„Mamy pierwsze siedem przypadków wariantu XBB.1.5 koronawirusa, czyli popularnego Krakena. Na dziś COVID-19 nie stanowi jednak dla Polski zagrożenia – nawet w wersji XBB.1.5.” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister Niedzielski poinformował, że sytuacja epidemiologiczna jest monitorowana na bieżąco. Resort pozostaje w bliskim kontakcie z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, gdzie „Kraken” występuje w największej ilości.
„Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy”
– kontynuował minister Niedzielski.
Jak rozprzestrzenia się subwariant „Kraken”?
Kraken to wariant omikronu. Posiada specjalną mutację, przez co rozprzestrzenia się szybciej niż inne znane warianty omikronu. Według wirusologów, ten wariant nie powoduje choroby, która niesie realne zagrożenie życia. Jednakże nie można jej bagatelizować. Takiego samego zdania jest minister Adam Niedzielski.
„I to dla nas najważniejsza informacja, choć oczywiście nieustannie odbywają się spotkania sztabu w ministerstwie, dotyczące przebiegu sezonu infekcyjnego i Kraken jest obecny w naszej dyskusji. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy”
– mówił dalej minister Niedzielski.
Przypomnijmy, że koronawirus wcale nie zniknął, mimo, że nie jest już tematem na pierwszych stronach gazet
„O COVID-19 wcale nie zapominamy
– zakończył rozmowę minister Adam Niedzielski.
Jak wygląda wariant Kraken?
„Różni się od formy rodzicielskiej obecnością 14 mutacji w białku kolca, a dodatkowo posiada mutację w miejscu 486, która odpowiada za ściślejsze połączenie XBB.1.5 z receptorem komórkowym ACE2. Bardzo wysoka jest też jego transmisja. Niektórzy naukowcy mówią, że XBB.1.5 przenosi się nawet do 40 proc. szybciej niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2” – powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
mm
Źródło: