Pierwsze ruchy dziecka w czasie ciąży. Kiedy występują, jak je rozpoznać i o czym mogą świadczyć?

Artur Białek
Wyczuwalność ruchów dziecka jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną m.in. od budowy anatomicznej matki. Ciężarna dzięki liczeniu ruchów płodu może kontrolować zdrowie maleństwa. Sposób ten nazywany jest metodą Cardiff i wykorzystywana jest od 29. tygodnia ciąży.
Wyczuwalność ruchów dziecka jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną m.in. od budowy anatomicznej matki. Ciężarna dzięki liczeniu ruchów płodu może kontrolować zdrowie maleństwa. Sposób ten nazywany jest metodą Cardiff i wykorzystywana jest od 29. tygodnia ciąży. 123rf.com
Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży? W większości przypadków pierwsze, wyczuwalne ruchy maleństwa pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży. Wpływ na, to kiedy czuć ruchy dziecka ma przede wszystkim budowa anatomiczna matki, co jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre kobiety odczuwają je już po trzecim miesiącu ciąży, natomiast inne dopiero po 20. lub nawet po 25. tygodniu ciąży.

Wyczuwalne ruchy dziecka w czasie ciąży

Pierwsze, chociaż jeszcze niewyczuwalne, ruchy dziecko wykonuje mniej więcej w 8 tygodniu ciąży. Z kolei pierwsze wyczuwalne ruchy pojawiają się zwykle pomiędzy 14. a 22. miesiącem ciąży. Skąd bierze się tak znaczna rozbieżność? W dużej mierze zależy to od doświadczenia przyszłej mamy. Kobiety spodziewające się pierwszego maleństwa, najczęściej wyczuwają harce swojej pociechy około 20. tygodnia ciąży. Nie znaczy to jednak, że wcześniej malec nie próbował manifestować swojej obecności. Po prostu wczesne ruchy dziecka, gdy mają postać delikatnych muśnięć, łatwo można pomylić z ruchami jelit. Potwierdza to fakt, że wieloródki najczęściej potrafią wcześniej wyczuć sygnały, jakie przekazuje im dziecko. Warto jednak wyczulić się na wszelkie, nawet najdelikatniejsze ruchy płodu. Wskazanie konkretnego dnia może ułatwić określenie terminu porodu.

Jakie zmiany zachodzą w ruchach płodu?

Kiedy czuć ruchy dziecka, przyszła mama doznaje niezwykłego przeżycia, podobnie jak jej partner. Mężczyzna musi jednak uzbroić się w nieco większą cierpliwość, bo od pierwszych, delikatnych i nieco nieśmiałych ruchów płodu do pojawienia się wyraźnie wyczuwalnych pod wpływem dotyku „kopniaków", mija nieco czasu.

Dowiedz się również:

Wraz z rozwojem ciąży, dziecko nabiera coraz więcej siły. Przekonała się o tym niejedna mama, która poczuła małą stopkę na pęcherzu lub w okolicy żeber. Wyczuwalność ruchów staje się tym większa, im więcej miejsca w macicy zajmuje płód. Zdarzają się nawet sytuacje, w których przez skórę wyraźnie widoczny jest zarys małej dłoni lub stopy. Niektóre mamy są zdania, że można to sprowokować. Wystarczy cierpliwie głaskać brzuch. Istnieje teoria, według której mamy tu do czynienia z formą komunikacji rozwijającego się maleństwa z rodzicami.

Co robi dziecko w brzuchu mamy? Ciąża trwa w końcu 9 miesięcy, a to sporo czasu. Wiele osób sądzi, że w okresie prenatalnym dziecko śpi, ale to tylko część prawdy. Choć rzeczywiście maluch spędza wtedy sporo czasu na śnie, to jednak oprócz tego ma sporo innych zajęć. Jakich? Zobaczcie!

Co robi dziecko w brzuchu mamy? Tym zajmuje się maluch, kied...

Ruchy dziecka osłabiają się w końcowej fazie ciąży. Nie jest to niepokojący objaw. Dziecko ma już bardzo mało wolnej przestrzeni, poza tym więcej śpi, by zgromadzić siły niezbędne do przyjścia na świat.

Jak ocenić ruchy dziecka w czasie ciąży?

Warto zwracać na to uwagę na ruchy płodu, zwłaszcza te od 30. tygodnia ciąży. W tym czasie można już wykonać test metodą Cradiff, który w warunkach domowych pozwala ocenić ruchliwość płodu. Warto podkreślić, że samodzielnej oceny mogą dokonać wyłącznie kobiety w ciąży niezagrożonej.

Test (na bazie którego powstaje karta ruchów płodu) przewiduje codzienne liczenie ruchów, które dziecko wykonuje między godziną 9.00 a 21.00. W ciągu 12 godzin malec powinien poruszyć się przynajmniej 10 razy, przy czym wcześniejsze wykonanie „dziennego minimum" nie powinno wywoływać niepokoju. Niektóre dzieci są po prostu bardziej ruchliwe, to wszystko. Na specjalnie przygotowanej karcie należy codziennie odnotowywać godzinę, w której maleństwo poruszyło się ostatni, 10. raz. Jeżeli przez dwa dni z rzędu, dziecko wykonuje mniej niż 10 ruchów, należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Jak wygląda macierzyństwo w Polsce, a jak za granicą?

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia