Woda utleniona to bezbarwna i bezwonna ciecz, która jest 3% wodnym roztworem nadtlenku wodoru. Ponieważ czysty nadtlenek wodoru jest niestabilny i grozi wybuchem, zwykle występuje w roztworze wodnym. Jest powszechnym środkiem utleniającym i wybielającym, stosuje się go nie tylko do dezynfekcji, ale również np. w dezodorantach, paliwach rakietowych, czy do produkcji różnych chemikaliów. Jednak wodę utlenioną można wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do oczyszczania ran.
19 sposobów wykorzystania wody utlenionej w domu
- Dezynfekcja pędzli do makijażu – chociaż tak naprawdę nie tylko pędzli, a wszelkich narzędzi kosmetycznych, takich jak pęseta, produkty do manicure, czy zalotki do rzęs. Wystarczy zanurzyć je w wodzie utlenionej, która zdezynfekuje narzędzia i znów można spokojnie wykonywać wszelkie zabiegi kosmetyczne bez obawy o bakterie.
- Dezynfekcja szczoteczki do zębów – pamiętajmy jednak, że wody utlenionej nie można połykać, może spowodować powstawanie pęcherzy w jamie ustnej, a nawet wymioty. Dlatego, szczoteczki do zębów zanurzamy w wodzie utlenionej na chwilę, a później bardzo dokładnie je płuczemy czystą wodą.
- Stopy bez smrodu – jeśli zmagasz się z potliwością i nieprzyjemnym zapachem stóp, mocz je w wodzie utlenionej wymieszanej ze zwykłą wodą (w stosunku 1 części utlenionej i 3 części zwykłej wody). Taki zabieg może też chronić przed grzybicą stóp i zmiękczać odciski.
- Wybielanie przebarwionych paznokci – wymieszaj jedną miarkę wody utlenionej i dwie miarki sody oczyszczonej. Powstanie pasta, która zacznie się pienić. Kiedy się uspokoi, rozprowadź ją na przebarwionych paznokciach i pod nimi, odczekać 3 minuty i spłucz czystą wodą.
- Dezynfekcja gąbek kuchennych – gąbki kuchenne mogą być siedliskiem bakterii. Dezynfekuj je roztworem wody utlenionej i zwykłej mieszając je pół na pół.
- Deski do krojenia – jeśli masz drewniane lub plastikowe deski do krojenia, należy o nie odpowiednio dbać, aby nie osiadały się na nich bakterie i nieprzyjemne zapachy. Czyścimy deski wodą utlenioną, a następnie dokładnie płuczemy.
- Czysta lodówka – po posprzątaniu lodówki, spryskaj jej wnętrze wodą utlenioną, aby zabić wszelkie bakterie. Zostaw na kilka minut, umyj czystą wodą i wytrzyj do sucha.
- Przebarwienia na naczyniach – wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą utlenioną i powstałą pastę rozprowadź na przebarwionych naczyniach z powłoką ceramiczną. Plamy się rozjaśnią, a powierzchnia zostanie dokładnie oczyszczona.
- Czyste fugi – fugi między płytkami łazienkowymi i kuchennymi nie tylko się brudzą, ale mogą też pokrywać się pleśnią czy grzybem. Jednym z najlepszych sposobów jest pasta z wody utlenionej i sody oczyszczonej, która pomoże też po osadzie z wody na płytkach. Rozprowadź pastę po płytkach i fugach, zostaw na 5 minut i umyj czystą wodą.
- Lśniące lustra – w dodatku bez smug. A pomoże w tym woda utleniona, którą pryskamy lustro, a następnie przecieramy czystą szmatką z mikrofibry.
- Plamy z potu na białych koszulkach – wymieszaj ¼ szklanki wody utlenionej z ¼ szklanki sody oczyszczonej i ¼ czystej wody. Użyj pędzla z miękkim włosiem, aby rozprowadzić roztwór na plamach pod pachami i pozostaw go na co najmniej 30 minut. Zrób jeszcze jedno końcowe szorowanie szczotką, a następnie wypierz jak zwykle.
- Zabij roztocza – rozwijają się ona na mikroskopijnych kawałkach naszej skóry, która „upada” dookoła w domu. Spryskaj materac roztworem wody utlenionej i zwykłej wody, w równych proporcjach, dzięki czemu pozbędziesz się roztoczy. Niech materac dobrze wyschnie i dopiero nałóż świeżą pościel.
- Dezynfekcja zabawek – zarówno dziecięcych, jak i naszych zwierzaków. Spryskaj plastikowej zabawki wodą utlenioną, poczekaj kilka minut, a następnie dokładnie wypłucz czystą wodą.
- Rośliny będą rosły lepiej – woda utleniona sprawia, że rośliny lepiej wchłaniają składniki odżywcze z gleby. Warto wymieszać ją z wodą o temperaturze pokojowej (1 miarka utlenionej i 3 miarki zwykłej wody). Ta mieszanka będzie dobra zarówno dla roślin domowych, jak i tych w ogrodzie.
- Zdrowe kwiaty – owady, grzyby i wszelkie choroby mogą łatwo przenosić się z jednej rośliny na drugą. Aby tego uniknąć, warto dezynfekować narzędzia ogrodnicze wodą utlenioną po każdym użyciu.
- Plamy krwi – na tak trudne zabrudzenie, dobra jest woda utleniona. Kiedy przestanie się pienić, przetrzyj – ale nie pocieraj – plamę czystą szmatką. Powtórz, aż plama zniknie.
- Na marmur – jeśli masz kuchenne blaty lub inne przedmioty z marmuru, na zabrudzenia pomoże pasta z mąki i wody utlenionej. Nałóż ją bezpośrednio na plamę, przykryj folią spożywczą i pozostaw na co najmniej 12 godzin.
- Czysta toaleta – woda utleniona działa czyszcząco i dezynfekująco, dlatego jest świetna do sprzątania toalety. Wystarczy wlać pół szklanki wody utlenionej do toalety i pozostawić na około 30 minut. Wyszoruj szczotką i spłucz. W ten sposób pozbywamy się też plam i przebarwień.
- Plamy z jedzenia i trawy – połącz wodę utlenioną z płynem do mycia naczyń (w stosunku 2:1), za pomocą miękkiej szczotki nałóż płyn na zabrudzenia. Zostaw na kilka minut i wypłucz. Powtarzaj proces, aż plama zniknie, następnie upierz jak zwykle.