Ministerstwo Zdrowia pracuje nad systemem e-recept. Ma pomóc w określaniu refundacji

Piotr Kobyliński
Opracowanie:
Lekarze, którzy przepisywali np. starszym dzieciom recepty na preparat refundowany tylko w pierwszych kilkunastu miesiącach życia są wzywani do zapłaty.
Lekarze, którzy przepisywali np. starszym dzieciom recepty na preparat refundowany tylko w pierwszych kilkunastu miesiącach życia są wzywani do zapłaty. Fot: Paweł Relikowski / Polska Press
Pracujemy nad wprowadzeniem do e-recept specjalnego algorytmu, który pomoże w określaniu refundacji leków przy wypisywaniu ich przez lekarzy – przekazało Polskiej Agencji Prasowej Ministerstwo Zdrowia, odwołując się do apelu Naczelnej Rady Lekarskiej, która domaga się zmiany przepisów o refundacji.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało do ministra zdrowia apel. Domaga się w nim "pilnej zmiany przepisów, która zniesie obowiązek określania przez lekarzy i lekarzy dentystów poziomu refundacji ordynowanych leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego".

Za wadliwe regulacje karany jest lekarz

Chodzi o kwestię odpowiedzialności za recepty zrealizowane z innym poziomem odpłatności, niż przysługuje dziecku i lekarzy, którzy są wzywani do zapłaty, ponieważ przepisywali starszym dzieciom recepty na preparat mlekozastępczy ze zniżką, choć jest on refundowany tylko w pierwszych kilkunastu miesiącach życia.

NRL zaznacza, że samorząd lekarski wielokrotnie zwracał uwagę, że lekarz nie może odpowiadać za konsekwencje wadliwych regulacji i nie może być za nie karany.

Rolą lekarza jest leczenie pacjentów, a nie wykonywanie czynności administracyjno-biurokratycznych polegających m.in. na czasochłonnej weryfikacji poziomu odpłatności na wystawianych receptach. Odwlekanie decyzji o zwolnieniu lekarzy z określania poziomu refundacji skutkuje nawarstwianiem się problemów na linii pacjent – lekarz – NFZ, czego dobitnym przykładem jest aktualna, szeroko komentowana w przestrzeni publicznej, sprawa związana z karaniem lekarzy, wystawiających refundowane recepty na preparat mlekozastępczy, rekomendowany w przypadku dzieci wykazujących ostre reakcje alergiczne na inne tego typu produkty – wskazała NRL w piśmie do ministra zdrowia.

Resort zdrowia poinformował, że pracuje "nad wprowadzeniem do e-recept specjalnego algorytmu, który pomoże w określaniu refundacji leków przy wypisywaniu ich przez lekarzy".

Sprawa dotyczy mleka, które jest mieszanką aminokwasową dla dzieci z bardzo ciężką alergią. Jedna puszka tego mleka, starczająca choremu dziecku jedynie na dwa dni, bez refundacji kosztuje średnio 170 zł. NFZ refunduje je tylko do 18. miesiąca życia. Starszym pacjentom jest refundowane inne mleko, które powoduje dotkliwe reakcje alergiczne.

Kara za mleko początkowe

W ubiegłym tygodniu w tej sprawie do NFZ zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich. Zaznaczył, że w mediach pojawił się przykład lekarki, która wypisywała dalej recepty na mleko pierwsze w sumie czternastu dzieciom, które były w podobnej sytuacji. Spowodowało to, że dostała od NFZ wezwanie do zapłaty 160 tys. zł.

RPO poprosił o przekazanie dokumentacji związanej z lekarką, której wystawiono wezwanie do zapłaty i o pilne poinformowanie, czy do NFZ wpływają sygnały o sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów przez brak dostępu do nierefundowanego mleka po 18. miesiącu życia dziecka.

NFZ 2 lutego poinformował, że wskazania do refundacji leków i żywności specjalnego przeznaczenia, do której zaliczane jest mleko dla niemowląt, są ściśle określone, a NFZ jest zobowiązany do weryfikowania prawidłowości ich przepisywania. Fundusz podkreślił, że nie ocenia wyboru zaordynowanego leku lub środka specjalnego przeznaczenia. Pozostawia to w sferze kompetencji osoby uprawnionej do przepisywania recept.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Zwrot w sprawie połączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jak wam nie wstyd
Tylko nie cieszysnki , laptopy niech kupuje kto inny , tylko niebten ch , juz skacze z radości a łeb o sufit sobie rozbił
G
Gość
Dokręcanie śruby.

Wszyscy już leczą się prywatnie, bo kolejki na NFZ są niemożebnie długie. No to teraz zabiorą refundację leków.
G
Gość
Wg NFZ takie osoby /dzieci, ludzie starsi/ nie powinny męczyć się na tym łez padole. Zostanie więcej kasy na roztrwonienie przez wybrańców suwerena.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia