Płeć dziecka: USG, testy paskowe, testy krwi - która z tych metod jest najlepsza?

Paulina Dragan
Płeć dziecka uzależniona jest od wielu czynników w tym przede wszystkim od czynników genetycznych.
Płeć dziecka uzależniona jest od wielu czynników w tym przede wszystkim od czynników genetycznych. pixabay.com
Płeć dziecka niemalże dla wszystkich przyszłych rodziców jest sprawą niezwykle istotną. Refleksje nad tym tematem pojawiają się już od chwili, w której kobieta dowiaduje się o swojej ciąży. A w którym tygodniu widać płeć dziecka i jak ją poznać? Najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na poznanie płci dziecka jest USG wykonane pomiędzy 20. a 28. tygodniem ciąży. Nie jest to jednak jedyna i najszybsza z metod. Zobacz, jak samemu można sprawdzić płeć dziecka.

Kiedy i jak można poznać płeć dziecka?

Płeć dziecka można obecnie określić, korzystając z kilku metod. W przeszłości o tym, czy kobieta urodzi dziewczynkę, czy chłopca rodzice, dowiadywali się dopiero po narodzinach dziecka. Jednakże obecnie dzięki postępowi medycyny możliwe jest wcześniejsze poznanie płci malucha. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakiej metody określania płci płodu skorzystamy.

Korzystając z dostępnych obecnie metod płeć dziecka możemy poznać najwcześniej już w 6 tygodniu ciąży. Otrzymany wynik daje nam wówczas pewność co do jego poprawności na poziomie 90 procent. Najpóźniej o tym, czy na świat przyjdzie dziewczynka, czy chłopiec możemy się natomiast dowiedzieć około 20 tygodnia ciąży. Z jakich metod i kiedy możemy więc skorzystać, gdy chcemy poznać płeć dziecka?

Warto przeczytać także:

Płeć dziecka a USG

Płeć dziecka najczęściej określa się za pomocą badania ultrasonograficznego, czyli USG. Jest to najbardziej popularna metoda, której skuteczność wynosi 95–100 proc. Dzięki badaniu USG możliwe jest nie tylko określenie płci malucha znajdującego się w brzuchu mamy, ale również wieku płodu oraz tego, czy rozwija się on w sposób prawidłowy. Badanie to jest dokładne, nieinwazyjne i przede wszystkim bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, przez co stało się ono jednym z podstawowych badań położniczych.

W czasie badania USG do podbrzusza ciężarnej kobiety przykładany jest specjalny przetwornik, który wytwarza fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Przemieszczają się one po macicy w bardzo szybkim tempie, a tworzony przez nie obraz jest następnie przekazywany do monitora. W ten sposób można obserwować ruchy płodu i jego budowę, a także wykonać zdjęcia albo nagrać film.

Płeć dziecka można określić za pomocą badania USG pomiędzy 20. a 28. tygodniem ciąży. Rzadko możliwe jest to już w 16. tygodniu ciąży, choć niektóre z najnowocześniejszych urządzeń do badań USG pozwalają na rozpoznanie płci nawet w 11. lub 12. tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że wynik w tym przypadku nie jest do końca wiarygodny i zwykle musi on zostać potwierdzony w późniejszym czasie.

Trwa głosowanie...

Czy warto poznać płeć dziecka przed narodzinami?

W trakcie badania USG osoba je wykonująca sprawdza, czy na uzyskanym obrazie widoczne są wargi sromowe, czy penis i moszna. Należy przy tym pamiętać, że brak penisa nie jest dowodem na to, iż kobieta urodzi córkę, ponieważ narządy płciowe mogą być zakryte przez pępowinę. To, w którym tygodniu możliwe będzie rozpoznanie płci dziecka zależy od:

  • Stopnia rozwoju płodu.
  • Ułożenia płodu.
  • Grubości ściany jamy brzusznej.
  • Ilości płynu owodniowego.

Płeć dziecka a testy paskowe

Płeć dziecka można obecnie określić również za pomocą testów paskowych, które wykonuje się w domu. W pewnym sensie przypominają one testy ciążowe, gdyż są one również wykonywane z moczu porannego. Testy na płeć dziecka można kupić w aptekach i przeciętnie kosztują około 100–150 zł. Ich skuteczność jest niższa niż w przypadku badania USG, choć producenci przekonują, iż wynosi ona około 90 proc. Co więcej, testy paskowe tego typu można wykonać już w 6. tygodniu ciąży.

Do przeprowadzenia testu na płeć dziecka niezbędny jest poranny mocz ciężarnej kobiety, zgromadzony w specjalnym pojemniczku. Następnie jego odpowiednia ilość jest pobierana do strzykawki i umieszczana na pasku testowym. Po jakimś czasie powinien się na nim pojawić wynik, który może przybrać kolor niebieski, który oznacza chłopca, lub też zielony albo różowy, co wskazuje na dziewczynkę. Podstawą działania testów paskowych na płeć dziecka jest wykrywanie przez nie specyficznych hormonów męskich, które są obecne w porannym moczu kobiety, gdy ma ona urodzić syna.

Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy. Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Planowanie ciąży. Jakie witaminy i suplementy warto rozważyć...

Płeć dziecka a test krwi

Płeć dziecka można również rozpoznać korzystając ze specjalnego badania krwi. Jest ono całkowicie bezpieczne dla dziecka, gdyż wymaga jedynie pobrania niewielkiej ilości krwi od matki. Dzięki takiej próbce możliwe jest zidentyfikowanie cząsteczki DNA płodu, na podstawie której można rozpoznać płeć dziecka. W przypadku, gdy we krwi znajduje się chromosom Y, kobieta urodzi chłopca. Jeśli jednak nie zostanie on zidentyfikowany, na świat przyjdzie dziewczynka. Skuteczność testu krwi jest określana na poziomie około 98 proc., gdy jest on wykonywany w 7. tygodniu ciąży. Przeprowadzenie badanie w 20. tygodniu daje już 100 proc. pewność co do płci dziecka.

Jakie są zalety karmienia piersią? Jak długo należy to robić i jakie są najczęstsze obawy mam?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patrycja

Do samego porodu nie wiedziałam. Nie chciałam wiedzieć i celowo prosiłam panią doktor ze szpitala medicover, zeby była ostrozna i mnie nie mowila. To musiało byc dla niej wybitnie ciezkie, zwłaszcza ze mąż wiedzial :) No ale profesjonalizm do samego końca - dowiedziałam sie dopiero gdy zobaczyłam malutką juz z nami

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia