Dzieci chorują na grypę trzykrotnie częściej niż dorośli i są głównym źródłem zakażeń. Medycy apelują do rodziców: zaszczepcie swoje dzieci!

Marta Siesicka-Osiak
Powszechne szczepienia przeciwko grypie umieszczone są jako szczepienia zalecane w polskim Programie Szczepień Ochronnych. Rekomendowane są wszystkim dzieciom od ukończenia 6 miesiąca życia.
Powszechne szczepienia przeciwko grypie umieszczone są jako szczepienia zalecane w polskim Programie Szczepień Ochronnych. Rekomendowane są wszystkim dzieciom od ukończenia 6 miesiąca życia. evgenyatamanenko/123RF
Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego, ale także sezonu grypowego. W związku z tym, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia co trzecie dziecko choruje co roku na grypę, środowisko medyczne wystosowało apel do rodziców, w którym namawia do szczepienia podopiecznych. Specjaliści podkreślają, że zaszczepienie już co piątego dziecka, mogłoby zmniejszyć występowanie grypy w całej populacji o połowę.

Apel ekspertów do rodziców: szczepcie swoje dzieci przeciwko grypie

Przedstawiciele środowiska medycznego, którzy leczą grypę i jej powikłania, czyli pediatrzy, epidemiolodzy, pulmonolodzy, lekarze rodzinni oraz pielęgniarki i położne – zaapelowali do rodziców, aby zaszczepili swoje dzieci przeciwko grypie.

– Współczesna medycyna nie znalazła dotychczas skuteczniejszego i bezpieczniejszego sposobu na walkę z tym groźnym wirusem niż szczepienia profilaktyczne. Pamiętajcie, że przedszkola i szkoły są sprzyjającymi miejscami do szybkiego rozprzestrzeniania się patogenów – piszą eksperci.

Tłumaczą, że wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub dotykanie zakażonych przedmiotów, a oprócz zasad higieny, szczególnie higieny rąk, najskuteczniejszą ochronę zapewniają szczepienia.

– Zaszczepienie już co piątego dziecka, mogłoby zmniejszyć występowanie grypy w całej populacji o połowę. Pamiętajcie, że szczepiąc Wasze dzieci chronicie także osoby starsze. To kolejna grupa, która jest podatna na zachorowania i w której potencjalne powikłania mogą być wyjątkowo dotkliwe – apelują.

Ponadto powikłania pogrypowe, stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Należą do nich m.in.:

W trosce o zdrowie i życie Waszych dzieci, kierujcie się wiedzą i zdrowym rozsądkiem. Szczepionki przeciwko grypie są stosowane od 80 lat. Obserwacje po podaniu setek milionów dawek na całym świecie dowiodły, że szczepienia przeciwko grypie są bezpieczne dla dzieci, dorosłych, kobiet w ciąży, przewlekle chorych oraz osób z upośledzoną odpornością. W Polsce mamy dostęp do refundowanych szczepionek przeciwko grypie dla dzieci – również donosowych (co eliminuje ból i strach dziecka) – nawołują specjaliści.

Jak zaszczepić dziecko przeciwko grypie?

W Polsce najwięcej zachorowań na grypę występuje co roku od października do kwietnia. Dzieci zapadają na nią trzykrotnie częściej niż dorośli, co roku choruje 20-30 proc. najmłodszych. Stanowią oni główne źródło zakażenia wirusem grypy dla otoczenia.

Powszechne szczepienia przeciwko grypie umieszczone są jako szczepienia zalecane w polskim Programie Szczepień Ochronnych. Rekomendowane są wszystkim dzieciom od ukończenia 6 miesiąca życia.

Jak podaje NFZ od 1 września b.r. w placówkach medycznych m.in. w POZ oraz aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. Kwalifikację przed szczepieniem dziecka prowadzi lekarz, który następnie wystawia receptę na zakup szczepionki. Dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych.

Szczepionkę podać mogą:

  • lekarz,
  • lekarz dentysta,
  • felczer,
  • pielęgniarka,
  • położna,
  • ratownik medyczny,
  • higienistka szkolna,
  • farmaceuta,
  • fizjoterapeuta,
  • diagnosta laboratoryjny,

pod warunkiem, że posiadają dokument, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych albo mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19.

Częściową refundacją objęte są szczepionki dla:

  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat,
  • dzieci w wieku od 2 do 5 lat, które są narażone na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Źródła:

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia