Niebezpieczne mutacje koronawirusa SARS-CoV-2. Jak nowe wersje wirusa wpływają na walkę z pandemią COVID-19?

Marianna Leśniewicz
Mutacje SARS-CoV-2 mają ogromne znaczenie dla efektywności szczepionki przeciwko temu koronawirusowi
Mutacje SARS-CoV-2 mają ogromne znaczenie dla efektywności szczepionki przeciwko temu koronawirusowi Irochka/123RF
Tak jak wszystkie wirusy, również koronawirus SARS-CoV-2 ulega regularnym mutacjom, które powodują zmiany w jego genach. Niedawnym odkryciem badaczy jest fakt, że procesy te zwiększają zjadliwość koronawirusa, przez co częściej wywołuje on groźne objawy i niebezpieczne powikłania COVID-19. Wyjaśniamy, jak zmiany w budowie SARS-CoV-2 wpływają na postępy w walce z pandemią.

Jak mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 wpływają na COVID-19?

Już wcześniej dowiedziono, że koronawirus ulega mutacjom co około 15 dni. Wyniki najnowszych prac, udostępnione przed oficjalną publikacją na platformie „medRxiv” wskazują na to, że zmiany genów wirusa SARS-CoV-2 znacząco zwiększają ich możliwości tego wirusa do wywoływania choroby u ludzi..

W badanich przeprowadzonych za pomocą systemu do sekwencjonowania Novaseq 6000 na 11 próbkach pobranych od pacjentów z Wuhan wykazano aż 33 mutacje koronawirusa. Wiele z nowych wersji tego petogenu rozprzestrzeniło się już wśród zarażonych na całym świecie. Mają one znaczący wpływ m.in. na przebieg wywoływanej przez nie choroby COVID-19.

Jak pokazały testy in vitro, najszybsze namnażanie wirusa następowało po upływie 8 godzin od momentu zakażenia, a ilość powstających kopii koronawirusa osiągała swój szczyt w ciągu doby. Jednak w niektórych przypadkach dynamika tego procesu znacznie się różniła, co wskazuje na odmienny wpływ różnych wersji SARS-CoV-2 na przebieg spowodowanej przez niego infekcji.

Zobacz:

O czym świadczą wyniki badań na mutacjami kornawirusa SARS-CoV-2?

Chociaż zaobserwowana przez naukowców mutagenność koronawirusa oraz różnorodność samych zmian jego kodu genetycznego dotyczyła ograniczonego obszaru w pierwszym stadium epidemii, nie zmienia to jednak faktu, że różnice między nimi są istone dla tego, jak przebiega zakażenie.

Ponieważ mutacje mogą prowadzić do zwiększenia się ładunku wirusowego, czyli liczby cząsteczek wirusowych przypadających na mililitr krwi w ciągu 48 godzin od zarażenia, wpływa to znacząco na jego tempo namnażania się i nasilenie objawów infekcji.

Dlatego też naukowcy podkreślają znaczenie częstszego wykonywania badań nad wirusem SARS-CoV-2 na poziomie komórkowym. Konieczne są testy na większej i bardziej zróżnicowanej próbie chorych niż tylko grupa z Wuhan. Rozpoznanie wszystkich, a przynajmniej większości mutacji w największych skupiskach koronawirusa, pozwoli na wyodrębnienie różnic w ich patogenności.

Uwzględnienie w badaniach najnowszych mutacji koronawirusa jest kluczowe dla stworzenia skutecznej szczepionki na COVID-19, ponieważ jej dopasowanie do aktualnych wersji patogenu decyduje o efektywności szczepień.

Źródło:
Mutations in novel coronavirus make it more dangerous, News Medical

Sprawdź również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia