Nowa strategia walki z koronawirusem na jesień. Minister zdrowia: Będziemy efektywnie zarządzać ryzykiem

Leszek Rudziński
Lukasz Gdak
Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił strategię działań dot. koronawirusa na jesień. - Zmieniamy charakter naszego reagowania. Odchodzimy od środków, które stosowane są w ujęciu ogólnokrajowym, do o środków dedykowanych poszczególnym realiom i nasileniu występowania koronawirusa – zapowiedział minister. Dodał, że ministerstwo będzie teraz „w sposób elastyczny zarządzać ryzykiem”.

Minister zdrowia zapowiedział, że przed nami trudny okres jesieni, kiedy pojawia się wiele zachorowań na grypę, infekcje dróg oddechowych, a teraz także koronawirusa.

Adam Niedzielski powiedział, że sytuacja jest o tyle trudna, że te choroby mają podobne objawy.

Walka lokalna, zamiast ogólnokrajowej

Jak wyjaśnił nowa strategia resortu zdrowia, polegająca na zmianie podejścia do walki z koronawirusem, jest odpowiedzią „na specyfikę z którą mamy do czynienia”.

- Zmieniamy charakter naszego reagowania. Odchodzimy od środków które stosowane są w ujęciu ogólnokrajowym, do o środków dedykowanych poszczególnym reaginom i nasileniu występowania koronawirusa – mówił minister.

Elastyczne zarządzanie ryzykiem

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że ministerstwo będzie teraz w sposób elastyczny zarządzać ryzykiem. - Do tej pory broniliśmy się przed koronawiusem, redukując maksymalnie ryzyko zakażenia. Teraz będziemy podejmować decyzje ważące ryzyko, ale także te dotyczące gospodarki, czy życia społecznego – mówił minister.

Adam Niedzielski jako przykład takiego działanie wymienił decyzje o rozpoczęciu nauki stacjonarnej w szkołach. - Oczywiście wiąże się to z ryzykiem zachorowania, ale niepójście do szkoły pociąga za sobą negatywne konsekwencje psychoneurologiczne dla uczniów. Będziemy starali się ważyć zyski i straty ryzyka, a nie tylko bronic się przed koronawirusem – zapowiedział.

Cztery obszary walki z pandemią

Szef resortu zdrowia poinformował, że nowa strategia będzie obejmowała cztery obszary: zmiany organizacyjne, testowanie, prewencję i komunikację.

Zmiany organizacji, dotyczyć będą m.in. szpitali oraz inspektorów sanitarnych. Celem jest dobrze wykorzystywanie zasób infrastrukturalnych i ludzkich.

Minister zapowiedział m.in. powołanie trzech poziomów szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na Covid-19 .- Najbardziej podstawowe będą szpitale powiatowe, gdzie będą specjalne izolatki utworzone na podstawie produktu od NFZ – mówił. - Ich zadaniem będzie przyjęcie pacjenta, przetestowanie i skierowanie na bardziej zaawansowaną drogę, gdzie pacjent będzie leczony – dodał Niedzielski.

Drugim obszarem ma być zmiana w obszarze testowania. Ministerstwo planuje m.in. rozbudowanie sieci mobilnych testów. - W tej chwili w całym kraju jest więcej niż 260 punktów, ale 91 proc. z nich jest czynnych zaledwie dwie godziny. Będziemy chcieli rozbudować gęstość tej sieci, ale przygotowaliśmy nowe rozwiązania, by punkty były czynne dwie, cztery, a może nawet więcej godzin w zależności od skali zapotrzebowania – przekazał minister zdrowia.

Adam Niedzielski zapowiedział także zmiany w przeprowadzaniu testów i skoncentrowanie na testowaniu pacjentów bezobjawowych. Dodał, że to „koncentrowanie dotyczy oczywiście funkcjonowania tych laboratoriów, które przetwarzają zgłoszenia od pacjentów z objawami”. - Sieć sanepidu będzie koncentrowała się na śledztwach epidemicznych i wyławiała osoby, które niekoniecznie są objawowe, ale ze względu na ryzyko zakażenia, powinny być testowane - wyjaśnił minister.

