Powstał poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy – oto najważniejsze wskazówki. To nieoceniona pomoc psychologiczna dla obu stron

Monika Góralska
Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Polacy z wielkim zaangażowaniem zgłaszają chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Wielu z nas zapewnia ofiarom rosyjskiej agresji nie tylko żywność i niezbędne do życia przedmioty, ale również schronienie. Specjalnie dla osób chcących przyjąć pod swój dach przybyszy zza wschodniej granicy powstał poradnik napisany przez psycholog i psychotraumatolog. Z pewnością ułatwi on wzajemną komunikację, a zawarte w nim rady pomogą przetrwać ten trudny czas zarówno Ukraińcom mierzącym się z syndromem stresu pourazowego, jak i goszczącym ich osobom.

Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy – co w nim znajdziesz?

Dla osób chcących przyjąć do swoich domów lub mieszkań uchodźców z Ukrainy fundacja HumanDoc, która działa na rzecz edukacji i rozwiązywania problemów globalnych, udostępniła „Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy”. Przygotowała go psycholożka i psychotraumatolożka Katarzyna Podleska, która razem z fundacją szkoliła psychologów w ukraińskim Charkowie w zakresie udzielania wsparcia ofiarom wojny.

W przewodniku znajdują się informacje na temat tego:

  • co zrobić, zanim Twoi goście przyjadą, jak się do tego przygotować – udostępnić im oddzielny pokój, przygotować miejsce do przechowywania rzeczy oraz dostęp do łazienki i kuchni,
  • co robić, kiedy już pojawią się w twoim domu – jak ich przywitać i reagować na różne skrajne emocje, taki jak strach, płacz, nieufność czy wycofanie, jak stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę, jak porozumieć się pomimo bariery językowej,
  • jak opiekować się osobami ze specjalnymi potrzebami, takimi jak dzieci czy kobiety w ciąży, a także osoby po traumatycznych przeżyciach, które widziały i słyszały straszne rzeczy,
  • jak pomóc osobie po traumatycznych przeżyciach,
  • gdzie zwrócić się po pomoc, kiedy nie jesteś w stanie udzielić jej swoim gościom lub masz problem z ustaleniem z Twoimi gośćmi zasad panujących w domu.

Jak przygotować się na przybycie gościa z Ukrainy?

Wiele osób spontanicznie ofiaruje schronienie w swoich domach osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Taki gest z głębi serca jest dla tych ludzi obecnie bezcenny, jednak należy pamiętać, że są to osoby, które przeżyły bardzo trudne doświadczenia. Nie są to oczekiwani, dawno niewidziani znajomi, którzy przybywają w gości, ale zupełnie nieznane osoby, które doświadczyły ogromnej traumy. Zamieszkanie u obcych ludzi w innym kraju jest trudne dla obu stron, zarówno gości, jak i gospodarzy. Należy się więc z tym liczyć i właściwie przygotować na tak trudne dla wszystkich doświadczenie.

Jak czytamy w poradniku: jako „gospodarz uchodźców” Ty decydujesz, na jak długo możesz zaoferować wolny pokój lub nieruchomość, w zależności od okoliczności. To, co robisz, jest jedną z najbardziej praktycznych form pomocy, jaką możesz udzielić osobom uciekającym z własnego kraju przed wojną i znajdujących się w kryzysie. To dla nich ogromna tragedia i trauma. Dzięki Twojemu wsparciu te rodziny lub osoby indywidualne znajdą opiekę i wytchnienie, podczas gdy będą próbować przywrócić swoje życie na właściwe tory. Będą mogli w bezpiecznych warunkach wypracować swoje opcje i uporządkować formalności, aby móc rozpocząć proces poszukiwania pracy, edukacji, odbudowy rodziny, życia i przyszłości.

Najlepiej zapewnić swoim gościom oddzielny pokój, w którym będą mogli czuć się bezpiecznie i swobodnie. Pamiętaj, aby nie przechowywać w nim swoich rzeczy. Udostępnij im łazienkę oraz miejsce do przygotowywania posiłków. Zapewnij im także dostęp do internetu, ponieważ wielu z nich zostawiło na Ukrainie swoje rodziny i będą chcieli się z nimi kontaktować. Pamiętaj o uśmiechu i otwartości na ich potrzeby, ale nie zapominaj też o swoich. Jeśli masz problem z ustaleniem zasad panujących w domu, skorzystaj z pomocy fundacji.

Jak pomóc osobie po traumatycznych przeżyciach?

Twoi goście to osoby, które przeżyły ciężkie przeżycia, widziały atakujących żołnierzy, zniszczone miasta, słyszały przerażające dźwięki wybuchów i syren alarmowych, straciły swoje miejsce, a często też bliskich. Mogą im towarzyszyć objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD). Po takich doświadczeniach mogą być przestraszeni, nieufni, unikać kontaktu, czuć się niepewnie, obco, niekomfortowo. Nie bierz tego do siebie, ale staraj się wspierać dobrym słowem, uśmiechem i pogodą ducha.

W poradniku znajdziemy między innymi takie rady:

  • Szanuj bezpieczeństwo ludzi, którym pomagasz.
  • Upewnij się, że traktujesz osoby będące pod twoją opieką na równi, nie dyskryminując ich.
  • Upewnij się, że robisz wszystko, co w twojej mocy, żeby osoby będące pod twoją opieką były bezpieczne – chroń je przed kolejnym cierpieniem.
  • Bądź cierpliwa/y i staraj się rozumieć. Powrót do zdrowia wymaga czasu, nawet jeśli osoba jest poddana terapii. Bądź sprzymierzeńcem i dobrym słuchaczem. Osoba z PTSD może potrzebować ciągle mówić o traumatycznym wydarzeniu. To także część zdrowienia, unikaj więc pokusy, aby powiedzieć bliskiej osobie, żeby przestała przeżywać to, co się stało, i zaczęła żyć.
  • Nie odbieraj objawów PTSD osobiście. Symptomy zespołu stresu pourazowego to emocjonalne odrętwienie, gniew i wycofanie. Jeśli osoba, którą się opiekujesz, wydaje się być odległa, rozdrażniona lub zamknięta, pamiętaj, że to zapewne nie ma żadnego związku z Tobą.
  • Obserwuj osoby, którym pomagasz. Rozmawiaj z nimi. Pytaj. Daj im też czas na wyciszenie się.
  • Dbaj o siebie. Pomaganie uchodźcom – i każdej osobie w kryzysie – jest bardzo wyczerpujące. Zwróć w tym wszystkim uwagę także na siebie. Czy Tobie czegoś nie brakuje, czy regularnie się odżywiasz, masz czas dla rodziny i siebie. Nawet najsilniejsze osoby potrzebują się zresetować.

Źródło:
Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy HumanDoc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia