Minister zdrowia zapowiedział, że przed nami trudny okres jesieni, kiedy pojawia się wiele zachorowań na grypę, infekcje dróg oddechowych, a teraz także koronawirusa.
Adam Niedzielski powiedział, że sytuacja jest o tyle trudna, że te choroby mają podobne objawy.
Walka lokalna, zamiast ogólnokrajowej
Jak wyjaśnił nowa strategia resortu zdrowia, polegająca na zmianie podejścia do walki z koronawirusem, jest odpowiedzią „na specyfikę z którą mamy do czynienia”.
- Zmieniamy charakter naszego reagowania. Odchodzimy od środków które stosowane są w ujęciu ogólnokrajowym, do o środków dedykowanych poszczególnym reaginom i nasileniu występowania koronawirusa – mówił minister.
Elastyczne zarządzanie ryzykiem
Szef resortu zdrowia zapowiedział, że ministerstwo będzie teraz w sposób elastyczny zarządzać ryzykiem. - Do tej pory broniliśmy się przed koronawiusem, redukując maksymalnie ryzyko zakażenia. Teraz będziemy podejmować decyzje ważące ryzyko, ale także te dotyczące gospodarki, czy życia społecznego – mówił minister.
Adam Niedzielski jako przykład takiego działanie wymienił decyzje o rozpoczęciu nauki stacjonarnej w szkołach. - Oczywiście wiąże się to z ryzykiem zachorowania, ale niepójście do szkoły pociąga za sobą negatywne konsekwencje psychoneurologiczne dla uczniów. Będziemy starali się ważyć zyski i straty ryzyka, a nie tylko bronic się przed koronawirusem – zapowiedział.
Cztery obszary walki z pandemią
Szef resortu zdrowia poinformował, że nowa strategia będzie obejmowała cztery obszary: zmiany organizacyjne, testowanie, prewencję i komunikację.
Zmiany organizacji, dotyczyć będą m.in. szpitali oraz inspektorów sanitarnych. Celem jest dobrze wykorzystywanie zasób infrastrukturalnych i ludzkich.
Minister zapowiedział m.in. powołanie trzech poziomów szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na Covid-19 .- Najbardziej podstawowe będą szpitale powiatowe, gdzie będą specjalne izolatki utworzone na podstawie produktu od NFZ – mówił. - Ich zadaniem będzie przyjęcie pacjenta, przetestowanie i skierowanie na bardziej zaawansowaną drogę, gdzie pacjent będzie leczony – dodał Niedzielski.
Drugim obszarem ma być zmiana w obszarze testowania. Ministerstwo planuje m.in. rozbudowanie sieci mobilnych testów. - W tej chwili w całym kraju jest więcej niż 260 punktów, ale 91 proc. z nich jest czynnych zaledwie dwie godziny. Będziemy chcieli rozbudować gęstość tej sieci, ale przygotowaliśmy nowe rozwiązania, by punkty były czynne dwie, cztery, a może nawet więcej godzin w zależności od skali zapotrzebowania – przekazał minister zdrowia.
Adam Niedzielski zapowiedział także zmiany w przeprowadzaniu testów i skoncentrowanie na testowaniu pacjentów bezobjawowych. Dodał, że to „koncentrowanie dotyczy oczywiście funkcjonowania tych laboratoriów, które przetwarzają zgłoszenia od pacjentów z objawami”. - Sieć sanepidu będzie koncentrowała się na śledztwach epidemicznych i wyławiała osoby, które niekoniecznie są objawowe, ale ze względu na ryzyko zakażenia, powinny być testowane - wyjaśnił minister.
Szef resortu zapowiedział również przygotowanie systemu elektronicznego zgłaszania informacji o potencjalnym ryzyku przez infolinię, a następnie system monitorujący statusy zgłoszeń.
Jak przekazał, w tej sprawie resort zdrowia działa razem z Ministerstwem Cyfryzacji. - Infolinia będzie przygotowana w ciągu miesiąca, by zbierać zgłoszenia i odciążyć lokalnych inspektorów sanitarnych od odbierania telefonów – przekazał minister.
Ostatnim etapem zmian jest prewencja. - Dezynfekcja, dystans i maseczki. DDM, to potężne oręże w walce z pandemią - podkreślił minister.
Niedzielski dodał, że w skład prewencji wejdą także szczepienia przeciw grypie. - Będziemy starali się zrobić wszystko, by liczba szczepionek była jak największa. Zamierzamy zapewnić dwa mln szczepionek - powiedział minister. Podkreślił, że pierwsze szczepionki są już w hurtowniach.
Specjalny zespół będzie monitował epidemię
Resort zdrowia powołał zespół ds. monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii. Jego zdaniem będzie opracowanie „wskaźników wynikowych dla określania przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej” oraz propozycji uproszczenia i usystematyzowania sprawozdawania danych epidemiologicznych na potrzeby przebiegu epidemii COVID-19.
Zespół będzie przedstawiał także cotygodniowe raporty dotyczące aktualnego i przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19.
W opublikowanym w czwartek rozporządzeniu czytamy, że pracami zespołu pokieruje dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny dr hab. Grzegorz Juszczyk.
Z kolei członkami zespołu będą przedstawiciele: ministerialnego departamentu analiz i strategii, NIZP-PZH, Głównego Inspektora Sanitarnego, Głównego Urzędu Statystycznego, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum e-Zdrowia.
Ponadto w pracach - jako doradcy - będą mogły brać osoby, niebędące jego członkami, które zostały zaproszone przez przewodniczącego.
MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?