Jak podało Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w 2022 r. nastąpił ogromny wzrost liczby zakażeń przenoszonych drogą płciową. Zgłoszone przypadki występowania rzeżączki wzrosły o prawie połowę.
2022 rok: wybuch chorób wenerycznych w Europie
Liczba przypadków kiły wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 34%, do ponad 35 000 zarażonych. Chlamydii było o 16% więcej niż w roku poprzedzającym — odnotowano 216 000 zakażeń. W przypadku rzeżączki odnotowano wzrost o 48% (do ponad 70 000 liczby zakażonych) w stosunku do 2021 roku.
- Liczby przedstawiają ponury obraz, który wymaga natychmiastowych działań
– mówił dyrektor ECDC Andrea Ammon.
Nieleczone choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym przewlekłego bólu, niepłodności, a w przypadku kiły – powikłań neurologicznych i sercowo-naczyniowych.
ECDC stwierdziło, że gwałtownie wzrosła także liczba przypadków ziarniniaka wenerycznego (LGV) i kiły wrodzonej, gdy infekcja jest przenoszona z matki na płód.
Pandemia COVID-19 wstrzymała zakażenia chorobami płciowymi
Liczba przypadków chorób przenoszonych drogą płciową rośnie na świecie od lat. Ma to miejsce także w Europie. Rozprzestrzenianie się tych schorzeń zostało zahamowane przez pandemię Covid-19, gdyż większość rządów nałożyła na obywateli środki izolacji społecznej.
ECDC stwierdziło, że za utrzymującym się wzrostem zachorowań na choroby weneryczne stoi wiele przyczyn. Usprawniło się ich wykrywanie dzięki lepszemu nadzorowi medycznemu i wzroście liczby testów wykonywanych w domu, ale istotny jest także wzrost występowania ryzykownych zachowań seksualnych.
jg