Potocznie mówimy, że mięso drobiowe to mięso z kurczaka. Wiemy jednak, że do drobiu należą też inne rodzaje mięs.
Tak, to oczywiście prawda, do drobiu zaliczamy chociażby popularnego w naszym kraju indyka, bardzo cenione przez smakoszy kaczkę czy gęś. Drób to także mięsa znacznie rzadziej spotykane na naszych talerzach, jak chociażby przepiórki. Trzeba jednak powiedzieć wyraźnie, że to mięso z kurczaka jest zdecydowanie najbliższe podniebieniu Polaków.
Drobiu jemy coraz więcej, na przestrzeni lat spożycie wzrosło z 14 kg do nawet 24 kg. Czy to znaczy, że Polacy pokochali drób?
Pokochaliśmy drób między innymi za to, że można z niego przygotować szybko wiele smacznych posiłków. Nawet proste sprawdzenie liczby przepisów na dania z kurczaka w internetowej wyszukiwarce pokazuje, że mamy kilkaset, jeśli nie tysiące zróżnicowanych potraw do wyboru. Moglibyśmy więc właściwie każdego dnia roku, bez większego problemu, serwować inne danie z drobiu, a i tak nie skorzystamy ze wszystkich wariantów. Oczywiście niezmiernie ważne w przypadku mięsa z kurczaka są walory smakowe – jest to mięso bardzo smaczne, które pozwala na przygotowanie wykwintnych posiłków na wyjątkowe okazje, ale też szybkie ugotowanie rodzinnego obiadu.
Na nasze zamiłowanie do drobiu wpływ ma oczywiście tryb życia. Żyjemy coraz szybciej, coraz częściej zwracamy uwagę na to, co trafia na nasz talerz. Danie musi być więc przygotowane szybko, ale też zdrowo. Mięso drobiowe pozwala na łatwą obróbkę. Dotyczy to również wędlin drobiowych, które w połączeniu z warzywami, stanowią idealne składniki zdrowych przekąsek możliwych do przygotowania dosłownie w przeciągu chwili.
Wspomina Pan o aspektach zdrowotnych. Dlaczego warto spożywać drób?
Drób jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. W przypadku mięsa z kurczaka zawartość protein szacuje się na ok. 18-25 proc., znajdziemy w nim też witaminy B (B1, B2, B3, B6, B12) oraz witaminy A, D oraz E. Zaletą drobiu jest niski poziom tłuszczu i niższa kaloryczność niż w przypadku mięs czerwonych. Drób cechuje się zawartością witaminy PP (niacyny), odpowiedzialnej za prawidłowy stan układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Niacyna usuwa nadmiar złego cholesterolu z tętnic. Walory zdrowotne, to zatem – oprócz smakowych – wyjątkowo mocne powody wzrastającej popularności mięsa z kurczaka.
Zwłaszcza najmłodsi uwielbiają wędliny drobiowe. Co Pan może o nich powiedzieć? Czy mają one równie wiele zalet?
Zdecydowanie. Jednak wiele zależy od składników wykorzystanych do ich produkcji. Podstawą jest dobry surowiec. To on gwarantuje, że wszystkie dobrodziejstwa mięsa znajdą się też w wędlinie. Nasze produkty wytwarzane są z mięsa dostarczanego przez lidera produkcji drobiu w kraju działającego zgodnie ze strategią od ziarna do stołu. Dzięki temu wyroby cechuje najwyższa jakość, walory odżywcze i niepowtarzalny smak. Takie wędliny drobiowe, wykorzystujące surowiec ze sprawdzonego źródła, to możliwość szybkiego przygotowania zdrowego posiłku dla wszystkich smakoszy, od najmłodszych do tych najstarszych.
Zbliżają się święta. Czy na Wielkanoc Polacy kupują więcej wędlin? Jakie są najpopularniejsze?
Od paru lat nie widzimy wyraźnej tendencji wzrostu sprzedaży wędlin w okresie przedświątecznym. Kiedyś zakupu szynek i schabów dokonywano specjalnie z okazji świąt. Obecnie są to produkty, które klienci kupują przez cały rok. Warto jednak wspomnieć o zauważalnym wzroście sprzedaży niektórych grup produktowych, szczególnie wędzonek i mięs do odpieku. Największy wzrost, o około 25 proc., widzimy w przypadku kiełbas i wędlin suchych premium, takich jak jałowcowe czy myśliwskie. Związane jest to oczywiście z tym, że idealnie nadają się jako składnik tradycyjnego świątecznego koszyczka. Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, dlatego w tym okresie częściej wybierane są wędliny inne niż te kupowane na co dzień. Dodatkowo w tym okresie często przyrządzane są mięsa wolno gotowane, takie, jak kaczka i gęś.