Niebezpieczny syrop. GIS wycofuje ziołowy suplement diety z powodu zagrożenia dla konsumentów. Zobacz numery partii

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Główny Inspektorat Sanitarny informuje o zagrożeniu związanym ze spożyciem ziołowego suplementu diety. Chodzi o syrop na kaszel. Z powodu pomyłki spożycie produktu z opakowania może być niebezpieczne dla zdrowia. Zobacz szczegóły komunikatu GIS.
Kobieta przyjmująca syrop i znak ostrzeżenia
Osoby stosujące Balsam Jerozolimski na kaszel powinny dokładnie sprawdzić numer partii nabytego produktu LightFieldStudios/Getty Images

Spis treści

GIS wycofuje suplement diety – syrop na kaszel

Ostrzeżenie GIS z 12 listopada 2023 r. dotyczy ziołowego suplementu diety. W opakowaniu syropu na kaszel dla dorosłych znalazł się inny wyrób, co miało już miejsce w październiku.

Butelka z płynem w kartoniku to już nie suplement diety, tylko produkt leczniczy o działaniu uspokajającym, i to na bazie etanolu. Wewnątrz opakowania umieszczono bowiem butelkę z płynem oznakowanym jako: Antinervinum. Skutkiem jest wycofanie z obrotu całej serii produktu.

Antinervinum – opakowanie
Lek ziołowy Antinervinum zamiast suplementu diety w wadliwej serii suplementu diety nazwie balsam jerozolimski Główny Inspektorat Sanitarny

Szczegóły dotyczące wycofanego suplementu diety:

  • produkt – „Balsam Jerozolimski FORTE” suplement diety 200 ml,
  • numer partii – 221001,
  • data minimalnej trwałości – 10.2024,
  • producent – Prowincja Polska Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Bonifraterska 12, 00-213 Warszawa (aktualnie Boni Fratres Pharmaceutical Sp. z o.o., ul. Krakowska 50/4, 31-066 Kraków).

Ponieważ istnieje ryzyko niezwrócenia uwagi na oznakowanie butelki w kartonika i spożycia leku zamiast suplementu diety, wadliwa partia produktu zostają wycofane z obrotu. W przypadku zakupienia opakowania oznakowanego jak wyżej nie należy go przyjmować, tylko zwrócić do apteki lub sklepu, gdzie został nabyty.

Balsam Jerozolimski Forte – opakowanie
Balsam Jerozolimski Forte – opakowanie Główny Inspektorat Sanitarny

Wycofany syrop dla dzieci i wersja dla dorosłych – GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny w połowie października 2023 r. wydał już pierwsze ostrzeżenie o zagrożeniu związanym ze spożyciem ziołowego syropu dla dzieci, a także jego wersji dla dorosłych. Wykryto je w wyniku kontroli przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W związku z tym wycofao ze sprzedaży następujące partie produktów:

  • „Balsam Jerozolimski dla dzieci” suplement diety 200 ml, nr partii: 220602, data minimalnej trwałości: 05.2024,
  • „Balsam Jerozolimski FORTE” suplement diety 200 ml, nr partii: 220803, data minimalnej trwałości: 08.2024.
  • Producent: Prowincja Polska Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Bonifraterska 12, 00-213 Warszawa (aktualnie Boni Fratres Pharmaceutical Sp. z o.o., ul. Krakowska 50/4, 31-066 Kraków).

W opakowaniu wskazanych suplementów diety znalazł się produkt leczniczy: Antinervinum, nr serii: 211001, termin ważności 10.2023.

Balsam Jerozolimski dla dzieci – opakowanie
Balsam Jerozolimski dla dzieci – opakowanie Główny Inspektorat Sanitarny

Czym jest balsam jerozolimski?

Syrop o nazwie balsam jerozolimski to suplement diety stanowiący mieszanką wyciągów z ziół, które wspierają drogi oddechowe.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Q
Qasza
Wysoce podejrzana jest wszelka żywność, suplementy, leki itd, na których opakowaniach nie jest wyraźnie podany producent, ale pokrętne sformułowania typu: podmiot odpowiedzialny, wyprodukowano dla, itd. Takie coś sprawia wrażenie jakby producent się ukrywał albo sprzedawca chciał z jakichś względów nie wymieniać producenta, co jest nagminne w przypadku produktów szczególnie jednej sieci spożywczej.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia