Problemy psychiczne dzieci i młodzieży widać wśród uczniów. Rada Dzieci i Młodzieży RP przygotowała ankietę. Wyniki wezmą pod lupę eksperci

Barbara Wesoła
Według raportu Rozmawiaj z Klasą. Zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oczami nauczycieli i nauczycielek, aż 40 proc. badanych wskazało depresję jako najpoważniejszy problem uczniów i uczennic.
Według raportu Rozmawiaj z Klasą. Zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oczami nauczycieli i nauczycielek, aż 40 proc. badanych wskazało depresję jako najpoważniejszy problem uczniów i uczennic. 123rf.com
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w ostatnich latach zostało mocno zaniedbane. Nie jest tajemnicą, że młodym brakuje realnego i wymiernego wsparcia także w szkołach i na uczelniach. Statystyki pokazują wzrost zachorowań na depresję, okaleczeń i prób samobójczych wśród nieletnich. Źródła tej sytuacji są złożone. Regularne badania dotyczące stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży mogą pomóc zdefiniować przyczyny oraz prowadzić efektywniejsze działania pomocowe dla uczniów i studentów. Rada Dzieci i Młodzieży RP przygotowała anonimową ankietę, którą zanalizują eksperci. Można ją wypełnić do 30 listopada.

Spis treści

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Weź udział w anonimowym badaniu

Ankieta skierowana jest do młodych w wieku od 13 do 26 lat. Zawiera 18 pytań zamkniętych jednorazowego lub wielokrotnego wyboru. Jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 5 minut. Ankieta jest anonimowa (nie podajemy danych osobowych), a jej wyniki mogą przyczynić się do edukacji i działań na rzecz ochrony zdrowia publicznego dzieci i młodzieży.

Problemy psychiczne dzieci. Co może zrobić szkoła?

Obecnie w każdej szkole powinien być dostępny pedagog oraz psycholog. Warto kierować dzieci na rozmowy ze specjalistami, szczególnie w sytuacji, gdy obserwujemy niepokojące symptomy np. nagła i skrajna zmiana zachowania ucznia, unikanie szkoły, unikanie towarzystwa, lęki.

Nie można bagatelizować sytuacji, kiedy uczeń przejawia zachowania autoagresywne (np. okaleczanie) i agresywne lub staje się wycofany. Pomoc pedagoga i psychologa szkolnego, a także współpraca z rodzicami powinna być oczywista regularna i zintensyfikowana.

Ogromne znaczenie ma profilaktyka. Warto m.in. organizować zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą. Korzystać ze wsparcia organizacji poza samorządowych, które wiedzą, jak skutecznie dotrzeć do młodych ludzi i oferują wysokiej jakości wspierające, edukacyjne zajęcia. Przede wszystkim nauczyciele, wychowawcy i specjaliści (pedagog specjalny, psycholog, pedagog w szkole, dyrekcja) powinni budować relacje z dziećmi opartą na poczuciu bezpieczeństwa.

Rozmowa o zdrowiu psychicznym na lekcji wychowawczej

Punktem wyjścia do wartościowej godziny wychowawczej i lepszego poznania swoich uczniów może być wypełnienie anonimowej ankiety. Pamiętajmy, że na wysłanie odpowiedzi jest tylko listopad. Po 30 listopada ankieta zostanie zamknięta, a wyniki trafią do analizy psychologów i socjologów.

Twoje dziecko ma problemy? Tu można szukać pomocy. Telefony zaufania dla rodzin

Twoje dziecko ma problemy? Tu można szukać pomocy. Telefony zaufania dla rodzin

Czas szkoły oraz okres dorastania przynosi dziecku różne trudności. Jako rodzice możemy nie być w stanie samodzielnie im sprostać. Kiedy dziecko zmaga się z problemami dydaktycznymi, zdrowotnymi lub n...

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia