Spis treści
- Rewolucyjny lek pomoże w leczeniu ponad połowy pacjentek chorych na raka piersi
- Lek na raka piersi jest skuteczny nawet w przypadku agresywnej postaci choroby z przerzutami
- Jak działa nowy lek na raka piersi?
- Lek zatrzymuje postęp choroby
- Trastuzumabu derukstekan skuteczny również w leczeniu HER2-ujemnego
Rewolucyjny lek pomoże w leczeniu ponad połowy pacjentek chorych na raka piersi
Naukowcy z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie odkryli lek na raka piersi, który aż u ponad 75 proc. badanych kobiet z agresywnym rakiem piersi z przerzutami (HER2-dodatni) zatrzymał postęp choroby na 12 miesięcy.
Natomiast na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago naukowcy przedstawili wyniki badania o nazwie DESTINY-Breast04. Udowadnia ono, że ten sam lek jest skuteczny również u pacjentek z rakiem piersi HER2-ujemnym, na który choruje ponad połowa kobiet z rakiem piersi. We wtorek na spotkaniu prasowym w Warszawie polscy eksperci omówili działanie terapii w tej grupie pacjentek. Nowy lek daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie nawet zaawansowanych postaci nowotworu piersi.
Lek na raka piersi jest skuteczny nawet w przypadku agresywnej postaci choroby z przerzutami
HER2-dodatni rak piersi to jedna z najbardziej agresywnych postaci nowotworu piersi, która szybko rozwija się i daje przerzuty (głównie do węzłów chłonnych). Chociaż terapie ukierunkowane na HER2 przynoszą poprawę, nie dają wyleczenia miejscowo zaawansowanej lub przerzutowej choroby, a większość pacjentów ma progresję choroby.