Z tą chorobą żyje milion osób w Polsce, co 4. umiera. Tymczasem brakuje lekarzy, żeby ją leczyć. Medycyna przyszłości daje wiele możliwości

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 12 lat
W Polsce żyje z nią milion z nas, a co czwarta osoba umiera. Niestety, pacjentów nie ma kto leczyć. Warto wiedzieć, że medycyna przyszłości jest trudnym i wymagającym kierunkiem, ale daje wiele możliwości rozwoju. Pacjentów z nowotworami będzie przybywać. Jednak rak to nie wyrok i może być skutecznie leczony.

Spis treści

Coraz więcej chorych na raka, których nie ma kto leczyć

W Polsce choruje ponad milion z nas, a szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka wzrośnie o 28 proc. Co roku umiera ponad 100 tys., co z kolei stanowi ponad 25 proc. wszystkich zgonów. Co 4 osoba umiera więc z powodu nowotworu.

Liczba osób chorujących na raka w Polsce i na świecie stale rośnie. Brakuje za to onkologów, którzy będą ich leczyć.
Liczba osób chorujących na raka w Polsce i na świecie stale rośnie. Brakuje za to onkologów, którzy będą ich leczyć. freepik.com

Niestety, pacjentów nie ma kto leczyć, bo onkologia jest trudną i wymagającą dziedziną. Jak informuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w ubiegłym roku na 200 miejsc na specjalizację z onkologii zgłosiło się tylko 40 kandydatów. W Polsce brakuje ponad 500 onkologów, pacjentów nie ma kto leczyć.

Onkologia medycyną przyszłości

W związku z tym Narodowy Instytut Onkologii jako lider polskiej onkologii powołał w 2022 r. Studenckie OnkoForum (SOF). Do organizacji należą studenci medycyny, działający przy wsparciu lekarzy z NIO – PIB. Działają oni na rzecz promowania onkologii jako dziedziny przyszłości. Daje ona szansę na nieustający rozwój poprzez udział w badaniach naukowych i projektach międzynarodowych.

W ramach SOF zorganizowana została już po raz trzeci konferencja naukowa Studenckie OnkoForum 2024 (SOF24), która odbyła się 25-26 maja br. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 350 uczestników z całego kraju. Zaprezentowano łącznie ok. 140 prac, w ośmiu sesjach ustnych oraz plakatowych. Z powodu ogromnego zainteresowania zeszłoroczną edycją w tym roku wydarzenie po raz pierwszy trwało 2 dni. To podkreśla jak taka konferencja jest ważna i potrzebna przyszłym onkologom.

OnkoForum daje szansę na rozwój polskim lekarzom

W OnkoForum 2024 wzięli udział również zagraniczni gości w tym przewodniczący Zarządu Instytutu Curie w Paryżu – prof. Thierry Philip i Przewodniczący Komitetu Młodych Onkologów Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) – prof. Matteo Lambertini.

W Programie SOF24 wyłonieni wcześniej uczestnicy zaprezentowali wyniki swoich badań. Będą one następnie opublikowane w suplemencie do Biuletynu prestiżowego periodyku „Nowotwory. Journal of Oncology”. Natomiast autor najlepszej pracy otrzymał grant edukacyjny z przeznaczeniem na wyjazd na doroczny kongres European Society of Medical Oncology (ESMO), który odbędzie się we wrześniu w Barcelonie.

Źródło: Onkologia włącz medyczną pasję planujedlugiezycie.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia