Opadająca powieka da się skorygować. Sprawdź, co to jest ptoza, kiedy możliwa jest plastyka powiek i jak zrobić makijaż na opadające powieki

Tomasz Skrobacz
Opadanie powieki to problem, który pogłębia się z wiekiem.
Opadanie powieki to problem, który pogłębia się z wiekiem. lanksv/123RF
Opadająca powieka, inaczej ptoza, to problem nie tylko kosmetyczny. Opadanie powieki bywa bowiem źródłem zaburzeń wzroku, może też prowadzić do niedyspozycji fizycznych i zmian neurologicznych. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny ptozy, metody jej leczenia oraz możliwe komplikacje. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach stosuje się plastykę powiek i jakie wykorzystuje zabiegi. Podpowiadamy też, jak wykonać korygujący makijaż na opadające powieki.

Spis treści

Co to jest ptoza? Jak wygląda opadająca powieka?

Opadająca powieka, inaczej ptoza, to defekt kosmetyczny związany z przerostem górnej powieki, czyli nadmiarem skóry w kąciku oka. Fałd skórny staje się wtedy zbyt ciężki, a jednocześnie wiotki. W rezultacie nie może być podtrzymany przez mięśnie, co sprawia, że powieka opada i tworzy efekt na wpół otwartego oka.

Problem ten może dotyczyć zarówno obu powiek, choć najczęściej pojawia się na jednej z nich. Opadanie powiek sprawia, że twarz wydaje się starsza, sprawia wrażenie posępnej czy przygnębionej, a przez to wpływa na negatywnie na samoocenę.

Opadanie powieki nie jest wyłącznie kwestią estetyki – problem ten może mieć też negatywny wpływ na stan zdrowia.

Polecamy też:

Powikłania związane z opadaniem powiek

Opadająca powieka to defekt, który powoduje przede wszystkim ograniczenie pole widzenia. Na wpół otwarte oko traci zdolność tak szerokiego patrzenia, jak to jest w przypadku tego zdrowego. Z tego powodu pacjenci często mają trudności w codziennym funkcjonowaniu, m.in. prowadzeniu samochodu.

Zmniejszenie pola widzenia skłania do mimowolnego poszukiwania rozwiązania, który poprawi efekty patrzenia. Osoba cierpiąca z powodu opadającej powieki zaczyna nienaturalnie przechylać głowę pod różnymi kątami, co często prowadzi to do powstania dolegliwości związanych z nadwyrężeniem mięśni karku.

Nierzadko pacjent nabywa nawyku ciągłego unoszenia brwi, co skutkuje powstawaniem nieestetycznych zmarszczek na czole i jeszcze bardziej postarza wygląd twarzy.

Opadanie powieki może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, a należy do nich enoftalmia, czyli zapadanie się gałki ocznej, a także destrukcja nerwów w okolicach rdzenia kręgowego. Ptozę należy zatem traktować jako chorobę, która może wyrządzić poważne kłopoty ze zdrowiem.

Sprawdź także:

Jakie są przyczyny ptozy?

Opadanie powieki związane z przerostem skóry to deformacja, która może mieć rozmaite źródła. Najczęściej ma podłoże genetyczne, co jednak nie znaczy, że dzieci zawsze odziedziczą przypadłość po rodzicach. Ryzyko powstania ptozy jest wtedy jednak znacznie większe.

Przerost górnej powieki i jej opadanie może być wynikiem rozwoju poważnych chorób, m.in. cukrzycy, porażenia nerwów czy zmian nowotworowych.

Czytaj też: W tej chorobie słabną mięśnie, a objawy widać na powiekach. O miastenii i jej leczeniu mówi neurolog

Opadanie powieki może ponadto wiązać się z postępowaniem naturalnego procesu starzenia. Wraz z upływem lat skóra swoją traci jędrność i elastyczność, co wynika z zaburzenia produkcji kolagenu i elastyny. Efektem jest jej wiotczenie i utrata sprężystości, co w okolicach oczu objawia się właśnie opadaniem powiek.

Zobacz też:

Na czym polega leczenie opadającej powieki? Jak wybrać krem na opadające powieki?

Opadanie powieki zdecydowanie można, a nawet trzeba leczyć. Istnieje wiele różnych metod, które pozwalają skorygować tę nieestetyczną dolegliwość, przy czym ich wybór jest uzależniony od podłoża schorzenia.

W przypadku, gdy opadanie powiek jest wynikiem starzenia się i wiotczenia skóry, skuteczne działanie mogą wykazać specjalne kremy. Ich głównym zadaniem jest ujędrnienie skóry, co wspiera utrzymywanie powieki na właściwym miejscu. Istotne jest, by miały działanie stymulujące produkcję kolagenu i poprawiające nawilżenie skóry.

Na rynku dostępnych wiele różnych silnie liftingujących kosmetyków przeznaczonych do stosowania na powieki i okolice oka, których regularne stosowanie może przynieść korzystne rezultaty. Przy ich wyborze należy kierować się składem – powinny zawierać przede wszystkim kwas hialuronowy i elastynę.

