Praca zdalna dla wielu z nas stała się normą. Czy Polacy polubili home office? Zdania są podzielone

Sandra Rybińska
Praca zdalna w obliczu epidemii koronawirusa dla wielu Polaków stała się normą. Jak oceniamy to rozwiązanie - home office stał się naszym sprzymierzeńcem czy wrogiem?
Praca zdalna w obliczu epidemii koronawirusa dla wielu Polaków stała się normą. Jak oceniamy to rozwiązanie - home office stał się naszym sprzymierzeńcem czy wrogiem?
Praca zdalna w obliczu epidemii koronawirusa dla wielu Polaków stała się normą. Jak oceniamy to rozwiązanie - home office stał się naszym sprzymierzeńcem czy wrogiem? Zdania są mocno podzielone. Pracując z domu czujemy się teraz bezpieczniej, jednak wielu z nas narzeka na niższą produktywność i problemy z koncentracją.

Polacy polubili pracę zdalną? W dobie koronawirusa w domu czujemy się bezpieczniej niż w biurze

Zanim epidemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami, większość z nas nie miała wiele wspólnego z pracą zdalną. Co więcej, home office był uznawany przez pracowników za jeden z najatrakcyjniejszych benefitów. Jak tłumaczy Diana Borowiecka z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, możliwość pracy zdalnej pojawiła się w pierwszej dziesiątce najważniejszych czynników wpływających na satysfakcję z zatrudnienia. Home office był tutaj wymieniany obok m.in. wysokich zarobków czy dobrej atmosfery w pracy.

A jak oceniamy pracę zdalną w sytuacji, kiedy dla wielu z nas home office stał się koniecznością, a nie dodatkowym ułatwieniem? Badania przeprowadzone przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor wykazują, że aż 82 proc. pracujących zdalnie docenia tę możliwość. Wśród plusów pracy zdalnej ankietowani wymieniali m.in.:

  • poczucie bezpieczeństwa. W obliczu epidemii koronawirusa aż 73 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na to, że czuje się znacznie bezpieczniej w domu niż w biurze,
  • dłuższy sen, na którym mogą sobie pozwolić, bo odpada droga do pracy czy codzienne przygotowania,
  • oszczędność czasu i pieniędzy, który normalnie trzeba poświęcić na drogę do i z pracy.
Przez koronawirusa popularność pracy zdalnej wzrosła skokowo. Dla osób, które przeszły na home office, kluczowe są: zarządzanie czasem i organizacja miejsca pracy.  Oto 10 zasad, które pozwolą zwiększyć efektywność pracy zdalnej.

10 sposobów na zwiększenie efektywności pracy zdalnej

Home office ma więcej wad czy zalet? Zdania są podzielone

Praca zdalna rzecz jasna nie mieni się tylko w jasnych barwach.

Nie każdy jest szczęśliwy, pracując z salonu czy sypialni. Praca poza firmą, na którą wielu Polaków trafiło ze względu na pandemię, nie podoba się aż 13 proc. ankietowanych – mówi Diana Borowiecka.

Jednym z najczęściej wymienianych problemów odnośnie pracy zdalnej, jest ten dotyczący produktywności. Jednak co ciekawe, z badań wynika, że w tym aspekcie wiele zależy od... płci. Jak tłumaczy Diana Borowiecka, w rozmowie z agencją Newseria Biznes, mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety podkreślają, że dzięki pracy z domu ich produktywność wzrasta w porównaniu z tym, co się dzieje w firmie. Lepsze wyniki widzi u siebie 22 proc. mężczyzn wobec 11 proc. kobiet.

Minusów pracy zdalnej jest jednak więcej. Ankietowany zwracają również uwagę na to, że podczas home office:

  • mają problemy z koncentracją - zgłosiło to 22 proc. badanych,
  • problemem jest także brak odpowiedniego sprzętu,
  • dla 17 proc. ankietowanych kłopotem jest także brak wydzielonego miejsca do pracy,
  • niektórzy narzekają również na to, że podczas pracy zdalnej rozpraszają ich dzieci.

Home office daje Ci już popalić? Nie tylko Tobie... Te memy ...

Jak podsumowuje specjalistka z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, mimo przeciwności niewykluczone, że pandemia może w przyszłości na dobre zmienić podejście zarówno pracodawców, jak i pracowników do pracy zdalnej.

Źródło: Newseria Biznes

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Katarzyna

Praca zdalna na początku była dla mnie uciążliwa, szczególnie że nie miałam dobrego stanowiska pracy. Już po tygodniu kręgosłup mnie bolał i zdecydowałam się zainwestować w ergonomiczne krzesło z Unique które jest dobrze wyprofilowane. Teraz bez problemu mogę wysiedzieć te kilka godzin bez żadnego dyskomfortu. Dobrze że zdecydowałam się na nie :)

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia