Czas na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 6 miesiąca życia
W nocy z 11 na 12 grudnia wystawione zostaną e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
– Populacja tej grupy wiekowej to blisko 2 mln dzieci – powiedział szef resortu zdrowia. – Już od 12 grudnia będzie można zarejestrować się na szczepienie albo poprzez Moje IKP, bądź tradycyjnie przez infolinię pod numerem 989 – przypominam, że jest ona czynna codziennie w godzinach od 7.00 do 20.00 – albo bezpośrednio, w punkcie szczepień.
Niedzielski podkreślił, że kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz. Także szczepienia będą odbywać się w punktach, gdzie przyjmuje lekarz. W kraju mamy około 7 tysięcy tych punktów. Liczba dawek, które są do dyspozycji, to pół miliona. Wystarczy ich na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci.
Sprawdź też:
Schemat szczepień na COVID dla dzieci do 4 lat
Szczepionki dotarły do Polski 5 grudnia po tym, jak w połowie października Europejska Agencja Leków (EMA) informowała, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat produkt Pfizera można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z trzech dawek. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce.
EMA podawała też, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat szczepionkę Moderny można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z dwóch dawek w odstępie czterech tygodni.
W przypadku dzieci w tych grupach wiekowych obie szczepionki podaje się w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda. Od początku szczepień dzieci Polska kontraktuje wyłącznie szczepionkę Pfizera, gdyż dostawy zabezpieczają z naddatkiem całą populację dzieci.
Zobacz: Zaburzenia po COVID-19 utrzymują się do 2 lat, również u dzieci – ostrzega wirusolog.
Zalecenia EMA trafiają do Komisji Europejskiej, która wydaje ostateczne decyzje odnośnie państw UE. Organy krajowe określą, komu i kiedy zaleca się szczepienie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wskaźniki zakażeń i hospitalizacji, ryzyko dla wrażliwych populacji, zasięg szczepień i dostępność szczepionek. (PAP)
Zobacz też:
Iwona Żurek, Agata Zbieg
iżu/ agz/ joz/ arz
Źródło: