Lekarze, pielęgniarki i inni członkowie personelu medycznego apelują o zapewnienie ubezpieczenia na koszt państwa
Samorządy zawodów medycznych apelują do premiera, Mateusza Morawieckiego o zapewnienie na koszt państwa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków personelu medycznego udzielającego wszelkich świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii, w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, doznania uszczerbku na zdrowiu lub poniesienia śmierci w następstwie zakażenia.
Ryzyko uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia, jakie przyjmują na siebie w pierwszej kolejności lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki i położne, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, farmaceuci, ratownicy medyczni a także inny personel medyczny zaangażowany w niesienie pomocy pacjentom w okresie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 wymaga natychmiastowych działań osłonowych, które powinny zapewnić niezbędne wsparcie finansowe na wypadek zachorowania lub śmierci. - czytamy w apelu wystosowanym do Prezesa Rady Ministrów.
Koronawirus w Polsce: "Ryzykiem objęte są wszystkie osoby z personelu medycznego"
W tym momencie, za sprawą porozumienia Ministra Zdrowia z Prezesem PZU S.A. wspomnianą ochroną objęty jest tylko personel ze szpitali jednoimiennych, które dedykowane są do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Autorzy apeluje podkreślają jednak, że w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, zagrożeni są wszyscy członkowie personelu medycznego. Ze względu na to, tak istotnym jest, aby cały personel medyczny, a tym samym i ich rodziny zostały objęte odpowiednim zabezpieczeniem finansowym.
Pod apelem podpisali się przedstawiciele:
- Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
- Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych,
- Naczelnej Rady Aptekarskiej,
- Naczelnej Rady Lekarskiej,
- Krajowej Rady Fizjoterapeutów.