Skuteczne składniki kremów ujędrniających okolice oka to również m.in.:

  • retinol i jego pochodne,
  • peptydy,
  • wyciąg z nasion soi,
  • śluz ślimaka lub jego roślinne analogi,
  • wyciąg z wąkrotki azjatyckiej
  • wyciąg z przypołudnika kryształowego,
  • wyciąg z zielonej herbaty.

W walce z opadającymi powiekami pomocne mogą okazać się również specjalistyczne masaże, z których można skorzystać w wielu gabinetach kosmetycznych.

Problem estetyczny w postaci opadających powiek można też zamaskować za pomocą odpowiedniego makijażu, co jest polecanym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego nasilenia problemu.

Nierzadko konieczne jest jednak skorzystanie z pomocy, jaką oferuje medycyna estetyczna. W zależności od nasilenia ptozy można poddać się różnym specjalnym zabiegom, a w przypadku najcięższych przypadków opadania powieki stosowana jest operacja plastyczna.

Zobacz ponadto:

Jak wykonać makijaż na opadające powieki?

Makijaż stosowany w przypadku ptozy co prawda nie likwiduje problemu, jednak pozwala na zatuszowanie nieestetycznego defektu. Jego celem jest stworzenie optycznego wrażenia podniesienia opadającej powieki, a także powiększenia powierzchni oka.

Efekt podniesienia powieki osiąga się za pomocą umiejętnego użycia bazy korygującej i kosmetyków modelujących. W takim makijażu na opadającą powiekę specjalizuje się azjatycka szkoła wizażu – praktyczne kursy organizowane są przez wykwalifikowane makijażystki, a także dostępne do obejrzenia za darmo w internecie. Zasady aplikowania kosmetyków można też podejrzeć podczas wykonywania takiego makijażu w gabinecie kosmetycznym.

Jaki wybrać zabieg na opadające powieki?

Opadanie powieki można skorygować za pomocą prostego zabiegu, jakim jest zastrzyk z kwasu hialuronowego. Zabieg ma podwójne działanie: tworzy wypełnienie, które podtrzymuje poduszeczkę górnej powieki i przeciwdziała jej opadaniu, a zarazem chłonie wodę i silnie nawilża skórę, wpływając na poprawę jej sprężystości. Zastosowanie wypełnienia z kwasu hialuronowego poprawia wygląd oka i przy niezbyt dużym nasilaniu problemu pozwala go wyeliminować, ale także pomaga zapobiegać jego nawrotowi.

Inną możliwość stanowi użycie tzw. nici PDO, czyli wykonanych z włókien polidioksanonowych. Umieszcza się je pod skórą w taki sposób, by tworzyły swoiste rusztowanie dla opadającej powieki.

W celu korekty powieki stosuje się także tzw. blefaroplastykę, czyli plastykę powiek, przy czym szczególnie polecane są najnowsze metody, należące do najmniej inwazyjnych.

Dowiedz się na temat:

Na czym polega lifting powiek plazmą, czyli tzw. plazma powieki?

W ostatnich latach jedną z najpopularniejszych technik usuwania problemu ptozy jest bezinwazyjny zabieg korekcyjny w postaci liftingu plazmą. Zauważalny i w wielu przypadkach zadowalający efekt pojawia się już po pierwszej sesji z użyciem plazmy, co jest przyczyną tak dużego zainteresowania tą metodą.

Lifting plazmą wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, które emituje wiązki plazmy. Jest ona nazywana czwartym stanem skupienia materii, ponieważ zawiera zarówno jony, jak i wolne elektrony, przez co przewodzi prąd, a jednocześnie zachowuje obojętny ładunek.

Podczas zabiegu blefaroplastyki plazmą jej wiązki nie docierają do głębokich warstw skóry – działają jedynie na powierzchni naskórka, przez co procedura jest w pełni bezpieczna.

Mikrowiązki plazmy są wykorzystywane do korekty kształtu powieki poprzez redukcję nadmiaru skóry. Stanowi to podstawowe i zarazem najważniejsze działanie przy zwalczaniu ptozy. Technika ta zapewnia też jednak dodatkowe korzyści. Przyczyniając się do przywrócenia właściwego stopnia naprężenia skóry pomaga ograniczyć problem jej zwiotczenia, a zatem zwalcza drugą (obok nadmiaru skóry) przyczynę opadania powiek.

Jak przebiega sesja z wykorzystaniem urządzenia emitującego wiązki plazmy? Specjalny aparat jest zbliżany do powieki w taki sposób, by nie dotykał skóry. W wyniku procesu jonizacji gazów powstaje wiązka plazmy, tworzy energię elektryczną przenikającą do naskórka. W rezultacie powstają mikrouszkodzenia skóry, a następnie małe strupki. Ich gojenie prowadzi do skurczenia się zwiotczałej powierzchni skóry, co skutkuje redukcją jej nadmiaru i poprawą sprężystości, a to z kolei pozwala utrzymać efekt estetyczny nawet na okres 2-4 lat.