Szef resortu zapowiedział również przygotowanie systemu elektronicznego zgłaszania informacji o potencjalnym ryzyku przez infolinię, a następnie system monitorujący statusy zgłoszeń.

Jak przekazał, w tej sprawie resort zdrowia działa razem z Ministerstwem Cyfryzacji. - Infolinia będzie przygotowana w ciągu miesiąca, by zbierać zgłoszenia i odciążyć lokalnych inspektorów sanitarnych od odbierania telefonów – przekazał minister.

Ostatnim etapem zmian jest prewencja. - Dezynfekcja, dystans i maseczki. DDM, to potężne oręże w walce z pandemią - podkreślił minister.

Niedzielski dodał, że w skład prewencji wejdą także szczepienia przeciw grypie. - Będziemy starali się zrobić wszystko, by liczba szczepionek była jak największa. Zamierzamy zapewnić dwa mln szczepionek - powiedział minister. Podkreślił, że pierwsze szczepionki są już w hurtowniach.

Specjalny zespół będzie monitował epidemię

Resort zdrowia powołał zespół ds. monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii. Jego zdaniem będzie opracowanie „wskaźników wynikowych dla określania przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej” oraz propozycji uproszczenia i usystematyzowania sprawozdawania danych epidemiologicznych na potrzeby przebiegu epidemii COVID-19.

Zespół będzie przedstawiał także cotygodniowe raporty dotyczące aktualnego i przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19.

W opublikowanym w czwartek rozporządzeniu czytamy, że pracami zespołu pokieruje dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny dr hab. Grzegorz Juszczyk.

Z kolei członkami zespołu będą przedstawiciele: ministerialnego departamentu analiz i strategii, NIZP-PZH, Głównego Inspektora Sanitarnego, Głównego Urzędu Statystycznego, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum e-Zdrowia.

Ponadto w pracach - jako doradcy - będą mogły brać osoby, niebędące jego członkami, które zostały zaproszone przez przewodniczącego.
MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zzz

"gdzie będą specjalne izolatki utworzone na podstawie produktu od NFZ " - chyba już nie nadążam za tą nowomową. DDM - maseczki z ogórka mogą być?

R
Red

Najwyższy czas zmienić rząd, na Polski

G
Gość
4 września, 7:57, Bolesław Kowalski:

Prawdopodobnie już niedługo naukowcy w końcu dojdą do tego, że koronawirus jest jednym z rodzajów przeziębienia i nęka nas równolegle z innymi od lat, tylko że wcześniej nikt nie robił żadnych testów. Tak samo w kwestii powikłań, każde przeziębienie może być ich przyczyną i korona tu się nie wychyla ani w jedną, ani w drugą stronę.

Jak widać wystarczy być Kowalskim ( najlepiej Januszem ) aby wiedzieć lepiej i szybciej od naukowców.

Buhahaha

G
Gość

Jaką strategię zmienia nierząd skoro dotychczas żadnej strategii nie było ???

B
Bolesław Kowalski

Prawdopodobnie już niedługo naukowcy w końcu dojdą do tego, że koronawirus jest jednym z rodzajów przeziębienia i nęka nas równolegle z innymi od lat, tylko że wcześniej nikt nie robił żadnych testów. Tak samo w kwestii powikłań, każde przeziębienie może być ich przyczyną i korona tu się nie wychyla ani w jedną, ani w drugą stronę.

E
Emeryt

Widzę, że moja strategia znalazła adresata. Dozgonne dzięki!

g
gość

Lepiej model szwecki zastosować. Na szczęście coraz więcej ludzi budzi się z koronaparanoi.

G
Gość

najwazniejsza jak zwykle jest logistyka mowiac kolokwialnie zeby ;;niebylo tak ze sie NIE OGARNIA BAZY nie trzeba umiec kroic ludzi zeby byc dobrym ministrem wystarczy byc przyzwoitym czlowiekiem

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia