Spis treści
Czym jest mocznik i skąd się bierze w kosmetykach?
Mocznik to końcowy produkt przemiany białek i innych związków azotowych w organizmach ludzi i zwierząt. Jest on wydalany wraz z moczem i potem, ale wchodzi także w skład warstwy rogowej naskórka. Jednak wraz z wiekiem zawartość mocznika w skórze obniża się, przez co skóra traci nawilżenie i jędrność.
Mocznik w kosmetykach jest wytwarzany syntetycznie, nie pochodzi więc z moczu. Ma on postać białego proszku bez zapachu. Ze względu na swoją nazwę mylony jest z kwasem moczowym, który podobnie jak mocznik jest produktem metabolizmu, ale puryn.
Sprawdź także: Zamiast pić zanurz w nim stopy. Babciny sposób na popękane pięty. Wygładzi, zmiękczy i odżywi skórę. Wypróbuj kojącą kąpiel do stóp
Mocznik na liście składników kosmetyku występuje pod nazwą Urea. Im wyżej znajduje się na liście tym jego stężenie jest większe. Wśród kosmetyków zawierających ten składnik znajdziemy kremy z mocznikiem, maść z mocznikiem, krem do stóp z mocznikiem, balsamy do ciała, kremy do rąk i stóp, maseczki, szampony, odżywki do włosów. Kremy z mocznikiem do rąk czy stóp kupisz w cenie nawet poniżej 10 zł. Mocznik stosuje się także jako nawóz oraz środek do odladzania powierzchni.
Maść na dłonie, usta i pod oczy. Kosztuje grosze, a działa jak drogi, luksusowy krem
Chcesz zadbać o skórę, wygładzić zmarszczki, nawilżyć usta i pozbyć się cieni pod oczami? Nie potrzebujesz drogich, luksusowych kremów. Wystarczy tania maść z apteki, która zregeneruje i dogłębnie naw...
Jak działa mocznik w kosmetykach?
Mocznik w zależności od stężenia ma różne właściwości. W niskich stężeniach jest on humektantem, czyli działa nawilżająco i wiąże wodę w głębszych warstwach skóry. Natomiast w wyższym stężeniu działa keratolitycznie, czyli powoduje złuszczanie się naskórka i regenerację skóry. W stężeniu powyżej 10 proc. działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej i problematycznej.
Mocznik w kosmetykach wykazuje następujące właściwości:
- nawilża i zatrzymuje wilgoć w skórze,
- zmiękcza i uelastycznia skórę,
- łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację skóry,
- likwiduje świąd i uczucie napięcia skóry,
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
- usuwa zrogowacenia,
- zwiększa poziom lipidów,
- usuwa blizny.
Tanie produkty z apteki, które potrafią zdziałać cuda! Po co warto sięgnąć?
Masz problem z trądzikiem, a może zależy Ci na intensywnym nawilżeniu skóry albo pozbyciu się zmarszczek? Wypróbuj hity z apteki, które kupisz już za 5 złotych, a efekty Cię pozytywnie zaskoczą. Niekt...
Jaki krem z mocznikiem wybrać?
W aptekach i drogeriach znajdziemy różnego rodzaju kosmetyki, w których składzie znajdziemy mocznik. Warto pamiętać, że kosmetyki z zawartością do 10 proc. mocznika działają nawilżająco i wiążą wodę w naskórku. Sprawdzą się one więc do skóry suchej, podrażnionej, odwodnionej. Krem lub maść z mocznikiem o takim stężeniu zmiękcza skórę, wygładza, uelastycznia i przywraca jej prawidłowy poziom nawilżenia.
Natomiast mocznik w stężeniu powyżej 10 proc. wykazuje działanie złuszczające. Świetnie sprawdzą się więc kremy do stóp z mocznikiem, które pozwalają pozbyć się zrogowaceń, zmiękczają i wygładzają zgrubienia, a także regenerują popękane pięty. Zmiękczają także szorstką skórę na łokciach lub kolanach. Kremy z mocznikiem sprawdzą się szczególnie zimą, gdy skóra rąk, stóp, łokci, a także całego ciała jest przesuszona, pozbawiona jędrności i elastyczności, napięta oraz popękana.
Tani kosmetyk o działaniu luksusowych kremów. Maść z tą witaminą wygładza skórę
Maść z witaminą F jest tania i łatwo dostępna w większości aptek. Z powodzeniem zastąpi drogie luksusowe kremy. Ten kosmetyk za kilka złotych niweluje zmarszczki, łagodzi zmiany związane z trądzikiem ...
Co daje i czy można stosować mocznik na twarz?
Kosmetyki z mocznikiem mogą być także stosowane na twarz. Sprawdzą się szczególnie do cery suchej, wrażliwej czy naczynkowej. Podnoszą poziom nawilżenia, wygładzają, zmiękczają i poprawiają napięcie skóry. Krem z mocznikiem do twarzy i ciała mogą stosować także osoby z problemami skórnymi takimi jak AZS (atopowym zapaleniem skóry) czy łuszczycą. Dlatego warto sięgać także po kremy czy balsamy do ciała.
Preparaty o wyższym stężeniu mocznika 15-20 proc. działają antybakteryjnie i antyseptycznie, dlatego polecane są do cery trądzikowej i problematycznej. Niwelują zmiany trądzikowe, przyspieszają gojenie ran i łagodzą podrażnienia.
Kremów czy maści z mocznikiem nie można natomiast stosować na mocno uszkodzoną lub głęboko popękaną skórę, na rany otwarte, otarcia oraz błony śluzowe. Nie stosuj mocznika na skórę zaraz po goleniu. Natomiast można stosować kosmetyki z mocznikiem w czasie ciąży i karmienia piersią.