Spis treści
Jaki skład ma Balsam Jerozolimski?
W składzie syropu przeznaczonego dla dzieci znajdują się sacharoza, woda, miód, sok z owoców bzu czarnego (Sambuci fructus), ekstrakt z korzenia prawoślazu (Altheae radix) oraz ekstrakt złożony z:
- kwiatu bzu czarnego (Sambuci flos),
- kwiatu lipy (Mae flos),
- kwiatu dziewanny (Verbasci flos),
- kwiatu rumianku (Matrlcariae flos),
- plechy porostu islandzkiego (Lichen islandlcus),
- ziela tymianku (Thyml herba),
- ziela melisy (Melissae herba).
W pełnej wersji, przeznaczonej dla dorosłych, znajdziemy dodatkowo: balsamowiec mirra, pelargonię afrykańską, pędy sosy i podbiał, a także kwas askorbinowy. W galerii przedstawiamy właściwości lecznicze roślinnych składników suplementu.
Składniki Balsamu Jerozolimskiego i ich właściwości zdrowotne
Balsam Jerozolimski – działanie, dawkowanie i przeciwwskazania
Balsam Jerozolimski to suplement diety, który powstał na bazie znanej od wieków receptury Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego, zwyczajowo nazywanego Zakonem Bonifratrów. Jest on szczególnie polecany w przypadku podrażnienia gardła, krtani oraz strun głosowych, a także przy trudnościach z odkrztuszaniem.
W zależności od producenta i przeznaczenia, składy Balsamu Jerozolimskiego mogą się nieco od siebie różnić. Na rynku, oprócz tradycyjnego balsamu, znajdziemy suplementy przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia, a także aerozole i tabletki do ssania, które powstały w oparciu o tę samą recepturę.
- Zazwyczaj zaleca się dawkowanie preparatu: dzieci powyżej 12. roku życia 3 razy dziennie po 5 ml, dorośli 3 razy dziennie po 10 ml.
- Suplement przeznaczony dla najmłodszych zalecany jest w dawce: 3 razy dziennie po 5 ml dla dzieci powyżej 3. roku życia.
Producent przestrzega, aby nie stosować produktu w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.