 procent wyleczeń.

Jak chronić się przed czerniakiem?

W prewencji czerniaka kluczowa jest profilaktyka i regularna obserwacja skóry, co zwiększa szanse na szybką diagnozę i rozpoczęcie terapii. Szczególną uwagę na ew. zmiany, które pojawiają się lub wyglądają inaczej niż dotychczas, powinny zwrócić osoby, które:

  • słabo tolerują słońce,
  • opalają się z trudem,
  • mają jasną karnacji,
  • mają naturalnie jasny kolor włosów, czyli blond albo rudy,
  • są posiadaczami niebieskich oczu,
  • mają liczne piegi na skórze,
  • mają dużą liczbę znamion barwnikowych,
  • mają znamiona w miejscach drażnienia,
  • mają historię oparzeń słonecznych, zwłaszcza w dzieciństwie,
  • mają w rodzinie przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

– Zwracajmy też uwagę na nowe zmiany na skórze lub te, które uległy zmianie – wskazuje prof. Rutkowski. – Z tym należy zwrócić się do lekarza, pokazać dermatologowi, czy chirurgowi onkologowi – mówi prof. Rutkowski.

Sprawdź także: To tylko pieprzyk czy może rak? Te 5 „czerwonych flag” pomoże ci rozpoznać objawy czerniaka. Zrób test ABCDE

Do specjalisty należy udać się zwłaszcza wtedy, gdy zauważymy zmianę, którą cechuje: asymetria, nierówne brzegi, różny kolor i powiększający się rozmiar. To może być objaw czerniaka.

Zachorowaniu na czerniaka może zapobiec, jeśli zadbamy nie tylko o obserwację swojego ciała, ale też o odpowiednią ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, w tym używanie kremów z filtrem UV o wysokim faktorze SPF.

Czytaj także: Masz krem przeciwsłoneczny z zeszłego roku? Lepiej go wyrzuć

– W USA szacuje się, że do 2040 r. czerniak będzie drugim najczęstszym głównym nowotworem złośliwym występującym w populacji amerykańskiej. Niestety, podążamy tym samym tropem. Wynika to z tego, że cały czas narażamy się na promieniowanie ultrafioletowe – mówi profesor. – Nie możemy żyć bez promieniowania ultrafioletowego, ale nie oznacza to, że musimy nadmiernie wystawiać na nie swoją skórę.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia