Pandemia koronawirusa rozbudziła w nas chęć niesienia pomocy. Na sile zyskują lokalne społeczności

Sandra Rybińska
"Na początku pracownicy medyczni byli oklaskiwani przez społeczeństwo. Jednak gdy ludzie uświadomili sobie pewne zagrożenia, jakie wiążą się z bezpośrednim kontaktem z nimi, w mediach pojawił się hejt"
"Na początku pracownicy medyczni byli oklaskiwani przez społeczeństwo. Jednak gdy ludzie uświadomili sobie pewne zagrożenia, jakie wiążą się z bezpośrednim kontaktem z nimi, w mediach pojawił się hejt" Konrad KozłOwski/Polskapress
Zdaniem psychologów, pandemia koronawirusa rozbudziła w Polakach chęć niesienia pomocy. W tym trudnych czasach odkryliśmy m.in. czym jest pomoc sąsiedzka, chętnie pomagamy osobom, które pandemia dotknęła najmocniej, zarówno zdrowotnie, jak i finansowo. Psychologowie nie mają wątpliwości – im czasy stają się trudniejsze, tym bardziej potrzebujemy więzi społecznych.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że na nowo odkryliśmy możliwości jakie dają lokalne społeczności

Nie ma wątpliwości co do tego, że izolacja społeczna negatywnie wpływa na komunikację międzyludzką. Brak bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem przyczynia się do tego, że wzrasta w nas poczucie niepokoju i lęku. Jednak co ciekawe, psychologie zaobserwowali, że ten trudny czas przyczynił się do docenienia możliwości drzemiących w lokalnych społecznościach.

Ludzie nie mogą obejść się bez więzi społecznych. Im trudniejsze stają się czasy, tym bardziej ich potrzebują – przekonuje dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz, psycholożka z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy.

Eksperta zauważa, że w ciągu wielotygodniowej izolacji społecznej, Polacy odkryli m.in. czym jest pomoc sąsiedzka. Zaczęliśmy doceniać również wartość minispołeczności, w których przyszło nam żyć i funkcjonować. Świadomość ryzyka rozbudziła w Polakach potrzebę organizowania się na poziomie najmniejszych, lokalnych wspólnot. Dla przykładu, na klatkach schodowych w blokach wielu miast pojawiają się ogłoszenia z ofertą pomocy. Powstają również osiedlowe grupy w mediach społecznościowych – zauważa dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz w rozmowie z agencją Newseria.

Zdaniem psycholog, Polacy pozytywnie zdają test, któremu są teraz poddawani. Kryzys spowodował, że Polacy zaczęli się jednoczyć. Troska o to, jak w czasie obecnego kryzysu radzą sobie osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, pozytywnie świadczy o naszym społeczeństwie.

Żyjemy teraz w kulturze strachu. Lęki towarzyszą nam niemal na każdym kroku

Według dr Magdaleny Zubiel-Kasprowicz, żyjemy teraz w "kulturze strachu". Lęki i fobie, z którymi na co dzień się borykamy, wciąż się mnożą. Psycholog tłumaczy, że gdy ludzie się boją, są bardziej podatni na sugestie, ponieważ nie myślą racjonalnie.

Ludzie czują potrzebę bezpośredniej komunikacji. Jednak pragnienie to zaburzają lęki, które towarzyszą im obecnie na każdym kroku. Wahania można zauważyć, obserwując wydarzenia ostatnich dni dotyczące służby zdrowia. Na początku pracownicy medyczni byli oklaskiwani przez społeczeństwo. Jednak gdy ludzie uświadomili sobie pewne zagrożenia, jakie wiążą się z bezpośrednim kontaktem z nimi, w mediach pojawił się hejt – tłumaczy dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz rozmowie z agencją Newseria

Ekspertka podkreśla również, że obecnie kluczowe jest to, w jaki sposób ludzie myślą o swojej przyszłości i czy mają w stosunku do niej poczucie kontroli.

Źródło: Biznes Newseria

ZABEZPIECZ SIEBIE I SWOICH PRACOWNIKÓW - MASKI Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia