Wnioskami z analiz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podzieliła się Andrea Ammon, dyrektor ECDC.
W większości krajów UE koronawirus traci na sile. Ale nie w Polsce
Andrea Ammon przekazała, że jedynie w Bułgarii epidemia koronawirusa ciągle przybiera na sile. Większość krajów unijnych zaczyna sobie radzić z SARS-CoV-2. Liczba zakażeń w tych krajach stopniowo spada. Niestety, w 4 państwach epidemia utrzymuje się na stałym poziomie (sytuacja ani się nie pogarsza, ani nie poprawia). Do tej grupy wliczają się:
- Polska
- Szwecja
- Wielka Brytania
- Rumunia
Andrea Ammon przekazała dane z analizy ECDC w poniedziałek, 4 maja 2020, europosłom z komisji środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego. Dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zwróciła przede wszystkim uwagę na słabnącą siłę koronawirusa w całej Europie.
Andrea Ammon: W zdecydowanej większości krajów UE pandemia jest w odwrocie. Od soboty obserwujemy, że w większości krajów szczyt zakażeń został już przekroczony i obecnie ma tendencję malejącą.
Warto jednak podkreślić, że ECDC nie prognozuje szybkiego pozbycia się koronawirusa. Epidemia ustępuje, ale ciągle nie mamy skutecznego leku na Covid-19.
ECDC analizuje dane wysyłane przez krajowe instytucje odpowiedzialne za zliczanie przypadków zakażeń koronawirusa.
Przy ocenie danych ECDC należy jednak wziąć pod uwagę liczby bezwzględne. Polska jest krajem, w którym wirus się utrzymuje, ale jednocześnie epidemia nie spustoszyła kraju tak bardzo jak np. we Włoszech, Hiszpanii lub Wielkiej Brytanii. Oczywiście nie zmienia to faktu, że wirus w Polsce ciągle tkwi, zakażeń mamy codziennie więcej o ok. 300 przypadków.
Czy w Polsce wykonuje się za mało testów?
Światowa Organizacja Zdrowia wydała jasne zalecenia związane z testowaniem. Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, podczas jednej z konferencji prasowych zwrócił się z apelem do wszystkich państw: - Mamy jasny przekaz do wszystkich krajów - testować, testować, testować. Każdego podejrzanego o zakażenie. Jeśli wynik będzie pozytywny, izolujcie ich, ustalcie, kto był z nimi w bliskim kontakcie nawet dwa dni przed wystąpieniem symptomów i przeprowadźcie testy również tych osób.
Tymczasem, zgodnie z danymi portalu Euroactiv.pl, Polska jest bliżej końca wśród państw europejskich uszeregowanych w rankingu przeprowadzonych testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców. W Polsce jest to 10 141 testów na 1 mln mieszkańców, podczas gdy w Czechach liczba ta wynosi 24 423 testów na 1 mln mieszkańców, a w Niemczech 30 400 testów na 1 mln mieszkańców.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował w poniedziałek, że w Polsce w ostatnich dniach przeprowadzono mniej testów, ponieważ mieliśmy długi weekend. Od 4 maja 2020 r. w Polsce zaczęły obowiązywać złagodzone restrykcje – Polacy mogą m.in. znów odwiedzać galerie handlowe i sklepy budowlane.
ECDC chwali decyzje państw Unijnych. W niektórych z nich epidemia mocno wyhamowała
Andrea Ammon uważa, że państwa Unii Europejskiej podejmują dobre decyzje – ich działania są skuteczne. Dyrektor ECDC przekazała członkom PE, że ograniczenie wychodzenia z domów i wprowadzenie obowiązku utrzymywania dystansu społecznego od ósmego kwietnia zmniejszyły rozprzestrzenianie się wirusa niemal o 45%.
Andrea Ammon: Wydaje się, że ta wstępna fala zakażeń minęła już punkt szczytowy i mamy w tej chwili spadek w większości państw UE
Z danych ECDC wynika, że w Europie Covid-19 zagraża przede wszystkim domom opieki nad osobami starszymi. Dyrektor agencji podkreśliła, że w niektórych państwach liczba zgonów w tego rodzaju instytucjach przekracza 50% ogólnej liczby przypadków śmiertelnych.
Źródło: Tvn24.pl, Twitter, Euroactiv.pl