Zabieg plazmą jest bezbolesny, nie wymaga więc stosowania znieczulenia. Wiele pacjentek docenia też fakt, że możliwy jest natychmiastowy powrót do normalnego funkcjonowania zaraz po zakończonej sesji, ponieważ powieki przez cały czas pozostają ruchome. Pacjenci nie muszą przechodzić okresu rekonwalescencji, oszczędzać wzroku itp., choć powieki mogą być opuchnięte i zaczerwienione.

Proces gojenia trwa zazwyczaj 3-7 dni, choć w niektórych przypadkach okres ten może się wydłużyć nawet do miesiąca, jednak jest to sytuacja rzadko odnotowywana.

Trwałość liftingu plazmą zależy właściwości skóry i stanu organizmu. Jeśli u danej osoby występuje tendencja do szybkiego tracenia sprężystości skóry lub zaburzona jest zdolność wytwarzania kolagenu, problem powróci szybciej.

Aby przedłużyć efekty zabiegu, warto zadbać o systematyczną pielęgnację powiek za pomocą specjalnych kosmetyków. Szczególnie istotne jest nawilżanie okolic oczu, co pomaga znacznie spowolnić proces naturalnego wiotczenia skóry.

Zabieg z użyciem plazmy to świetna propozycja dla tych osób, które nie chcą poddawać się operacji chirurgicznej. Choć jednak nieinwazyjny lifting nie wiąże się z ryzykiem powstania efektów ubocznych, nie jest tak skuteczny jak operacja plastyczna. Jeżeli problem ptozy ma znaczne nasilenie, skóra jest wyjątkowo zwiotczała, a opadająca poduszeczka duża, zabieg plazmowy może okazać się niewystarczający i nie przynieść oczekiwanego rezultatu. W takich przypadkach specjaliści polecają klasyczną operację chirurgiczną.

ZOBACZ: Efekty korekty opadającej powieki u dziecka

Efekty zabiegu korekcji opadającej powieki.
Efekty zabiegu korekcji opadającej powieki. Nikita Melnikov/123RF

Operacyjne podnoszenie powiek – przebieg i efekty

Chirurgiczna plastyka powieki przynosi o wiele lepsze rezultaty niż nieinwazyjne metody blefaroplastyki, dlatego przeprowadza się ją w sytuacji, gdy problem ptozy zostanie oceniony jako poważny.

Operacja ptozy wiąże się z koniecznością wykonania nacięć w okolicy oka, a cała procedura przeprowadzana jest z zastosowaniem znieczulenia, zazwyczaj o charakterze miejscowym. Zabieg rozpoczyna się od precyzyjnego nacięcia w miejscu załamania górnej powieki. Następnie chirurg wycina nadmiar zwiotczałego fałdu skórnego oraz część mięśnia okrężnego oka, a pozostały fragment traktuje laserem, co umożliwia jego znaczne obkurczenie. Nierzadko zachodzi też potrzeba usunięcia części tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół oka. Po zakończeniu wszystkich czynności rana zostaje zamknięta za pomocą bardzo cienkich samorozpuszczalnych szwów.

Okres pooperacyjny w przypadku chirurgicznej operacji powieki wiąże się z występowaniem bardziej dotkliwych objawów niż ma to miejsce np. w przypadku liftingu plazmą, jednak nie powinien zaburzać codziennego rytmu życia pacjenta. Trzeba jednak liczyć się także z możliwością powstawania zasinień i dolegliwości bólowych, które nie powinny być intensywne. Większość pacjentów po operacji nie musi zażywać tabletek przeciwbólowych.

Miejsce, w którym wykonywane były czynności chirurgiczne, należy smarować specjalnymi maściami, które zapobiegają zakażeniu rany i przyspieszają proces gojenia. Pojawia się też konieczność zakładania opatrunków. Gojenie się skóry najczęściej trwa ok. 10 dni.

Olbrzymią zaletą blefaroplastyki operacyjnej jest fakt, że pomimo wykonania nacięć skóry praktycznie nie pozostawia ona widocznej blizny. Istnieje też możliwość refundacji zabiegu plastyki opadającej powieki przez NFZ, choć nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Operacje z zakresu medycyny estetycznej mogą być opłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie wtedy, kiedy ratują życie pacjenta lub prowadza do znacznej poprawy jego jakości

By móc poddać się korekcie opadającej powieki na koszt NFZ, należy wykazać, że problem jest nie tylko defektem estetycznym, ale również szkodzi zdrowiu pacjenta lub zaburza prawidłowe funkcjonowanie. Koszty operacji mogą być pokryte wtedy, gdy dolegliwość ogranicza widzenie, powoduje regularne zapalenie spojówek lub wiąże się ryzykiem rozwoju efektów ubocznych w postaci schorzeń neurologicznych. W przeciwnym wypadku zabieg można wykonać jedynie prywatnie i odpłatnie.

Przeczytaj też:

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia